X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Maria Callas - primadonna stulecia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 06:00
Obdarzona sopranem dramatycznym, grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli Boska, primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Audio
  • Maria Callas - audycja z cyklu "Rozmowy o zmroku". (PR, 2012)
Maria Callas, 1956 rok
Maria Callas, 1956 rokFoto: PAP/dpa

96 lat temu, w 1923 roku w Nowym Jorku urodziła się Maria Callas, śpiewaczka operowa.

Upokarzane dziecko, dumna dziewczyna, charyzmatyczna śpiewaczka o dramatycznym i zmysłowym głosie, zawodowo bezwzględna rywalka, świadoma swojej wartości, niezrównana w aktorskim wykonywaniu ról operowych, niewierna żona, porzucona kochanka, niezrealizowana matka, chora i bezgranicznie samotna, jedna z największych artystek w historii świata – Maria Callas, właściwie Cecilia Sophia Anna Maria Kalogeropoulou. 

Była obdarzona sopranem dramatycznym. Nazywano ją "primadonną stulecia", "primadonna assoluta" i "La Divina" ("Boska").

- Jaka jest prawda o Marii Callas, chyba nie wie nikt, mimo że była kobietą na świeczniku opinii publicznej przez 20 lat swojej kariery – powiedział Bartosz Kamiński, krytyk operowy, w audycji "Rozmowy po zmroku" w radiowej Dwójce.

Posłuchaj audycji Hanny Marii Gizy i dowiedz się, z jakich etapów składała się kariera śpiewaczki.

Urodziła się w Nowym Jorku 2 grudnia 1923 roku w rodzinie greckich emigrantów. Po rozpadnięciu się małżeństwa rodziców Maria wróciła z matką do Aten, gdzie mieszkała do 27 roku życia. W 1945 roku wyemigrowała do USA.

W sierpniu 1941 roku zaśpiewała po raz pierwszy partię tytułową w "Tosce" i stała się w wieku 17 lat jedną z czołowych śpiewaczek greckich.

- Matka wypchnęła ją na scenę najprawdopodobniej z zachłanności. Całe życie Maria miała do niej pretensje, za to, że matka dręczyła ją szykanami o tuszę i brzydotę – mówiła Hanna Maria Giza.

Posłuchaj opinii psychologa o osobowości Marii Callas. Czy Maria miała osobowość narcystyczną i czy była trudną osobą? Dowiedz się, jakie relacje panowały w rodzinie i dlaczego związki Marii ze starszymi mężczyznami psycholog oceniła jako poszukiwanie ojca. 

21 kwietnia 1949 roku Callas poślubiła bogatego włoskiego przemysłowca Giovanniego Battistę Meneghiniego. Był on jednocześnie jej menadżerem. 

Posłuchaj o diecie, jaką zastosowała Maria Callas i o przypuszczeniach, że w tym czasie, kiedy ta nowa odchudzona, piękna Callas objawiła się światu, zaczęły się jej problemy z głosem.

- Po tej przemianie, w której uwypukliła się jej cudowna ekspresyjna uroda, natychmiast zyskała jako osobowość sceniczna. Wszystkie teatry i sceny świata rzuciły się na nią, bo chciały ją mieć u siebie – mówił Bartosz Kamiński.

W latach 60. rozwiodła się z Meneghiniem i miała romans z jednym z najbogatszych ludzi świata Arystotelesem Onasisem.

Ostatni występ w 1965 roku zakończył jej karierę. 16 września 1977 roku zmarła nagle na zawał serca w swym paryskim mieszkaniu.

im

Zobacz więcej na temat: Maria Callas MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inon Barnatan: Chopina mogłaby zaśpiewać Maria Callas

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Maria Callas", czyli mistrzostwo drugiego planu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 20:15
– Urzekła mnie szczerość Wolfa, który przyznał, że przed przystąpieniem do pracy nad filmem, nie wiedział wiele ani o Callas, ani o operze. W gruncie rzeczy to dzieło, w którym towarzyszymy jego odkryciom na temat śpiewaczki – podkreśliła prof. Ewa Łętowska, opowiadając o najnowszym filmie Toma Volfa.
rozwiń zwiń