Historia

Janusz Wolniewicz - obieżyświat

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 06:07
- Podróże są dla mnie zamianą własnej codzienności na codzienność innych. Świat jest dosyć zbliżony. Ludzie mają podobne kłopoty, bez względu na kontynenty. Miło jest się osobiście o tym przekonać – mówił podróżnik na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Spotkanie z Januszem Wolniewiczem - audycja Łucji Kamińskiej. (PR, 11.09.1975)
Mount Yasur na Vanautu, które Janusz Wolniewicz opisuje w swojej książce.
Mount Yasur na Vanautu, które Janusz Wolniewicz opisuje w swojej książce.Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

10 lat temu, 27 kwietnia 2006 zmarł Janusz Wolniewicz, pisarz, reportażysta i podróżnik. Podczas II wojny światowej służył w Szarych Szeregach. W 1952 roku ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego w Sopocie.

O swoich licznych podróżach, przygodach i napisanych książkach Janusz Wolniewicz opowiadał Łucji Kamińskiej w audycji z cyklu "Wieczór autorski".

- Jedna moja słabość to sprawy morskie. Drugą miłością darzę sprawy Polonii. Nie tylko tej współczesnej. Usiłuję znaleźć ślady dokonań i wkładu Polaków w eksplorację świata. Takich miejsc jest sporo – mówił Wolniewicz o swoich zainteresowaniach.

Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Zarządu Marynistów Polskich i Związku Literatów Polskich jako pierwszą podróż, która nim wstrząsnęła i wzbudziła ciekawość świata, wspominał okrężną podróż polskim statkiem do Ameryki Południowej, jeszcze w czasie studiów.

- Mamy spaczone wyobrażenia. W uznawanym przez nas za prymitywny świecie jest wiele wrodzonej inteligencji, ludzie mają nieprawdopodobne zdolności manualne, wykazują odporność na ciężkie warunki życia, którym nie sprosta żaden Europejczyk – opowiadał podróżnik.

O przygodach Janusza Wolniewicza dowiedz się więcej z audycji Łucji Kamińskiej.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA podróże reportaż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tony Halik – największą przygodą jest życie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 05:42
- Zawsze starałem się w życiu osiągnąć to, co niemożliwe. We wszystkich reportażach, we wszystkich przygodach starałem się dolecieć tam, gdzie nikt nie doleciał. Postawić nogę tam, gdzie nikt jej nie postawił. Zrobić to, czego nikt nie zrobił – mówił Tony Halik na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lucjan Wolanowski - odkrywca nieznanego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 06:01
Był reportażystą z krwi i kości. Odkrywał nieznane w Polsce lądy, patrząc z perspektywy żaby i ptaka. Odbył trzy wyprawy dookoła świata i napisał 25 książek podróżniczych.
rozwiń zwiń