Historia

Bitwa Mieszka I z Wichmanem - walka ze Słowianami i saskim hrabią

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 05:35
22 września 967 roku miała miejsce zwycięska bitwa Mieszka I z Wichmanem i Wolinianami. Starcie to kończyło zmagania polskiego księcia z saskim watażką.
Wichman poddaje się księciu Mieszkowi, grafika według Franciszka Smuglewicza
Wichman poddaje się księciu Mieszkowi, grafika według Franciszka SmuglewiczaFoto: Wikimedia/domena publiczna

Na polu bitwy z powodu poniesionych ran zmarł przeciwnik Mieszka, Wichman. Dokładne miejsce starcia nie jest znane. Wiadomo, że bitwa rozegrała się na terenie Pomorza Zachodniego. Od 963 roku Wieleci i Wolinianie napadali na zachodnie rubieże domeny Polan, rządzonych przez Mieszka. Państwo pierwszego historycznego władcy Polski nie było prawdopodobnie rozległe.

- Mieszko odziedziczył swoją domenę po poprzednikach, ale jak się sądzi, Siemomysł mógł zostawić mu nie więcej, niż ziemię gnieźnieńską - wyjaśniał dr hab. Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska".


Posłuchaj
04:26 powstanie państwa polskiego___1_01_iv_tr_2-2_104767466002a25f[00].mp3 Powstanie państwa polskiego - audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska". (PR, 2.01.2001)

 

Dowódcą najeźdźców był Wichman, jedna z najciekawszych postaci z prapoczątków polskiego średniowiecza. Saski hrabia skazany na banicję przez cesarza tułał się po Europie poszukując władcy, któremu będzie mógł zaoferować swoje usługi. W końcu trafił na ziemie Wieletów i Wolinian – połabskich plemion słowiańskich, które zamieszkiwały pas ziem między państwem Polan i wschodnimi marchiami Cesarstwa.

Podczas dwóch pierwszych wypraw górą byli Wieleci i Wolinianie. Podczas jednej z ich wypraw zginął brat Mieszka. Podczas trzeciej – która miała miejsce już po chrzcie Polski – zwycięzcą okazał się Mieszko. Tym razem książę miał przewagę, wsparły go posiłki z sojuszniczych Czech.

Druzgocąca porażka Wolinian pozwoliła Mieszkowi na przejęcie władzy nad Pomorzem Zachodnim.

bm

Czytaj także

Chrzest Polski - początek naszych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrona Głogowa. Niemcy powstrzymani

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 05:39
Wyprawę cesarza Henryka V na państwo Bolesława Krzywoustego powstrzymał wytrwały opór Głogowa. Gród na Odrze trwał w oporze nawet wtedy, gdy wróg użył ciał polskich zakładników jako osłony dla machin oblężniczych.
rozwiń zwiń