Historia

Wyścig w Kosmosie. Na orbicie Walerij Bykowski

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 07:00
- Nowy, wspaniały sukces Związku Radzieckiego zelektryzował świat. Na radzieckim kosmodromie Bajkonur kolejny start ku gwiazdom - tak Polskie Radio przed 50 laty relacjonowało wystrzelenie w Kosmos Walerija Bykowskiego.
Audio
  • Wyścig w Kosmosie. Na orbicie Walerij Bykowski i Walentina Tierieszkowa - fragm. aud. "7 dni w kraju i ze świata" (18.06.1963)
Kosmonauta radziecki, Walerij Bukowski. 1979 r. Wikiemdia Commonscc. Źr.: Bundesarchiv
Kosmonauta radziecki, Walerij Bukowski. 1979 r. Wikiemdia Commons/cc. Źr.: Bundesarchiv

14 czerwca 1963 r. o godz. 15.00 został na orbitę satelity Ziemi statek kosmiczny Wostok 5 pilotowany przez ppłk Walerija Fiodorowicza Bykowskiego. Dwa dni później w Kosmos została wystrzelona kolejna radziecka rakieta Wostok 6. Na pokładzie znajdowała się Walentina Tierieszkowa. Była pierwszą kobietą, która wystartowała w przestrzeń kosmiczną.
Rosjanie potraktowali ten lot jako grupowy. Astronauci rozmawiali między sobą i z Ziemią:
- Łączność między statkami działa bez zarzutu. Znajdujemy się w bliskiej odległości. Wszystkie urządzenia działają dobrze. Samopoczucie dobre – meldowali z Kosmosu radzieccy piloci.
Po otrzymaniu meldunków, Nikita Chruszczow przywódca radzieckiej partii wysłał telegram:
”Drodzy Walentyno i Walery! Serdecznie Was pozdrawiamy! Życzę Wam pomyślnego lotu i lądowania”.
Walerij Bykowski trafił do pierwszej grupy radzieckich kosmonautów w 1960 r. W jej składzie znajdował się przez 22 lata. Brał udział w trzech misjach kosmicznych. Po raz drugi znalazł się w Kosmosie w 1976 r. Był dowódcą statku Sojuz 22. Towarzyszył mu Władimir Aksjonow. Kosmonauci fotografowali m.in. Ziemię przy użyciu multi-spektralnej kamery. Na naszą planetę powrócili po blisko 8 dniach podróży.
Dwa lata później Walerij Bykowski znalazł się w Kosmosie po raz trzeci, dowodząc statkiem Sojuz 31. Tym razem poleciał z nim Sigmund Jähn, astronauta z ówczesnej NRD. Misja była realizowana w ramach programu międzynarodowego Interkosmos. Kosmonauci wrócili na Ziemię po 7 dniach 20 godzinach 49 minutach i 4 sekundach wyprawy.
Posłuchaj relacji Polskiego Radia z kosmicznej wyprawy, która odbyła się 50 lat temu.
bs

Czytaj także

Nikita Chruszczow - mierny, ale wierny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 07:00
- Jego droga do tronu kremlowskiego wiodła różnymi meandrami – mówił historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz, opisując karierę polityczną Nikity Chruszczowa. Zmarł 11 września 1971, przez jedenaście lat stał na czele ZSRR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tragiczna śmierć Gagarina, bohatera ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 06:00
- Zginął człowiek, o którym wielu przypuszczało, że będzie pierwszym, który stanie na księżycu. Ślepy traf, jaki omija tysiące pilotów oblatywaczy i setki kosmonautów przygotowujących się do swoich lotów, uderzył w tego, którego nazwisko stało się symbolem astronautyki - mówił dziennikarz na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katastrofa tunguska - zderzenie z planetoidą czy kometą?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 05:45
- Mamy do czynienia z wielością przypuszczeń, ogromną liczbą hipotez. Natomiast w sferze faktów niewiele jest informacji - mówił geolog profesor Krzysztof Jakubowski o przyczynach katastrofy tunguskiej.
rozwiń zwiń