Historia

Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 06:00
Papież Urban II wezwał chrześcijańską Europę, żeby odbiła Ziemię Świętą z rąk muzułmanów. Pierwsza wyprawa krzyżowa pod hasłem "Bóg tak chce" 7 czerwca 1099 rozpoczęła oblężenie Jerozolimy.
Audio
  • Wyprawy krzyżowe - audycja z cyklu Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego, Polskie Radio 2006 r.
Zamek Chavaliers w Syrii zbudowany przez krzyżowców w XII wieku
Zamek Chavaliers w Syrii zbudowany przez krzyżowców w XII wiekuFoto: Xvlun/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Crac_des_chevaliers_syria.jpeg

Papież Urban II odpowiedział na apel cesarza bizantyjskiego Aleksego I, który poprosił Kościół rzymski i zachodnie rycerstwo o pomoc w walce z Turkami Seldżuckimi w odzyskaniu utraconych ziem w Anatolii.

W listopadzie 1095 roku na synodzie w Clermont papież zaapelował o przygotowanie wyprawy , która wyruszyła po żniwach następnego roku – 15 sierpnia 1096. Miała do osiągnięcia dwa cele: wyrwanie Jerozolimy i Ziemi Świętej  z rąk muzułmanów oraz uwolnienie wschodnich chrześcijan spod islamskiej władzy.

W odpowiedzi na apel papieża Urbana II zorganizowały się dwie grupy. Już w marcu na krucjatę ruszyła ogromna rzesza cywilów (ok. 20 tysięcy ludzi), prowadzonych przez charyzmatycznego, lecz bliżej nie znanego mnicha zwanego Piotrem Pustelnikiem. Wyprawa była źle zorganizowana i niemal bezwartościowa pod względem militarnym. W jej skład wchodzili głównie chłopi i biedota, ale też pospolici przestępcy.

Posłuchaj, co o Piotrze Pustelniku mówili goście Hanny Marii Gizy w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

Latem i wczesną jesienią 1096 ruszyła znacznie lepiej zorganizowana wyprawa rycerska. W jej skład wchodzili w przeważającej liczbie rycerze frankońscy i normańscy z licznymi oddziałami, m.in. Rajmund z Tuluzy, jeden z najbogatszych feudałów XI-wiecznej Europy, Boemund z Tarentu, Norman o wybitnych zdolnościach dowódczych, Gotfryd z Bouillon, książę Dolnej Lotaryngii, Ademar z Monteil, biskup Le Puy i przedstawiciel papieża, Robert z Normandii, oraz oddziały pieszych mieszczan z terenu dzisiejszej Francji i Włoch, a także rycerze z Niemiec i Anglii. W sumie regularne siły wojskowe liczyły na początku wyprawy 35-40 tysięcy ludzi. Były to świetnie uzbrojone i zorganizowane oddziały ciężkozbrojnej kawalerii i piechoty, nieprzystosowane jednak do walki w upalnym klimacie i nie mające doświadczenia w walkach z Turkami.

Posłuchaj, jakie były założenia reformy gregoriańskiej ogłoszonej w trakcie synodu w Clermont i jak rozumiano głoszenie chrześcijańskiego ducha pokoju bożego z rzeziami dokonanymi na Żydach i muzułmanach. Po blisko trzech latach walk 15 lipca 1099 krzyżowcy podstępem wdarli się do Jerozolimy. Wycięli muzułmańską część załogi oraz muzułmańską i żydowską część mieszkańców miasta.

12 sierpnia 1099 krzyżowcy pod dowództwem Gotfryda z Bouillon, księcia Dolnej Lotaryngii, rozbili przeważające siły Fatymidów pod Askalonem. Była to ostatnia bitwa w I wyprawie krzyżowej.
Wyprawa ta, pomimo że pierwsza, jako jedyna w całej historii siedmiu wypraw krzyżowych zakończyła się pełnym sukcesem.

Posłuchaj audycji z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego i dowiedz się, kim byli dowódcy I wyprawy krzyżowej po stronie "wiernych" i "niewiernych" oraz jakie było średniowieczne chrześcijaństwo.

Gośćmi Hanny Marii Gizy byli: prof. Halina Manikowska, historyk z Polskiej Akademii Nauk i dr Jerzy Pysiak, mediewista z Instytutu Historycznego Zakładu Historii Średniowiecznej Uniwersytetu Warszawskiego.


im

Czytaj także

Zamek w Malborku - największa twierdza Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 06:05
Krzyżacy chcieli zaćmić potęgą swego państwa, przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy. We wnętrzach Malborka było to możliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Nie bali się Boga, ani ludzi”

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 07:00
Składali śluby ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i walki z niewiernymi. Stali się najbogatszym zakonem rycerskim średniowiecznej Europy. Zostali oskarżeni o herezję, ich ogromny majątek skonfiskowano, a rycerzy posłano na stos. Do dziś inspirują pisarzy i poszukiwaczy skarbów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naśladowcy "Biedaczyny z Asyżu”

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 06:00
Zakonowi, klasztorom i samym mnichom nie wolno było niczego posiadać. Mieli, żyć z jałmużny lub z pracy fizycznej. Obowiązywał ich nawet zakaz dotykania pieniędzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeklęta krucjata. Pierwszy upadek Konstantynopola

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 05:40
12 kwietnia 1204 roku rycerze IV wyprawy krzyżowej zdobyli i splądrowali Konstantynopol. Zdobycie chrześcijańskiej stolicy przez chrześcijan zjednoczonych pod hasłem odbicia miasta Chrystusa było kataklizmem na skalę kosmiczną.
rozwiń zwiń