Historia

Prof. Odziemkowski: "Traktat wersalski nie był zły, to jego realizacja zawiodła"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 05:55
- Traktat wersalski mógł zapewnić długotrwały pokój w Europie, gdyby był przestrzegany – oceniał w rozmowie z portalem Polskiego Radia prof. Janusz Odziemkowski. – Okazało się, nie po raz pierwszy, że ustępstwa wobec kogoś, kto chce szykować odwet, tylko go rozzuchwalają.  

101 lat temu, 28 czerwca 1919 roku, w Pałacu Wersalskim pod Paryżem podpisano traktat pokojowy z Niemcami, kończący I wojnę światową.

Zawarcie traktatu pokojowego było ukoronowaniem trwającej od stycznia 1919 roku paryskiej konferencji pokojowej. Interesy odradzającej się po 123 latach zaborów Polski w Paryżu reprezentował Polski Komitet Narodowy z Romanem Dmowskim i Ignacym Janem Paderewskim na czele. Najważniejsze decyzje zapadały jednak w gronie przedstawicieli zwycięskich mocarstw: Francji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

niepodległa.jpg
Polska Niepodległa. Serwis specjalny

- Traktat wersalski nie tylko potwierdzał fakt istnienia Polski, ale jednocześnie daje nam ziemie zaboru pruskiego. Bez tego niewykluczone, że byśmy ich nie dostali – oceniał prof. Janusz Odziemkowski.

Pokój wersalski, który przewidywał de facto rozbrojenie Niemiec i narzucał na głównego prowodyra I wojny światowej potężne kontrybucje, przetrwał zaledwie niecałe dwadzieścia lat. Powersalski ład został pogrzebany w ogniu II wojny światowej.

- Gdyby Hitler został zastopowany przy Nadrenii, jego władza zaczęłaby się chwiać w samych Niemczech. Gdyby nie pozwolono mu na rozbudowywanie armii, musiałby albo zagrać va banque, ryzykując wojnę prewencyjną albo odcięcie Niemiec od reszty świata, albo musiałby zmienić swoją politykę – wyjaśniał historyk.

Czy doszłoby, zdaniem prof. Odziemowskiego, do wojny? Zobacz materiał wideo.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Traktat Ryski zakończył wojnę z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 05:55
Ostatecznie w wyniku rokowań granice II Rzeczypospolitej na wschodzie kończyły się niemal w granicach drugiego zaboru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Traktat wersalski – powrót Polski na mapę Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 08:00
100 lat temu, 18 stycznia 1919 roku rozpoczęła się konferencja pokojowa w paryskim Wersalu, kończąca I wojnę światową. Układ na niej zawarty ustalił nowy porządek terytorialny w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolność po 123 latach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 06:00
11 listopada 1918 z mroków okresu zaborczego, z wojennego i rewolucyjnego chaosu wyłaniała się nowa Polska. Wielka godzina, na którą tyle lat czekał naród Polski wybiła.
rozwiń zwiń