X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wilhelm II – pruski militarysta

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 08:00
9 listopada 1918 zdetronizowano cesarza Wilhelma II. Oznaczało to upadek Cesarstwa Niemieckiego i narodziny Republiki Weimarskiej.
Audio
  • Wilhelm II - audycja z cyklu "Na historycznej wokandzie" (PR, 2001)
  • Wilhelm II - audycja z cyklu "Piękny i bestia"
  • Wilhelm II - audycja z cyklu "Postacie XX wieku" (PR, 21.01.1996)
Wilhelm II i jego generałowie fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Wilhelm II i jego generałowie fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

- Niemcy, kraj wówczas rzeczywiście wielki, pod każdym względem przodujący w Europie, nie zasługiwał na tak operetkowego władcę – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Marek Urbański.

Początki panowania

Wilhelm II, wnuk królowej Wiktorii, został cesarzem Niemiec w 1888 roku. Jedną z jego pierwszych decyzji była dymisja kanclerza Otto von Bismarcka – architekta niemieckiej potęgi. Polityka genialnego, dalekowzrocznego, a przy tym niezwykle elastycznego. Tych wszystkich cech Wilhelmowi II zabrakło.

Na czele państwa przez trzydzieści lat stała postać budząca politowanie i strach. Operetkowa i groźna zarazem. Za panowania Wilhelma II Niemcy stały się państwem imperialnym, potężnym i scentralizowanym. Nie była to jednak zasługa cesarza, ale Bismarcka i jego następców – Bülowa i Capriviego.

Twórca imperium kolonialnego Niemiec

Wilhelm II przy każdej okazji szukał pretekstu do wojny. Zakończył niemiecki sojusz z Rosją, wszedł w konflikty z Francją i Wielką Brytanią. Był zwolennikiem imperium kolonialnego i szeroko zakrojonych zbrojeń morskich – Jeśli mówimy o nowej koncepcji polityki zagranicznej, to raczej jest to brak koncepcji, bo nie można się konfliktować ze wszystkimi – zastanawiał się historyk prof. Marian Wojciechowski w audycji z cyklu "Postacie XX wieku".

Imperialistyczna polityka Wilhelma II walnie przyczyniła się do wybuchu I wojny światowej. W 1914 roku w sposób kabotyński głosił: "Żołnierze niemieccy powrócą jako zwycięzcy z frontu zanim opadną liście z drzew".

Abdykacja

Po przegranej wojnie Wilhelm II stał się bankrutem politycznym. W 1918 roku abdykował i wyjechał do Holandii, gdzie mieszkał do śmierci w 1941 roku.

- Człowiek na pograniczu zdrowia psychicznego. Pozer, który sześciokrotnie w ciągu dnia przebierał się w mundury historyczne, a jego dwór był jedną, niekończącą się maskaradą – mówił Marek Urbański.

Posłuchaj dyskusji historyków prof. Ludwika Malinowskiego i dr Piotra Szlanty w audycji z cyklu "Na historycznej wokandzie".

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa pod Verdun - piekło na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 06:08
W trwającej niespełna rok bitwie po obu stronach frontu zginęło, zostało rannych lub wziętych do niewoli nawet 700 tys. żołnierzy. Wydarzenia roku 1916 przeszły do historii jako "piekło Verdun".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzysy marokańskie – świat na skraju wojny

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 06:06
Kryzysy marokańskie były typowym przykładem agresywnej polityki międzynarodowej Niemiec, która stała się jedną z przyczyn wybuchu I wojny światowej. Z drugiej strony pozwoliły Wielkiej Brytanii i Francji przezwyciężyć odwieczne antagonizmy i zawiązać tzw. entente cordiale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akt 5 listopada - powrót sprawy polskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 07:00
- Największą wartością listopadowego manifestu był niezamierzony, międzynarodowy rezonans – mówił na antenie PR dr Janusz Osica. - Nadał sprawie polskiej wyraźny impuls i rozpoczął swoistą licytację na dyplomatycznym forum.
rozwiń zwiń