Historia

Egipt. Archeolodzy odnaleźli zaginione "Złote Miasto” sprzed 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 05:50
- To największe odkrycie od czasu zbadania grobowca Tutanchamona w 1922 roku – ocenia prof. Betsy Brian, egiptolożka z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
Ruiny Złotego Miasta  w Egipcie
Ruiny "Złotego Miasta" w EgipcieFoto: PAP/Abaca

Pozostałości miasta odnaleziono nieopodal Doliny Królów, gdzie znajdują się grobowce faraonów, w południowym Egipcie, w prowincji Luksor. Ruiny zostały odkryte podczas poszukiwań świątyni grobowej faraona Tutenchamona.


Tutanchamon maska wiki 1200.jpg
Howard Carter - odkrywca grobowca Tutanchamona

- Ulice miasta otoczone są domami, niektóre z nich mają ściany o wysokości do 3 metrów  - wyjaśnia Zahi Hawass, archeolog, który kierował wykopaliskami w Złotym Mieście i były minister ds. starożytności. - W domach tych znajdowały się pokoje wypełnione drobiazgami i narzędziami, których starożytni Egipcjanie używali w życiu codziennym.

Odkryto także pozostałości falistych murów i świątyń. Zdaniem archeologów, pozostałości  miasta rozciągają się aż do pozostałości Deir el-Medina, starożytnej wioski zamieszkanej przez budowniczych grobowców w Dolinie Królów.


W "Złotym Mieście" odkryto liczne artefakty. Na zdjęciu: ozdoba z motywem skarabeusza. Fot. PAP/Zahi Hawass Center For Egyptology W "Złotym Mieście" odkryto liczne artefakty. Na zdjęciu: ozdoba z motywem skarabeusza. Fot. PAP/Zahi Hawass Center For Egyptology

Bardzo ważny ośrodek

Źródła wskazują, że w "Złotym Mieście" znajdowały się trzy królewskie rezydencje i że stanowiło ono największe centrum administracyjnym i wytwórczym w prowincji Luksor w XIV wieku p.n.e.

- Wiele zagranicznych misji szukało tego miasta i nigdy go nie znalazło – podkreśla Zahi Hawass.

Miasto zostało założone przez faraona Amenhotepa III (panował w latach 1391-1353 p.n.e.), dziadka Tutenchamona. Było ono zamieszkane podczas współrządzenia Amenhotepa III z jego synem, Amenhotepem IV (który później zmienił imię na Echnaton), jak również podczas rządów Tutanchamona i jego następcy - faraona Aja.

- Odkrycie tego zaginionego miasta jest najważniejszym odkryciem archeologicznym od czasu grobowca Tutanchamona  które miało miejsce w 1922 roku - oceniła Betsy Brian, profesor egiptologii na Uniwersytecie Johna Hopkinsa.

Zagadka Amenhotepa-Echnatona

- Odkrycie Zaginionego Miasta nie tylko da nam rzadki wgląd w życie starożytnych Egipcjan w czasie, gdy imperium było najbogatsze, ale pomoże nam rzucić światło na jedną z największych tajemnic historii: dlaczego Amenhotep IV-Echnaton i królowa Nefertiti postanowili przenieść się do Amarny – wskazuje prof. Betsy Brian.


nefretete-663.jpg
W Egipcie królowa była jedna - Nefretete

Amenhotep IV był  nie tylko władcą Egiptu, ale także reformatorem religijnym. W czasie swojego panowania odrzucił wielobóstwo i wprowadził w jego miejsce kult jednego boga – Atona, wyobrażanego pod postacią tarczy słonecznej. Zmienił wówczas imię na Echnaton ("Blask Atona"). Prawdopodobnie Faraon wprowadził henoteizm (wywyższenie jednego boga ponad innych) niż czysty monoteizm (wiarę w jednego boga). 

Reforma religijna Echnatona była rewolucją w skali państwa. Na polecenie władcy wprowadzono m.in. nową stylistykę w sztuce sakralnej. Symbolem zmian miało być też przeniesienie stolicy. Kilka lat po tym, jak Echnaton rozpoczął swoje panowanie około 1350 roku p.n.e., „Złote Miasto” zostało opuszczone, a stolica Egiptu została przeniesiona do Amarny, gdzie władca wzniósł nową stolicę - Achetaton.

Po śmierci Echnatona jego reforma została zarzucona, a następca władcy – Tutenchamon – przywrócił Złotemu Miastu status stolicy.

livescience.com/bm

Czytaj także

Egipt. Odkrywamy tajemnice faraonów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 12:00
W porankowym cyklu podróżniczym tym razem wybierzemy się do miejsca, w którym powstała jedna z najstarszych cywilizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy badają najstarszą piramidę Egiptu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 14:15
W Krakowie można oglądać wystawę ilustrującą 20 lat polskich prac archeologicznych przy najstarszej egipskiej piramidzie w Sakkarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaplica Merefnebefa. Starożytny Egipt w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 19:10
Od piątku (8.12) bez wyjazdu nad Nil można zwiedzać kaplicę grobową Merefnebefa odkrytą przez misję prof. Karola Myśliwca w Sakkara w 1997 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemniczy egiptolog. Z jego pracy korzysta się do dziś

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:00
To on w III w p.n.e. stworzył listę egipskich królów i podział na dynastie, który do dziś stosują egiptolodzy i który jest filarem współczesnej wiedzy egiptologicznej. Manethon, czyli zhellenizowany kapłan, na polecenie Ptolemeusza I - pierwszego władcy greckiej dynastii w Egipcie - napisał historię swojego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Browar sprzed 5000 lat odkryty w Egipcie. Mógł wytwarzać tysiące litrów piwa

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 05:45
Egipskie ministerstwo do spraw starożytności poinformowało, że może to być najstarszy na świecie browar o dużej produkcji. Jego pozostałości zostały odkryte przez egipskich i amerykańskich archeologów w Abydos, ponad 450 kilometrów na południe od Kairu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brutalna śmierć faraona. Zagadka rozwiązana po 3500 latach

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 05:55
Przyczyną zgonu Sekenenre Tao, starożytnego władcy Egiptu, nie były, jak dotąd sądzono, rany zadane w bitwie, ale egzekucja. Do takich wniosków prowadzą wyniki skanów tomograficznych wykonanych przez egipskich archeologów.
rozwiń zwiń