Historia

Członek brytyjskiej rodziny królewskiej George Windsor Earl of St Andrews przekaże do zbiorów Biblioteki Narodowej XVI-wieczny starodruk

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 05:45
W poniedziałek, 15 maja br. do zbiorów Biblioteki Narodowej trafi bardzo cenny szesnastowieczny starodruk. W XVIII wieku należał do pierwszej polskiej Biblioteki Narodowej, otwartej w Warszawie w 1747 roku przez Józefa i Andrzeja Załuskich.
George Windsor of St Andrews i Biblioteka Narodowa w Warszawie
George Windsor of St Andrews i Biblioteka Narodowa w WarszawieFoto: Forum/Shutterstock

Przedmiot w XVIII wieku należał do pierwszej polskiej Biblioteki Narodowej, otwartej w Warszawie w 1747 roku przez Józefa i Andrzeja Załuskich.

- To książka z 1572 roku związana z historią raczej Hiszpanii niż Polski, ale fakt, że przebywała w polskiej Bibliotece Narodowej, jednej z najstarszych na świecie, ale także największej w Europie w XVIII wieku, to ślad w jak niezwykłe miejsca trafiły egzemplarze tej biblioteki, którą Katarzyna II - caryca Rosji - nakazała po trzecim rozbiorze Polski wywieźć do Sankt Petersburga - wskazuje dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Posłuchaj
00:27 St Andrews Biblioteka.mp3 Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, o przekazaniu starodruku (IAR)

 

W trakcie wizyty George'a Windsora hrabiego St Andrews w Bibliotece Narodowej nastąpi przekazanie daru, zwiedzanie nowych czytelni, a także pokaz wybranych cennych rękopisów i starodruków ważnych dla historii Polski i Wielkiej Brytanii.

George Windsor jest bibliofilem i amatorem historii Polski. Związki jego bezpośrednich przodków z Polską sięgają dwudziestolecia międzywojennego - dziadek George'a Windsora i jego imiennik miał polskich przyjaciół pochodzących z rodziny Koziełł-Poklewskich, którym w czasie II wojny światowej udostępnił jedną ze swoich posiadłości. Jego wnuk nauczył się posługiwać językiem polskim i posiada kolekcję polskich książek.

Część zbiorów Biblioteki Załuskich została rewindykowana do Polski w ramach realizacji postanowień traktatu ryskiego. Przywrócone woluminy zostały w większości zniszczone w następstwie burzenia Warszawy przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. 

IAR/Dorota Piotrowska/bm

Czytaj także

Ceremoniał koronacyjny brytyjskich władców. Kilkaset lat tradycji

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 05:58
Władca Wielkiej Brytanii jest jedynym europejskim monarchą, którego koronacja przebiega w tak uroczysty sposób. Choć król już nie sprawuje realnej władzy w państwie (król włada - rząd rządzi), ceremoniał koronacyjny brytyjskich monarchów istnieje w niemal niezmienionej, wyjątkowo uroczystej formie od setek lat. Podobnie będzie wyglądać 6 maja 2023 roku, gdy koronę na głowę włoży Karol III. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol III. Kim jest nowy król Wielkiej Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 07:01
6 maja 2023 odbędzie się koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Siedemdziesięcioczteroletni władca jest najstarszym monarchą, jaki wstąpił na brytyjski lub angielski tron. Ale biografia Karola pokazuje, że korona była dla niego raczej brzemieniem niż celem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol. Najbardziej pechowe imię brytyjskich władców

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 05:55
Obecny brytyjski król jest trzecim, który nosi imię Karol. Rządy jego poprzedników wiążą się z bardzo niespokojnym okresem w dziejach Wysp Brytyjskich. Karol I doprowadził do wybuchu wojny domowej, za co został skrócony o głowę, natomiast za czasów Karola II wybuchła zaraza i pożar, który strawił większość Londynu. Czy Karol III odczaruje najbardziej pechowe imię na brytyjskim tronie?
rozwiń zwiń