Historia

Saladyn - mądry przywódca dżihadu, który podbił ludzkie serca

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 06:30
"Stałem się wielki, ponieważ wygrałem serca ludzi przez łagodność i dobroć" - mówił o sobie Saladyn, średniowieczny władca islamu.
Audio
  • Jakie tajemnice skrywał przebiegły i mądry Saladyn? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Współczesny wizerunek Saladyna
Współczesny wizerunek SaladynaFoto: Gordon Napier

Saladyn zmarł 4 marca 1193. - Był to człowiek przebiegły, bardzo mądry, który pokazuje wszystkie swoje najlepsze cechy i jesteśmy nim całkowicie pochłonięci - mówił Piotr Solecki, autor biografii sułtana w audycji "Naukowy zawrót głowy", nadanej 5 listopada 2014. Gość Katarzyny Jankowskiej przedstawił Saladyna jako reudytę i osobę, która potrafiła odnaleźć się w każdej sytuacji.
W czasach wypraw krzyżowych Saladyn był przywódcą dżihadu, w roku 1187 odbił Jerozolimę z rąk krzyżowców, oszczędzając jeńców, co w tamtych czasach się nie zdarzało. Wybitny wojownik i zręczny polityk, mecenas nauki i sztuki, zyskał sławę władcy mądrego, cenionego i szanowanego przez wrogów.
Jakim człowiekiem był naprawdę? Posłuchaj audycji.

(sm/ag)

1278918
Czytaj także

Od Powstania Styczniowego do Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 02:38
"Dwa pokolenia - sztuka legionowa z kolekcji Jerzego Mycielskiego" to wystawa, upamiętniająca stulecie powstania Legionów Polskich. 58 prac wykonanych w różnych technikach to dzieła legionistów: Leopolda Gottlieba, Leona Czechowskiego oraz sympatyzujących z ruchem legionowym artystów, m.in. Jacka Malczewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziedzictwo Jana Karskiego. Jaką misję kurier pozostawił nam?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 19:00
Misje Jana Karskiego pozwoliły krajom zachodnim poznać polską rzeczywistość wojenną. Co istotnego dla historii Polski i świata zrobił wysłannik? Jakie zadanie pozostawił nam do wypełnienia? O tym rozmawialiśmy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczyzna - to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 23:00
Na Żmudzi zachowały się cmentarze pełne nagrobków z polskimi napisami. Audycja o polskim dziedzictwie, które ciągle można odnaleźć w tym odległym rejonie Litwy.
rozwiń zwiń