Historia

Wyścig Pokoju, czyli kolarskie zmagania demoludów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 05:44
Wyścig Pokoju był przede wszystkim imprezą masową, która porywała tysiące ludzi. Pozwalał, choć na chwilę, oderwać się od ponurej rzeczywistości PRL i poczucia dumy narodowej z sukcesów polskiej drużyny.
VIII Wyścig Pokoju, Stanisław Królak na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie
VIII Wyścig Pokoju, Stanisław Królak na Stadionie Dziesięciolecia w WarszawieFoto: Wikipedia/cc/Bundesarchiv

Międzynarodowy Bieg Kolarski Warszawa-Praga-Warszawa – pod taką nazwą 1 maja 1948 roku odbyły się pierwsze zawody bloku sowieckiego. Były to właściwie dwa wyścigi, bowiem uczestnicy wystartowali jednocześnie z Pragi i Warszawy.

Inicjatywa zorganizowania dużej, cyklicznej imprezy sportowej narodziła się wśród dziennikarzy dwóch komunistycznych dzienników: polskiego "Głosu Ludu" (wkrótce przemianowanego na "Trybunę Ludu") i czechosłowackiego "Rudego Prava". W 1952 roku dołączył do nich enerdowski "Neues Deutschland". Pod egidą trzech "bratnich partii", co roku w maju odbywały się zawody, których oficjalna nazwa od 1950 roku brzmiała "Wyścig Pokoju".

100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego - serwis specjalny

Kolarskie zmagania zawodników z demoludów i innych krajów zdobyły sobie od razu dużą i autentyczną popularność. Co roku tysiące ludzi w Polsce dopingowało naszych kolarzy na trasie poszczególnych etapów i podczas ekscytujących finiszów, które zazwyczaj odbywały się na stadionach. W 1957 roku ponad 100 tysięcy kibiców na Stadionie Dziesięciolecia obserwowało finisz ostatniego etapu wyścigu, z Łodzi do Warszawy.

Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Stanisław Królak, Lech Piasecki i Piotr Wadecki wygrywali Wyścig Pokoju stając się narodowymi bohaterami.


Posłuchaj
04:15 TZS 0608 Wielki rok Szurkowskiego Wielki rok Szurkowskiego. (PR, maj 1970)

Posłuchaj
01:19 Z kraju i ze świata.mp3 Relacja Polskiego Radia z finału Wyścigu Pokoju na Stadionie Narodowym w 1960 roku.

  

Przez kilkadziesiąt lat dwa tygodnie maja należały do zawodów, będących ogromnym sukcesem propagandowym komunizmu.

Ostatni wyścig zorganizowano w 2006 roku. Do dzisiaj nie udało się wznowić imprezy ze względów finansowych.

pd

Czytaj także

Staszek Królak Superstar

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 09:15
Staszek Królak Superstar
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po wyczynie Królaka Polska przesiadła się na rowery

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 13:00
Pierwsza wygrana reprezentanta Polski w prestiżowym przed laty Wyścigu Pokoju smakowała polskim kibicom kolarstwa najbardziej. Dokładnie 56 lat temu w wyścigu triumfował Stanisław Królak.
rozwiń zwiń