Historia

Dagerotypia - wynalazek, który zmienił widzenie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 06:00
- Pierwsi odbiorcy fotografii z przerażeniem odrzucali dagerotypię jako coś przerażającego w swojej realności i dosłowności. Był to taki typ obrazu, z jakim człowiek do tej pory nie miał do czynienia - mówił historyk fotografii Lech Lechowicz.
Audio
  • Narodziny fotografii - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego"
Louis Daguerre (dagerotyp z 1844 roku)
Louis Daguerre (dagerotyp z 1844 roku)Foto: Jean-Baptiste Sabatier-Blot/ wikipedia/domena publiczna

19 sierpnia 1839 roku Francuz Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane metodą dagerotypii. Dzień ten uznaje się za datę narodzin fotografii.

Początki fotografii datuje się na 1826 rok, kiedy to Joseph Nicéphore Niépce odtworzył widok z okna swojej pracowni. Pierwsza na świecie fotografia przedstawia spadzisty dach stodoły i rozłożystą gruszę z gołębnikiem. Swoją technikę Niebs nazwał heliografią, czyli obrazem malowanym światłem słonecznym.

Jak głosi legenda Louis Jacques Daguerre dokonał odkrycia dzięki swojej żonie, która przez przypadek rozbiła słoik z chemikaliami umieszczony w szafie, gdzie była schowana płytka doświadczalna. Wtedy to opary rtęci wyostrzyły obraz.

- Dagerotypy to były obrazy fotograficzne pozytywowe. Od razu po naświetleniu w kamerze fotograficznej obrazu można było (po żmudnym procesie wywoływania) uzyskać obraz pozytywowy - mówił Lech Lechowicz.

Daguerre zaprezentował publicznie swój wynalazek 19 sierpnia 1839 roku. Na zorganizowany w Londynie pokaz przybyły tłumy ludzi i, jak pisała jedna z ówczesnych gazet, "radość zgromadzonych była tak wielka, iż można ją było porównać z euforią po zwycięskiej bitwie". Tylko malarze wpadli w panikę, zrozpaczony Paul Delaroche stwierdził: "w dniu dzisiejszym umarła sztuka malarstwa".

Rewolucja w fotografii

W samych początkach fotografii uwieczniano tylko to co się nie ruszało, bo ekspozycja konieczna do zrobienia zdjęcia była bardzo długa. Fotografowano widoki miast, martwe natury. Nicéphore Niépce naświetlał swoje fotografie godzinami. Dagerotypy wymagały krótszej ekspozycji, ale nadal to były całe minuty, później sekundy. Kiedy skrócono czas ekspozycji pojawiły się portrety.

- Od dagerotypii rozpoczęła się historia portretu. Wizerunki wykonane tą techniką stały się początkiem błyskawicznego sukcesu fotografii pierwszej połowy XIX wieku. Fotografia zaczęła docierać wszędzie tam, gdzie docierała cywilizacja europejska - mówił Lech Lechowicz.

Posłuchaj o pionierach fotografii i o tym jak na przestrzeni lat rozwijała się ta dziedzina.

mk

Zapoczątkował rewolucję w fotografii

Czytaj także

Kolor wkracza do fotografii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 05:37
- Wkrótce świat oszaleje na punkcie koloru i odpowiedzialni za to będą Lumiere’owie – deklarował amerykański fotograf Alfred Stieglitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alfabet Braille'a - wystarczyło sześć małych punktów

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 05:50
W czasach Ludwika Braille'a uważano, że ślepota idzie w parze z upośledzeniem umysłowym, a to eliminowało niewidomego z życia społecznego. Ten wiejski chłopiec pozornie skazany na wegetację nie tylko zdobył wykształcenie, ale także stał się autorem epokowego wynalazku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thomas Edison – zlikwidował różnicę między dniem a nocą

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 05:45
Jeden z najbardziej kreatywnych ludzi świata. Autor ponad tysiąca oryginalnych patentów. Zwykł mawiać: ”Aby coś wynaleźć, wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu”. Thomas Alva Edison.
rozwiń zwiń