Historia

Egipt. Zaginiona "świątynia słońca" odkryta przez archeologów PAN

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 05:50
Miejsca kultu solarnego bóstwa Ra odegrały przełomową rolę w historii cywilizacji nad Nilem. Pozostałości jednego z nich odnaleziono na stanowisku Abu Gurab, 20 km na południe od Kairu. Z badań wynika, że budynek zniszczono, a na jego miejscu wzniesiono nowe miejsce kultu. 
Pozostałości ceglanej świątyni odnaleziono pod młodszym, kamiennym obiektem.
Pozostałości ceglanej świątyni odnaleziono pod młodszym, kamiennym obiektem.Foto: C. Sappa / De Agostini / Forum

W 1898 roku archeolodzy pracujący na tym stanowisku odkryli świątynię słońca Niuserre, szóstego króla z V dynastii, który rządził Egiptem w latach 2400-2370 p.n.e. Odkrycie naukowców Polskiej Akadamii Nauk dowodzi, że powstała ona na innej świątyni słońca.

Świątynia z czasów Niuserre była zbudowana z kamienia. Odkrytą przez Polaków konstrukcję wzniesiono niemal w całości z cegieł. Zdaniem kierownika badań dr Massimiliano Nuzzolo z Centrum Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN różnice w użytym materiale sugerują, że budowniczym świątyni nie był faraon Niuserre. 

Hatszepsut Świątynia Forum 1200.png
Egipt. Polscy archeolodzy odnaleźli cenne artefakty w pobliżu świątyni Hatszepsut

Wśród znalezisk odkrytych w pozostałościach świątyni znajdują się pieczęcie z inskrypcjami wskazującymi na poprzedników Niuserre. Odnaleziono je na plombach słojów oraz kolumnach i portykach świątyni. Na stanowisku odnaleziono dziesiątki ceramicznych słojów wypełnionych błotem używanym w celach rytualnych. 

Znaleziska w świątyni datowane są na dwa pokolenia przed rządami Niuserre. Najprawdopodobniej faraon rozebrał poprzednią świątynię, by na jej miejscu postawić nowy monument. 

- Świątynia była poświęcona solarnemu bóstwu Ra. Poprzez budowę świątyni faraon legitymizował swoją władzę jako jedyny syn boga słonecznego na Ziemi. Zatem pośrednio świątynia służyła jako miejsce deifikacji samego króla - powiedział dla CNN prowadzący badania dr Massimiliano Nuzzolo.

Jak podkreślił badacz, źródła historyczne sugerują, że było sześć świątyń solarnych, ale dotąd odkryto zaledwie dwie z nich. Niewykluczone, że pozostałe świątynie również wzniesiono z cegieł, co mogło przyczynić się do tego, że są dziś trudne do zlokalizowania. 

Dzięki dalszym pracom zespół ma nadzieję dowiedzieć się, który król był odpowiedzialny za budowę świątyni. Z kolei dzięki badaniom ceramiki naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się więcej na temat życia codziennego i wierzeń w czasach funkcjonowania świątyni. 

Wykopaliska są częścią wspólnej misji Uniwersytetu w Neapolu L'Orientale i Polskiej Akademii Nauk.

"Świątynie solarne były budowane w ciągu stosunkowo krótkiego okresu długości około stulecia podczas panowania V dynastii (połowa III tysiąclecia p.n.e., przez badaczy zazwyczaj nazywany okresem Starego Państwa) i odegrały przełomową rolę zarówno w religijnym, jak i ekonomicznym aspekcie życia w ówczesnym Egipcie. Budowle te zostały jednak nagle opuszczone do końca panowania V dynastii, a przez kilka pokoleń nie zastąpiono ich innymi porównywalnymi budowlami.

Najważniejszym aspektem funkcjonowania świątyń solarnych był fakt, iż stanowiły pierwsze sanktuaria w cywilizacji faraońskiej, które przeznaczone były wyłącznie do sprawowania kultu solarnego boga Ra. W ciągu całej historii Egiptu bóg ten był uznawany za najwyższe bóstwo kreacyjne, zaś świątynie ku jego czci wznoszono na terenie całego kraju" czytamy w opisie projektu "Świątynie Solarne" Narodowego Centrum Nauki. 

CNN/bm

Czytaj także

Brutalna śmierć faraona. Zagadka rozwiązana po 3500 latach

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 05:55
Przyczyną zgonu Sekenenre Tao, starożytnego władcy Egiptu, nie były, jak dotąd sądzono, rany zadane w bitwie, ale egzekucja. Do takich wniosków prowadzą wyniki skanów tomograficznych wykonanych przez egipskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Archeolodzy odnaleźli zaginione "Złote Miasto” sprzed 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 05:50
- To największe odkrycie od czasu zbadania grobowca Tutanchamona w 1922 roku – ocenia prof. Betsy Brian, egiptolożka z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Archeolodzy odkryli centrum obsługi chrześcijańskich pielgrzymów z VI w.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 05:50
Monumentalne, kamienne budowle zachowane do pół metra wysokości, odkryli w Marei w północnym Egipcie polscy archeolodzy. Mieszkali w nich w VI w. pielgrzymi, którzy byli w drodze do chrześcijańskiego sanktuarium w Abu Mena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:30
Archeolodzy odkryli liczącą ok. 3200 lat kryptę w nekropolii w Sakkarze. Należała najprawdopodobniej do Ptaha-M-Wia, wysokiego urzędnika w czasach świetności antycznego Egiptu. Nie odnaleziono sarkofagu, właściciel miejsca spoczynku został zidentyfikowany na podstawie hieroglifów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Polscy archeolodzy odnaleźli cenne artefakty w pobliżu świątyni Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 05:45
Figurki ukazujące bóstwa i ofiarników, a także naczynia z motywem piersi - to tylko niektóre spośród kilkuset przedmiotów, znalezionych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego w grobowcu, który służył już w starożytności jako… śmietnik.
rozwiń zwiń