Historia

Jeremi Przybora w Powstaniu Warszawskim, czyli powrót przed mikrofon Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:40
W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego Jeremi Przybora, po raz pierwszy od blisko czterech lat, zasiadł ponownie przed mikrofonem Polskiego Radia. - Niesamowitą frajdę sprawiało to, że było się w tym skrawku wolnej Polski. 
Jeremi Przybora przed mikrofonem Polskiego Radia przed wojną. Obok: zniszczony gmach PKO przy Marszałkowskiej w Warszawie, pierwsza siedziba powstańczego Polskiego Radia. Fotografia z 1946 roku
Jeremi Przybora przed mikrofonem Polskiego Radia przed wojną. Obok: zniszczony gmach PKO przy Marszałkowskiej w Warszawie, pierwsza siedziba powstańczego Polskiego Radia. Fotografia z 1946 rokuFoto: Archiwum Polskiego Radia; Wikimedia Commons/dp

- Ten moment, kiedy się otwarcie mówiło na falach eteru o Polsce i o polskich sprawach to była wielka satysfakcja, zwłaszcza w pierwszych dniach. Ale poza tym po prostu pracowało się, było się spikerem, dyżurowało się. Po tych kilku latach przerwy wydawało się to zupełnie naturalne - wspominał Jeremi Przybora. 

Zakonspirowane Polskie Radio 

Edmund Rudnicki, przedwojenny kierownik Redakcji Muzycznej Polskiego Radia, we wrześniu 1939 roku nominowany na dyrektora naczelnego rozgłośni, nie uważał się za zwolnionego z obowiązków w związku z kapitulacją Warszawy. W ramach Delegatury Rządu na Kraj kierował konspiracyjnym referatem radiowym, którego głównym zadaniem było przygotowanie zespołu radiowego do nadawania podczas planowanego powstania. 

Wśród radiowców, którzy mieli służyć w Polskim Radiu w chwili wybuchu powstania miał być również Jeremi Przybora. Chwilę przed godziną "W", późniejszy twórca Kabaretu Starszych Panów zgłosił się 

Najbardziej palącym problemem był rzecz jasna sprzęt. Jednym z pierwszych zarządzeń okupantów była konfiskata radioodbiorników (Niemcy obawiali się, że Polacy będą słuchać alianckich audycji). Skoro odbiorniki były zakazane, tym bardziej nie pozwalano na utrzymywanie sprzętu nadawczego. Mimo to zarówno Delegaturze Rządu, jaki i dowództwu Armii Krajowej udało się ukryć bezcenną aparaturę. Ta, na której miała nadawać "Błyskawica" została "przeszmuglowana" do Warszawy z Częstochowy. Niestety, krótkofalówka przeznaczona dla Polskiego Radia przechowywana była w kamienicy na Krakowskim Przedmieściu, która była najpierw zajęta przez Niemców, a później przez nich spalona.

W związku z tym cywilne Polskie Radio, podporządkowane Delegaturze Rządu na Kraj, zmuszone było do korzystania z wojskowej radiostacji "Błyskawica", która podlegała dowództwu Armii Krajowej. Stąd Polskie Radio zaczęło nadawać dzień po "Błyskawicy", 9 sierpnia. Ostatnią nadano 28 sierpnia. "Błyskawica" umilkła dopiero z dniem upadku powstania. 

O czym donosiło powstańcze Polskie Radio? Kto w nim pracował?

- Na program składały się komunikaty na temat spraw frontu, na temat spraw warszawskich i dzielnic, które znajdowały się w rękach powstańców. Puszczało się nawet jakieś płyty. Słuchano tego radia za pomocą, dość licznych chyba, zakonspirowanych radioodbiorników - mówił Przybora. 

Poza Jeremim Przyborą zespół Polskiego Radia podczas Powstania Warszawskiego stanowili: dyrektor Edmund Rudnicki, jego prawa ręka Maria Ponikowska, Edmund Osmańczyk, Joanna Gorczycka (wszyscy pracowali również we wrześniu 1939 roku), Olgierd Straszyński, Jan Wiśniewski, Edward i Kazimierza Burzy, Juliusz Pietraszkiewicz, Zenon Skierski, Zwonko Ferič (spolonizowany Jugosłowianin), Stanisław Sachnowski i Michał Kelles Krauz. Głosem wojskowej "Błyskawicy" był inny weteran wrześniowego Polskiego Radia - Zbigniew Świętochowski. 

Sygnał obu rozgłośni docierał przede wszystkim nie do Warszawy - tutaj nie było ani radioodbiorników, ani prądu - ale  granicę, dzięki czemu część programów i komunikatów Polskiego Radia mogła zostać odebrana i zarejestrowana przez aliantów. Nagrania te są cennym dokumentem dziejów Warszawy walczącej z okupantem w 1944 roku. 

bm

Czytaj także

Juliusz Krzyżewski. Radiowiec w Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 05:45
W dniu wybuchu II wojny światowej odczytał na antenie Polskiego Radia orędzie prezydenta RP Ignacego Mościckiego do narodu. Zginął 26 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Warszawskim podczas walk na placu Teatralnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Od radiostacji "Świt" do "Błyskawicy"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 08:15
23 września 1939 roku Polskie Radio przestało nadawać. Źródłem informacji stały się dla Polaków audycje zza granicy. Tak było do roku 1943, gdy uruchomiono radiostację "Świt".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeremi Przybora w Polskim Radiu zaczynał jako centaur

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 05:58
Zanim powstał Kabaret Starszych Panów, był radiowy teatrzyk Eterek. Ale to nie były początki Jeremiego Przybory przed mikrofonem. Te datują się o wiele wcześniej, bo już przed wojną, i wcale nie były związane z działalnością kabaretową. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeremi Przybora we wrześniu 1939 roku. Jego przyjaźń z Jerzym Wasowskim zaczęła się w bombardowanym budynku Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:58
Jeremi Przybora znalazł się w gronie pracowników Polskiego Radia, którzy - jako ochotnicy - kontynuowali pracę po wybuchu II wojny światowej. W budzącej grozę rzeczywistości legendarny artysta czytał podnoszące na duchu komunikaty, utrzymywał morale wśród kolegów swoim dowcipem i zawarł przyjaźń, która zaowocowała w przyszłości powstaniem najsłynniejszego polskiego kabaretu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeremi Przybora. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 06:05
Z okazji 20. rocznicy śmierci Jeremiego Przybory portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny przybora.polskieradio.pl, poświęcony jego życiu i twórczości. Znajdują się w nim m.in. dźwięki z radiowych archiwów, niepublikowane opowieści artysty, wspomnienia przyjaciół i współpracowników oraz unikatowe nagrania jego głosu z września 1939 roku i Powstania Warszawskiego. To także okazja do wysłuchania  setek kabaretowych przebojów w "Radiu Przybora". 
rozwiń zwiń