X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Hollywood - symbol kultury amerykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 06:00
Zanim słynny biały napis Hollywood stał się znakiem rozpoznawczym amerykańskiej Fabryki Snów, miał być wyłącznie reklamą lokalnej firmy deweloperskiej. Był też pierwotnie nieco dłuższy, bo brzmiał Hollywoodland.
Audio
  • "Dojechać do Hollywood" - archiwalna audycja Małgorzaty Kałuży na temat Andrzeja Kozłowskiego, polskiego filmowca, rozpoczynającego swoją karierę w Stanach Zjednoczonych (RWE)
Uszkodzony drewniany napis w latach 70. XX wieku, foto: Bob Beecher (Bobbeecher at en.wikipedia)lic.CC
Uszkodzony drewniany napis w latach 70. XX wieku, foto: Bob Beecher (Bobbeecher at en.wikipedia)/lic.CC

Wzniesiony na południowym zboczu góry Lee w Kalifornii napis zna prawie każdy. Widoczny jest nawet z satelity.

Pomysłowy deweloper

13 lipca 1923 na wzgórzach Hollywood umieszczono napis HOLLYWOODLAND. Miał on promować nazwę nowych terenów mieszkalnych nieopodal Los Angeles. Napis zaprojektował Thomas FiskGoff. Trzynaście liter podświetlane było czterema tysiącami dwudziestowatowych żarówek. Do ich wymiany zatrudniono człowieka, który zamieszkał w domu za pierwszą literą L.

Symbol amerykańskiej kultury

Mający zachęcać do kupna działek w tej części Los Angeles napis początkowo miał stać jedynie 1,5 roku. Jednak z czasem, wraz z wzrostem popularności amerykańskiego kina - złotym wiekiem Hollywood, tak mocno wrósł w pejzaż miasta i świadomość mieszkańców, że postanowiono go zostawić. Napis stał się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem Hollywood.
Znak był wykonany z drewna i po latach litery zaczęły niszczeć i straszyć turystów odłażącą farbą oraz rdzą. Podczas renowacji, przeprowadzonej w 1949 roku usunięto cztery ostatnie litery i zostało HOLLYWOOD.

W 1978 roku drewniane litery zostały zastąpione stalowymi, które pozostają na wzgórzu do dziś. Każda z nich miała swojego fundatora i tak np. za "H” zapłacił TerrenceDonnelly – wydawca "Hollywood Independent Newspaper”, a drugie "O” –  sponsorowała amerykańska wytwórnia płytowa Warner Bros. Cały napis ma 14 metrów wysokości i 110 metrów długości.

W 2010 roku chciano zburzyć ten najbardziej rozpoznawalny znak Los Angeles i sprzedać teren, na którym on się znajduje pod budowę luksusowych osiedli mieszkalnych. Temu przedsięwzięciu sprzeciwiło się wiele gwiazd (m.in. Tom Hanks, Arnold Schwarzenegger oraz Steven Spielberg), które zebrały 12,5 miliona na wykup terenu.

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Hollywood

Czytaj także

Alfred Hitchcock - mistrz suspensu

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 05:00
- Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć - mawiał niekwestionowany mistrz dreszczowców - Alfred Hitchcock.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grace Kelly – z Hollywood do Monako

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 06:00
- Nawet w Hollywood moje życie prywatne było właściwie moją własnością. Natomiast, kiedy wyszłam za mąż, moje życie prywatne, stało się publiczne. To było duże wyrzeczenie z mojej strony – mówiła w jednym z wywiadów Grace Kelly
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pola Negri - polska królowa Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 05:05
Apolonia Chałupiec dała się poznać szerszej publiczności jako Pola Negri, aktorka, która podbiła Hollywood i wiele męskich serc. Zmarła 32 lata temu, 1 sierpnia 1987 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orson Welles – wzbudzał kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 06:00
– Mit i aura wyklętego artysty też była grą, samokreacją Wellesa – mówiła krytyk filmowa Maria Oleksiewicz. – Był to człowiek, który zawsze tworzył wokół siebie taką aurę.
rozwiń zwiń