X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"To nieprawda". Była więźniarka z Auschwitz oburzona odpowiedzią Merkel na jej list

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 06:05
- Odszkodowanie, które wymienione jest w liście napisanym w imieniu pani Merkel otrzymałam nie za swoje cierpienia w czasie wojny i pobyt w Auschwitz, ale za utracony majątek mojego ojca, który miał przed wojną konto w szwajcarskim banku - mówi w rozmowie z Polskim Radiem była więźniarka z Auschwitz Barbara Gautier, która otrzymała odpowiedź od kanclerz Niemiec na swój list.
Mała Basia Gautier, 17 marca 1942 roku
Mała Basia Gautier, 17 marca 1942 rokuFoto: Archiwum prywatne

W połowie stycznia 2020 roku Urząd Kanclerski w Berlinie przesłał odpowiedź na list byłej więźniarki z Auschwitz, która osobiście przekazała go na ręce Angeli Merkel w grudniu ubiegłego roku.

Kanclerz Niemiec przyjechała wówczas po raz pierwszy na teren byłego niemieckiego i nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. List – przekazany przez Barbarę Gautier kanclerz Niemiec w obecności premiera RP Mateusza Morawieckiego – miał formę prośby skierowanej do najważniejszej osoby w niemieckim państwie, złożonej w imieniu tysięcy żyjących jeszcze Polaków – ofiar II wojny światowej.

Po pierwsze: zapłaciliśmy

Z kolei list z odpowiedzią - podpisany przez doktora Michaela Sterna, pracownika Urzędu Kanclerskiego w Berlinie z 13 stycznia 2020 roku - został oparty w dużej mierze o obszerne dane statystyczne. Wynika z nich, że państwo niemieckie od zakończenia wojny (a dokładnie od roku 1960 do dzisiaj), wypłaciło Polakom gigantyczne kwoty odszkodowań. W sumie 2 miliardy euro.

Według autora listu napisanego w imieniu kanclerz Merkel, różnego rodzaju porozumienia zawierane zarówno w okresie PRL, jak i po roku 1989, pozwoliły rządowi niemieckiemu na zadośćuczynienie cierpieniom i szkodom, których Polacy doznali podczas II wojny światowej. Co charakterystyczne, w liście nie padają słowa o Niemcach jako sprawcach tych nieszczęść.

Drugim istotnym elementem listu jest sprowadzenie ofiar II wojny światowej wyłącznie do – jak to ujmuje dr Stern - "ofiar narodowosocjalistycznego reżimu", które przeżyły "czas Holokaustu". Także pani Barbara Gautier jest nazwana Ocaloną z rzezi europejskich Żydów.

- To nieprawda – mówi wzburzona w rozmowie telefonicznej z Polskim Radiem Barbara Gautier. - Poza tym odszkodowanie, które wymienione jest w liście napisanym w imieniu pani Merkel otrzymałam nie za swoje cierpienia w czasie wojny i pobyt w Auschwitz, ale za utracony majątek mojego ojca, który miał przed wojną konto w szwajcarskim banku. Tak więc są to dwie różne sprawy.

 Po drugie: płacimy Żydom, a Polakom już nie

Pełnomocnik Barbary Gautier – mecenas Stefan Hambura – w rozmowie z Polskim Radiem zaznacza, że Niemcy traktują Polaków inaczej niż ofiary Holokaustu.

- Proszę zwrócić uwagę na zapis z drugiej strony listu napisanego w imieniu kanclerz Merkel – stwierdza mecenas. - Tam jest wyraźnie napisane, że rocznie Niemcy wypłacają około 58 milionów euro "najbardziej poszkodowanym podczas wojny Ocalonym Żydom z państw Europy Wschodniej".


German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Zajmuje się tym od 1999 roku Conference on Jewish Material Claims Against Germany – jedna z największych na świecie organizacji, zajmującej się odszkodowaniami, a także wszelką pomocą dla ofiar Holokaustu oraz ich bliskich. Organizacja ta już od 1951 roku prowadziła negocjacje m.in. z rządem Niemiec, co w efekcie doprowadziło do wypłat kontynuowanych do dzisiaj. Według oficjalnych informacji rząd Niemiec wypłacił w ten sposób do dziś około 70 miliardów dolarów. To kwota zdecydowanie większa niż pieniądze wypłacone Polakom poszkodowanym podczas II wojny światowej.

- Ten zapis w liście pani Merkel – podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem reprezentujący byłą więźniarkę Auschwitz mecenas Hambura – jest jawnym złamaniem europejskiego prawa, dokładnie artykułu 2. Traktatu o Unii Europejskiej, który brzmi: „Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn”.

- Oznacza to, że są narody czy nacje traktowane w Unii Europejskiej lepiej i uczciwiej. Są też inni, którzy na to po prostu nie zasługują – podsumowuje mecenas Hambura.  

ZOBACZ >>> PRZETŁUMACZONY TEKST ODPOWIEDZI NAPISANEJ PRZEZ DOKTORA MICHAELA STERNA >>>

SKAN ORYGINALNEGO DOKUMENTU >>>>

Piotr Litka

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Była więźniarka obozu w Auschwitz pozywa rząd Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 07:05
29 sierpnia br. do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew Barbary Gautier – byłej więźniarki niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau przeciwko niemieckiemu rządowi. Kwota żądanego odszkodowania to ponad sześć milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Była więźniarka Auschwitz prosi A. Merkel o interwencję ws. odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 14:20
PolskieRadio24.pl dotarło jako pierwsze do pełnego tekstu listu, jaki dziś podczas uroczystości w muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auchwitz-Birkenau przekazała kanclerz Angeli Merkel była więźniarka.
rozwiń zwiń