Historia

Peru. Zmiany klimatu prowadziły do nieustannych wojen społeczności prekolumbijskich

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 05:50
Wywołane zmianami klimatycznymi migracje i presja populacyjna prowadziły do wzrastania przemocy i konfliktów zbrojnych, które przez 700 lat destabilizowały Płaskowyż Nazca - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Utah. 
Cmentarz na Płaskowyżu Nazca.
Cmentarz na Płaskowyżu Nazca. Foto: Ricardo Moreno Ruiz/Shutterstock

Zespół naukowców pod kierownictwem doktora Westona McCoola zbadał, jak zmiany klimatu i presja populacyjna wpłynęły na liczbę zabójstw i działań wojennych na Wyżynie Nasca w starożytnym Peru. 

- Interesuje nas, jakie warunki konsekwentnie sprzyjają przemocy - powiedział Weston McCool - Mamy nadzieję, że w ten sposób podejmiemy pierwsze kroki w kierunku stworzenia opartych na nauce narzędzi, które mogą pomóc w łagodzeniu konfliktów.


chirurg sican peru 1200 en.jpg
W Peru odnaleziono grób chirurga sprzed ponad 1000 lat

Okres nieustannych wojen

Naukowcy przebadali 270 ludzkich szkieletów pochodzących z peruwiańskich grobowców. Z analizy wynikało, że przytłaczająca większość szczątków nosiła ślady spowodowane użyciem broni. Dane te połączono z informacjami o paleoklimacie, które dają obraz opadów w epoce, a także z ilościowymi szacunkami wzrostu populacji na podstawie gęstości śladów osadnictwa ludzkiego.

Na tej podstawie naukowcom udało się przygotować obraz korelacji występujących na Płaskowyżu Nazca (południowo-zachodnia część Peru) między demografią, oznakami stosowania przemocy i zmianami klimatu na przestrzeni 700-750 lat poprzedzających rok 1450. 

Jak wynika z analizy danych, był to okres gwałtownych zmian klimatu oraz nieustannych wojen i konfliktów. Co zaskakujące, badacze stwierdzili, że przemoc i działania wojenne osiągały szczyt w okresie stabilnego i sprzyjającego klimatu. Było to sprzeczne z intuicją, dopóki autorzy nie uwzględnili zmian demograficznych.


Ampato 1200 Shutterstock.png
Dzieci były odurzane i składane w ofierze. Makabryczny rytuał Inków

Kryzys uchodźczy przyczyną konfliktów

- Korzystne zmiany klimatu lokalnego poprawiły warunki panujące na Płaskowyżu Nazca. W tym samym czasie sąsiednie regiony doświadczały suszy. Ludność z tych obszarów migrowała na płaskowyż.

Dodatkowym czynnikiem destabilizującym był boom demograficzny powodujący przeludnienie na obszarze samego Płaskowyżu Nazca. 

- Obie te okoliczności wywarły znaczną presję na lokalną gospodarkę rolną. Wzmożona rywalizacja o ograniczone zasoby i ziemię uprawną doprowadziła do chronicznych działań wojennych - wyjaśnia McCool.


EurekaAlert!/Proceedings of the National Academy of Sciences/bm

Czytaj także

Machu Picchu. Polscy naukowcy odkryli nieznane konstrukcje

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 05:40
Dzięki laserowemu skanowaniu za pomocą drona, badacze odkryli na terenie porośniętym gęstą roślinnością pozostałości budynków w kompleksie świątynnym oraz część systemu kanałów doprowadzających wodę z pobliskiej rzeki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono ponadtysiącletnie mumie. Mogą to być ofiary mordu rytualnego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 05:45
W starożytnym mieście Cajamarquilla znajdującym się na obrzeżach peruwiańskiej Limy archeolodzy odkryli mumie ośmiorga dzieci i dwunastu dorosłych. Szczątki pochodzą sprzed ponad tysiąca lat, czyli z czasów preinkaskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Machu Picchu - jak nazywano ruiny miasta po upadku imperium Inków?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 05:45
Nowe badania wykazują, że jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i główna atrakcja turystyczna Peru znana była pod inną nazwą przez lata przed odkryciem jej przez Hirama Binghama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Peru odnaleziono grób chirurga sprzed ponad 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 05:40
Podczas prac prowadzonych na stanowisku archeologicznym Huaca Las Ventanas w peruwiańskim rejonie Lambayeque badacze natknęli się na grobowiec. Znajdowały się w nim szczątki mężczyzny, który żył w czasach środkowego okresu kultury Sican rozwijającej się na tych terenach w latach 900-1050 n.e. Zdaniem naukowców zmarły był chirurgiem, który przeprowadzał m.in. zabiegi trepanacji czaszki 
rozwiń zwiń