Historia

Maurycy Mochnacki – herold polskiego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 06:07
- Maurycy Mochnacki dość żył dla swojej sławy, ale zbyt krótko dla ojczyzny, której był mocnym filarem – tymi słowami na francuskim cmentarzu pożegnał swojego przyjaciela kapitan Antoni Olszewski.
Audio
  • Maurycy Mochnacki - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". (PR, 13.11.1993)
Maurycy Mochnacki
Maurycy MochnackiFoto: Wikimedia Commons/dp

13 września 1803 urodził się Maurycy Mochnacki, polski działacz i publicysta polityczny, uczestnik powstania listopadowego.

Choć żył tylko 31 lat, a lata jego aktywności można policzyć na palcach jednej ręki, to został zapamiętany jako herold polskiego romantyzmu. Jak każdy człowiek niepospolity miał zarówno wielbicieli, jak i zagorzałych wrogów. Zarówno w czasie swojego krótkiego życia, jak po śmierci.

- Mochnacki w swoim działaniu, od szkolnej konspiracji zaczynając, na emigracji kończąc, wykazywał wiele słomianego zapału. Mocniej przebijało się jego uwielbienie dla idei, niż gotowość spełnienia głoszonych postulatów – mówił na antenie Polskiego Radia dr Jan Sałkowski.

Mochnacki później pisał, że Polska była jego jedynym romansem. Przez resztę życia starał się odkupić swoje błędy i grzechy młodości.

- Wyprzedzał świadomość patriotycznego społeczeństwa. Trzy lata działalności emigracyjnej w skłóconym Paryżu uczyniło z niego bohatera – bronił Mochnackiego redaktor Jerzy Mikke.

Dowiedz się więcej o kontrowersyjnej postaci Maurycego Mochnackiego słuchając audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wacław Rzewuski - romantyk, podróżnik, arabski emir

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 06:08
Brytyjczycy mają swojego Lawrence’a, Polacy - Rzewuskiego. Los nomada, przemierzającego na ukochanych koniach rozległe przestrzenie był dla niego ideałem. Już za życia stał się dla Arabów legendą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Julian Ordon - obrońca reduty nr 54

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 06:04
Ten epizod obrony Warszawy, uwieczniony w wierszu Adama Mickiewicza, przeszedł do legendy. Znacznie odbiega ona jednak od prawdziwego toku zdarzeń
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Kaczkowski – realistyczny romantyk

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 06:07
- Powieści historyczne Kaczkowskiego łączy autentyzm pamiętników Jana Chryzostoma Paska i awanturniczość powieści Alexandre Dumas – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Stanisław Dubisz.
rozwiń zwiń