Historia

Peru: naukowcy odkryli ponad 100 nowych rysunków w Nazca

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 10:20
Naukowcy odkryli ponad 100 nowych rysunków w Nazca w Peru, które pochodzą z czasów starożytnych. Jak przekonują, pojawiła się nadzieja na poznanie nowych faktów na temat tajemniczych dzieł.
Rysunki na płaskowyżu Nazca w Peru
Rysunki na płaskowyżu Nazca w PeruFoto: Daniel Mejia Novoa/shutterstock.com

Prowadzone przez peruwiańskich i japońskich naukowców badania terenowe, a także analiza zdjęć z samolotów i dronów, przyniosły odkrycie 168 nowych wzorów-rysunków. Dzięki sztucznej inteligencji sklasyfikowano jako linie od dwóch do sześciu metrów długości - 50 z nich to rysunki ludzkich postaci, a inne przedstawiają zwierzęta: koty, ptaki i węże. Powstały między setnym rokiem przed Chrystusem a 300 rokiem po Chrystusie, co sugerują gliniane naczynia odkryte w pobliżu linii. Badania, które przyniosły nowe odkrycia, trwały od czerwca 2019 do lutego 2020 roku.

Obrazy o tajemniczym przeznaczeniu 

Rysunki z Nazca, czyli grupa geoglifów na pustyni Sechura w Peru, to system linii wykonanych na ziemi przez usunięcie skał i gleby. Przypominają kształtem zwierzęta, w tym kolibry, pająki i koty oraz rośliny lub figury geometryczne. Są dziełem kultury Nazca i pochodzą sprzed ponad dwóch tysięcy lat, datuje się okres między 300 p.n.e. - 900 n.e.

Część naukowców uważa, że wzory miały wykorzystanie astronomiczne i kalendarzowe, inni, że prowadziły do miejsc, w których odbywały się rytuały, a argumentują tezę tym, że zwierzęta w Andach miały bogatą symbolikę - oznaczały deszcz, płodność lub wodę.

W sumie na pustyni znajduje się ponad 800 linii prostych układających się w 300 figur geometrycznych oraz 70 wzorów zwierzęcych i roślinnych. Niektóre z nich mierzą 365 metrów.

Czytaj także:

Rysunki znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, niedaleko miasta Nazca. Odkryto je na obszarze mającym ponad 50 kilometrów długości i 14 kilometrów szerokości. Linie znajdują się na czterech płaskowyżach: Palpa, Ingenio, Nazca i Socos.

Naukowcy doprowadzili do utworzenia tam parku archeologicznego, który uchroni geoglify - wokół rozwijają się dzielnice mieszkalne, a także działa kopania. Badacze ostrzegają, że miejsce to może zostać zniszczone. W 1994 roku część pustyni Nazca została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

IAR/Reuters/bm

Czytaj także

Machu Picchu - jak nazywano ruiny miasta po upadku imperium Inków?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 05:45
Nowe badania wykazują, że jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i główna atrakcja turystyczna Peru znana była pod inną nazwą przez lata przed odkryciem jej przez Hirama Binghama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Zmiany klimatu prowadziły do nieustannych wojen społeczności prekolumbijskich

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 05:50
Wywołane zmianami klimatycznymi migracje i presja populacyjna prowadziły do wzrastania przemocy i konfliktów zbrojnych, które przez 700 lat destabilizowały Płaskowyż Nazca - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Utah. 
rozwiń zwiń