587 lat temu zmarł Zygmunt Luksemburski. Monarcha był cesarzem, królem Niemiec, Węgier, Chorwacji, Czech i Włoch.
Świetnie wykształcony, skoligacony z najważniejszymi rodami europejskimi, miał wszelkie predyspozycje, by zostać dobrym władcą.
- Na przełomie XIV i XV wieku był to najpotężniejszy władca w Europie – podkreślał prof. Tadeusz Rosłanowski, który w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" wcielił się w rolę prokuratora. Rolę obrońcy monarchy przyjął na siebie Akoš Engelmayer, były ambasador Węgier w Polsce.
Politycznie nadaktywny
Mimo objęcia panowaniem dużej części Europy, rządy Zygmunta Luksemburczyka spotykają się ze sprzecznymi ocenami historyków. Był inicjatorem soboru w Konstancji, wplątał się w wojnę z Turcją, podczas której poniósł sromotną porażkę pod Nikopolis. Jako jeden z pierwszych zauważył narastające zagrożenie, jakim była osmańska ekspansja w Europie. Przez dwie dekady prowadził wojnę z husytami, której stawką była władza w Czechach.
- Naraził wszystkie swoje kraje dążeniem do wdawania się we wszystkie możliwości, jakie się przed nim otwierały. Wplątał je w niesłychanie skomplikowaną sytuację polityczną – podkreślał historyk.
Liczne awantury polityczne spowodowały, że skarbiec monarchy był niemal permanentnie pusty. Poszukując funduszy na kolejne wojny i działania dyplomatyczne, Zygmunt nie cofał się przed zastawianiem królewskich i cesarskich dóbr.
"Na wieczne nieoddanie"
8 listopada 1412 podpisał umowę z Władysławem Jagiełłą, na mocy której pod polskie władanie przechodziło – jako zabezpieczenie pożyczki udzielonej cesarzowi – 16 miast. Był to tak zwany zastaw spiski.
- Tak potężny władca musiał (i była to pożyczka na "wieczne nieoddanie") zastawić część swojego władztwa – mówił prof. Tadeusz Rosłanowski.
18:54 zygmunt luksemburczyk___4547_96_iv_tr_0-0_108121176575446e[00].mp3 Spór o postać Zygmunta Luksemburskiego w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" prowadzą prof. Tadeusz Rosłanowski i Ákoš Engelmayer. (PR, 23.10.1996)
Zygmunt dożył sędziwego wieku, zmarł w wieku 69 lat, 9 grudnia 1437 roku. Nie doczekał się męskiego potomka. Spuściznę po nim odziedziczyli Habsburgowie. Imperium Zygmunta Luksemburskiego stało się fundamentem ich przyszłej potęgi.
bm