Historia

Wyprawa ludowa - biedota zmierza do Ziemi Świętej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 06:01
Krucjaty kojarzą się ze zmaganiami rycerzy zakutych w zbroje z muzułmanami na piaskach Bliskiego Wschodu. Jednak nim do odzyskiwania Ziemi Świętej przystąpiło rycerstwo, pewien francuski pustelnik poprowadził tłumy chłopów i biedoty ku Jerozolimie i ku śmierci.
Audio
  • O początku wypraw krzyżowych w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" opowiadają prof. Marek Barański i prof. Maria Starnawska. (PR, 20.11.2010)
Piotr Pustelnik nawołuje mieszczan do wzięcia udziału w wyprawie ludowej, obraz na podstawie grafiki Paula Gustavea Dor,
Piotr Pustelnik nawołuje mieszczan do wzięcia udziału w wyprawie ludowej, obraz na podstawie grafiki Paula Gustave'a Doré, Foto: źr. Wikimedia Commons/dp

21 października 1096 wojska sułtana Kilidża Arslana I dokonały rzezi uczestników I krucjaty ludowej w bitwie pod Civetot, co zakończyło tę wyprawę.

- Krucjaty były możliwe dzięki temu, że rozpoczynał się rozwój gospodarczy Europy - mówił prof. Marek Barański w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". - Zwiększające się zbiory spowodowały przyrost liczby ludności.

Niespodziewany i nagły bum demograficzny w XI wieku poskutkował niemal powszechnym głodem w Europie. Rzesze chłopów i mieszczan popadły w nędzę. Wizja odległej krainy, biblijnej Ziemi Obiecanej, musiała wydawać się kusząca dla biedoty. Nie można też zapominać o czynniku religijnym: papież Urban II zapewnił, że każdy, kto zginie podczas krucjaty będzie zbawiony, zaś uczestnicy wyprawy wyruszali z przeświadczeniem o tym, że Bóg jest po ich stronie.

Potrzebny był impuls. Okazały się nim płomienne kazania Piotra z Amiens, mnicha i pustelnika. Za kaznodzieją ruszyły całe rodziny. Wyprawa ludowa wyprzedziła krucjatę rycerską, gdyż nie była tak starannie przygotowywana i zorganizowała się spontanicznie.

Po dotarciu do Niemiec, wyprawa ludowa podzieliła się na dwie grupy: krzyżowcy pod wodzą Piotra ruszyli dalej i względnie spokojnie dotarli do Azji Mniejszej. Drugą część krucjaty stanowili niemieccy chłopi, mieszczaństwo i drobne rycerstwo. Ich szlak znaczony był krwią Żydów zabitych w pogromach, jakich krzyżowcy dokonywali w europejskich miastach. Doszło nawet do tego, że król Węgier nie wpuścił uczestników krucjaty do swojego kraju. 

Wylądowanie na brzegach Azji Mniejszej dwóch wielotysięcznych grup zaniepokoiło seldżuckiego sułtana Kilidża Arslana I, który wyruszył przeciwko krucjacie i wybił niemal wszystkich krzyżowców. Blisko 51 lat później, w 1147 roku wyruszyła druga wyprawa ludowa, która podzieliła losy pierwszej.

Posłuchaj o przyczynach wypraw krzyżowych w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

bm


Czytaj także

Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 05:35
Papież Urban II wezwał chrześcijańską Europę, żeby odbiła Ziemię Świętą z rąk muzułmanów. 15 lipca 1099 roku podczas pierwszej wyprawy krzyżowej zwołanej pod hasłem "Bóg tak chce" krzyżowcy zdobyli mury Jerozolimy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Lwie Serce – rycerska legenda

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 05:30
Uczyniono z niego symbol szlachetności i idealnego rycerza. Czy Ryszard Lwie Serce słusznie przeszedł do legendy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saladyn - mądry przywódca dżihadu, który podbił ludzkie serca

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 06:30
"Stałem się wielki, ponieważ wygrałem serca ludzi przez łagodność i dobroć" - mówił o sobie Saladyn, średniowieczny władca islamu.
rozwiń zwiń