Historia

Machu Picchu - jak nazywano ruiny miasta po upadku imperium Inków?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 05:45
Nowe badania wykazują, że jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i główna atrakcja turystyczna Peru znana była pod inną nazwą przez lata przed odkryciem jej przez Hirama Binghama.
Machu Picchu
Machu PicchuFoto: Shutterstock/S.Hoffman

Notatki odkrywcy Machu Picchu

Za odkrywcę Machu Picchu uznaje się Hirama Binghama. Amerykański odkrywca, naukowiec i polityk po raz pierwszy ujrzał pozostałości miasta 24 lipca 1911. 


Machu Picchu shutterstocj 1200x660.jpg
Machu Picchu jest starsze niż przypuszczano

Ponad 110 lat po pierwszej wizycie Hirama Binghama w tym miejscu historyk Donato Amado Gonzales z Ministerstwa Kultury Peru (Cusco) i archeolog Brian S. Bauer z Uniwersytetu Illinois Chicago przejrzeli oryginalne notatki Binghama, mapy regionu z początku XX wieku i wielowiekowe dokumenty z różnych archiwów. Wyniki ich badań sugerują, że o miejscu tym wiedziano mniej, niż wcześniej sądzono.

W swojej pracy, opublikowanej w Ñawpa Pacha: Journal of Andean Archaeology, badacze dochodzą do wniosku, że Inkowie pierwotnie nazywali to miejsce Huayna Picchu, od skalistego szczytu, który leży najbliżej miejsca, a nie Machu Picchu, od nazwy najwyższej góry w pobliżu starożytnego miasta.

- Zaczęliśmy od niepewności co do nazwy ruin, kiedy Bingham odwiedził je po raz pierwszy, a następnie przejrzeliśmy kilka map i atlasów wydrukowanych przed wizytą Binghama w ruinach - powiedział prof. Brian S. Bauer. - Istnieją istotne dane, które sugerują, że miasto Inków rzeczywiście nazywało się Picchu lub, co bardziej prawdopodobne, Huayna Picchu.

Machu Picchu - znane już przed Binghamem

W 2012 roku hiszpańska historyk Mari Carmen Martín Rubio odkryła prawdziwą nazwę Machu Picchu w XXXII rozdziale kroniki Juana de Betanzos z XVI wieku. Miasto w czasach swojej świetności - funkcjonowania imperium Inków - nazywało się Patallaqua. Nazwa pochodzi od słów w języku Inków, keczua: pata (stopień, schodek) i llaqta (miasto, wioska, prowincja). Tak sugerują historycy, opierając się na źródle z XVI wieku. 

Bingham_6631.jpg
Hiram Bingham - odkrywca Machu Picchu

A jak nazywane były ruiny miasta po upadku inkaskiego państwa? Wszystko wskazuje na to, że odpowiedzią jest Huayna Picchu. Gonzalez i Bauer odkryli, że ruiny inkaskiego miasta o tej nazwie są wspomniane w atlasie z 1904 roku, który został opublikowany siedem lat przed przybyciem Binghama do Peru. Ponadto badacze ustalili, że w 1911 roku Binghamowi powiedziano o ruinach Huayna Picchu położonego nieopodal rzeki Urubamba, zanim ten wyruszył z Cusco na poszukiwanie pozostałości po mieście. Syn właściciela ziemskiego powiedział Binghamowi w 1912 roku, że ruiny nazywały się Huayna Picchu.

Według Bauera, najbardziej wiarygodne informacje na temat oryginalnej nazwy inkaskiego miasta zachowały się w relacjach Hiszpanów, napisanych stosunkowo niedługo po tym, jak region znalazł się pod ich kontrolą pod koniec XVI wieku.

- Kończymy na niesamowitym opisie z końca XVI wieku, kiedy rdzenni mieszkańcy regionu rozważali powrót do miejsca, które nazywali Huayna Picchu - powiedział Bauer.

EurekaAlert!/Ñawpa Pacha: Journal of Andean Archaeology/bm

Czytaj także

Machu Picchu. Polscy naukowcy odkryli nieznane konstrukcje

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 05:40
Dzięki laserowemu skanowaniu za pomocą drona, badacze odkryli na terenie porośniętym gęstą roślinnością pozostałości budynków w kompleksie świątynnym oraz część systemu kanałów doprowadzających wodę z pobliskiej rzeki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono ponadtysiącletnie mumie. Mogą to być ofiary mordu rytualnego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 05:45
W starożytnym mieście Cajamarquilla znajdującym się na obrzeżach peruwiańskiej Limy archeolodzy odkryli mumie ośmiorga dzieci i dwunastu dorosłych. Szczątki pochodzą sprzed ponad tysiąca lat, czyli z czasów preinkaskich. 
rozwiń zwiń