X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Danuta Rinn - aktorka śpiewająca, piosenkarka grająca

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 05:40
19 grudnia mija 13 lat od śmieci piosenkarki Danuty Rinn. Do dziś jest ona kojarzona przede wszystkim z wielkim przebojem "Gdzie ci mężczyźni?", do którego słowa napisał Jan Pietrzak, a muzykę Włodzimierz Korcz.
Audio
  • Włodzimierz Korcz i Alicja Majewska wspominają Danutę Rinn w 10. rocznicę jej śmierci. Audycję z cyklu "Cztery pory roku" prowadził Roman Czejarek. (PR, 19.12.2016)
  • "Aktorzy o piosence - Danuta Rinn", audycja Aleksandra Rowińskiego. (PR, 17.02.1976)
Danuta Rinn
Danuta Rinn Foto: Adam Urbanek/PAP

O historii niezapomnianego szlagieru i jego wykonawczyni opowiadał w rozmowie z Romanem Czejarkiem kompozytor Włodzimierz Korcz.

- Była tam pewna aktorka, która występowała wówczas w Kabarecie Pod Egidą. Ja byłem szefem muzycznym, a Janek Pietrzak szefem całości. Od początku nie miałem pewności, czy akurat ta wykonawczyni poradzi sobie z tym utworem, ale Janek był zdecydowany. Po kilku tygodniach zdjął jednak piosenkę z programu. Wtedy poszedłem do Danki Rinn, zagrałem jej to, a ona powiedziała, że czekała na tę piosenkę całe życie - wspominał Włodzimierz Korcz. - Był z niej potworny leniuch. Punkt wyjściowy miała taki, jak większość wykonawców po wielu godzinach pracy i myślała, że to wystarczy. Przy czym bywało tak, że ci, którzy byli mniej utalentowani, poświęcali wiele godzin na doskonalenie się. Ona sama czuła, że mogłaby być lepsza - mówił kompozytor.

Włodzimierz Korcz Gdy po raz pierwszy zagrałem Danusi "Gdzie ci mężczyźni?", powiedziała, że czekała na tę piosenkę całe życie

Posłuchaj audycji i dowiedz się, dlaczego Włodzimierz Korcz wstydził się on za Danutę Rinn, gdy po raz pierwszy publicznie zaśpiewała "Gdzie ci mężczyźni?".

W wywiadzie dla Polskiego Radia z 1976 roku Danuta Rinn opowiadała o początkach swojej kariery estradowej.

- Piosenka jest małym trzyminutowym spektaklem, jest jakby małą sztuką teatralną. Staram się piosenki inscenizować – mówiła Danuta Rinn w Polskim Radiu  w audycji "Aktorzy o piosence – Danuta Rinn".

W archiwalnym wywiadzie Rinn opowiadała także, czym są dla niej występy w kabarecie i czym się różni kontakt z publicznością w dużych salach koncertowych. Posłuchaj wspomnień Danuty Rinn o współpracy z kabaretem Pod Egidą.

Danuta Rinn zaczynała karierę od solowych występów. Później 10 lat śpiewała w duecie z Bogdanem Czyżewski, drugim mężem. Po rozstaniu z nim w 1974 roku wróciła do śpiewania solowego.

- Początki śpiewania jakoś mi się zatarły w pamięci. Śpiewałam już w szkole, potem były studia muzyczne – wspominała piosenkarka.

Ukończyła średnią szkołę muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu. Studiowała na Wydziale Kompozycji krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, a podczas studiów współpracowała jako pianistka i akompaniatorka ze szkołą tańca. Od początku lat 70. grywała w filmach, a w drugiej połowie lat 70. występowała w cyklicznej radiowej audycji "60 minut na godzinę", grała m.in. z Andrzejem Zaorskim i Marianem Kociniakiem. Za interpretację piosenki "Gdzie ci mężczyźni?" została laureatką nagrody Towarzystwa Przyjaciół Opola na KFPP w Opolu w 1974 roku. Zaangażowała się w działalność opozycyjną, wspierała "Solidarność", w stanie wojennym stanęła po stronie prześladowanych. Występowała z koncertami w kościołach. Od 2002 roku mieszkała w domu aktora w Skolimowie.

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mazowsze" tańczy i śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 08:00
8 października 1948 roku powołano Zespół Pieśni i Tańca ”Mazowsze”. Jego kierownikiem został prof. Tadeusz Sygietyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy cykl z myślą o niezapomnianej Danucie Rinn

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 21:40
- Danuty Rinn się nie da podrobić, bo ona była jedna jedyna, więc jej piosenki będę śpiewała po swojemu - mówi piosenkarka, Danuta Błażejczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor - pierwsza dama polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 06:00
85 lat temu, 9 grudnia 1934 roku urodziła się Irena Santor, piosenkarka obdarzona jednym z najpiękniejszych głosów, którym wyśpiewała niezapomniane przeboje. 
rozwiń zwiń