X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kazimierz Pułaski - żył krótko, ale kochał mocno

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 06:07
Wielki patriota i wielki bohater – Kazimierz Pułaski. Na ołtarzu wolności dwu narodów złożył dwie ofiary – swój majątek i swoje życie. Zginął pod Savannah 11 października 1779.
Audio
  • O Kazimierzu Pułaskim w archiwalnej audycji Polskiego Radia z cyklu "Na historycznej wokandzie".
Kazimierz Pułaski - bohater dwóch krajów - Polski i Stanów Zjednoczonych
Kazimierz Pułaski - bohater dwóch krajów - Polski i Stanów ZjednoczonychFoto: Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów

Urodził się 6 marca 1745. W Polsce był jednym z dowódców konfederacji barskiej, w Stanach Zjednoczonych został bohaterem wojny o niepodległość. Nazywany "ojcem amerykańskiej kawalerii".

"Hrabia Pułaski z Polski, oficer znany w całej Europie z odwagi i walki o wolność swojego kraju z przeważającymi siłami Rosji, Austrii i Prus, może być bardzo użyteczny w naszej służbie" – pisał z Paryża 29 maja 1777 Benjamin Franklin, polityk amerykański, do pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jerzego Washingtona.

Kazimierz Pułaski, hrabia, marszałek, generał, zmarł od ran odniesionych w bitwie pod Savannah 11 października 1779. Miał 34 lata. W 1929 roku Senat amerykański ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day). W pierwszą niedzielę października odbywa się największa w USA parada Pułaskiego (Pulaski Parade) na 5. alei w Nowym Jorku. Stan Illinois obchodzi Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day) w każdy pierwszy poniedziałek marca. W stanach Arkansas, Georgia, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri i Virginia istnieją hrabstwa Pulaski (Pulaski County), nazwane tak na jego cześć.

Posłuchaj audycji Andrzeja Sowy z Archiwum Polskiego Radia z cyklu "Na historycznej wokandzie", w której dwaj historycy rozmawiają o Kazimierzu Pułaskim – jego obrońcą był prof. Jerzy Skowronek, a krytycznym okiem spoglądał dr Jan Semkowski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Pamięci Generała Pułaskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 06:00
Kazimierz Pułaski to jeden z najwybitniejszych dowódców konfederacji barskiej, generał amerykański, bohater wojny o niepodległość Ameryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Kukliński - człowiek, który wstrząsnął komuną

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 07:00
11 lutego 2004 zmarł płk. Ryszard Kukliński. - Miłość żąda ofiary i wierności, wierności dla jednego Boga i jednej, jedynej ojczyzny - Polski - mówił w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Saratogą – sukces Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 06:04
– Było to najważniejsze wydarzenie rewolucji amerykańskiej, to był  pierwszy bój, który Amerykanie wygrali. Ponadto aresztowali oni 5 tysięcy Anglików. Dopiero później Francja weszła do wojny po stronie amerykańskiej – podkreślał dziennikarz Alex Starożyński, autor książki o Tadeuszu Kościuszce w audycji Michała Montowskiego.
rozwiń zwiń