Historia

Prof. Odziemkowski: "Traktat wersalski nie był zły, to jego realizacja zawiodła"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 05:50
- Traktat wersalski mógł zapewnić długotrwały pokój w Europie, gdyby był przestrzegany – oceniał w rozmowie z portalem Polskiego Radia prof. Janusz Odziemkowski. – Okazało się, nie po raz pierwszy, że ustępstwa wobec kogoś, kto chce szykować odwet, tylko go rozzuchwalają.  

104 lata temu, 28 czerwca 1919 roku, w Pałacu Wersalskim pod Paryżem podpisano traktat pokojowy z Niemcami, kończący I wojnę światową.

Zawarcie traktatu pokojowego było ukoronowaniem trwającej od stycznia 1919 roku paryskiej konferencji pokojowej. Interesy odradzającej się po 123 latach zaborów Polski w Paryżu reprezentował Polski Komitet Narodowy z Romanem Dmowskim i Ignacym Janem Paderewskim na czele. Najważniejsze decyzje zapadały jednak w gronie przedstawicieli zwycięskich mocarstw: Francji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

niepodległa.jpg
Polska Niepodległa. Serwis specjalny

- Traktat wersalski nie tylko potwierdzał fakt istnienia Polski, ale jednocześnie daje nam ziemie zaboru pruskiego. Bez tego niewykluczone, że byśmy ich nie dostali – oceniał prof. Janusz Odziemkowski.

Pokój wersalski, który przewidywał de facto rozbrojenie Niemiec i narzucał na głównego prowodyra I wojny światowej potężne kontrybucje, przetrwał zaledwie niecałe dwadzieścia lat. Powersalski ład został pogrzebany w ogniu II wojny światowej.

- Gdyby Hitler został zastopowany przy Nadrenii, jego władza zaczęłaby się chwiać w samych Niemczech. Gdyby nie pozwolono mu na rozbudowywanie armii, musiałby albo zagrać va banque, ryzykując wojnę prewencyjną albo odcięcie Niemiec od reszty świata, albo musiałby zmienić swoją politykę – wyjaśniał historyk.

Czy doszłoby, zdaniem prof. Odziemowskiego, do wojny? Zobacz materiał wideo.

Czytaj także

Traktat Ryski zakończył wojnę z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 05:50
Ostatecznie w wyniku rokowań granice II Rzeczypospolitej na wschodzie kończyły się niemal w granicach drugiego zaboru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Traktat wersalski. Powrót Polski na mapę Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 05:55
105 lat temu, 18 stycznia 1919 roku, rozpoczęła się konferencja pokojowa w paryskim Wersalu, kończąca I wojnę światową. Układ na niej zawarty ustalił nowy porządek terytorialny w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolność po 123 latach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 06:00
11 listopada 1918 z mroków okresu zaborczego, z wojennego i rewolucyjnego chaosu wyłaniała się nowa Polska. Wielka godzina, na którą tyle lat czekał naród Polski wybiła.
rozwiń zwiń