Historia

Św. Augustyn z Hippony. Filozof Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 05:40
Na chrześcijaństwo przeszedł w dorosłym życiu. Jako w pełni dojrzały człowiek połączył wykształcenie obywatela Rzymu z żarliwością neofity. Z tej mieszanki powstał jeden z najważniejszych umysłów młodego Kościoła.
Święty Augustyn, autor: Philippe do Champaigne. Źr. Wikimedia Commonsdp
Święty Augustyn, autor: Philippe do Champaigne. Źr. Wikimedia Commons/dpFoto: Wikipedia/Public Domain
1660 lat temu, 13 listopada 354 przyszedł na świat Augustyn z Hippony, święty katolicki, jeden z doktorów Kościoła, filozof.
Augustyn przyszedł na świat w małym, afrykańskim miasteczku Tagasta (obecnie … w …) w średniozamożnej berberyjskiej rodzinie. Ojciec Patrycjusz był radcą miejskim i poganinem, matka Monika – chrześcijanką.
- Czwarty wiek po Chrystusie, stan rzymskiego imperium nie jest już najlepszy, ale w Afryce wydaje się, że splendor rzymskiego państwa w niczym nie stracił na swoim blasku – wyjaśniał filolog Klasyczny Jerzy Roman Kaczyński w audycji Lidii Nowickiej z cyklu „Finezje literackie”.
Młody Augustyn odebrał klasyczne, rzymskie wykształcenie. Później w swoich dziełach potępiał tę drogę edukacji. - Był uczniem często karconym – wyjaśnia filolog.
Choć znał chrześcijaństwo od dziecka, nie był ochrzczony. Podczas studiów i początków pracy wykładowcy retoryki  jego styl życia daleki był od chrześcijańskiego ideału: związał się z kobietą i miał z nią syna, Adeodata.
Nawrócenie
Augustyna interesowało zagadnienie dobra i zła. Początkowo odpowiedzi na pytanie o obecność zła na świecie szukał u manichejczyków, ale ich koncepcja dualistycznego świata, którego nieodzownym i dopełniającym elementem jest zło. Ku chrześcijaństwu zwróciły go wpływ matki, lektura Pisma Świętego i dzieł biskupa Ambrożego.
- Wszystko zaczęło się dość banalnie: spotkanie z niejakim Pontycjanem (zresztą rodakiem z Afryki), jego opowieść o nawróceniu dwóch agentes in rebus, po naszemu „tajniaków”, którzy znaleźli książkę o pustelniku Antonim Wielkim - wyjaśniał Jerzy Roman Kaczyński.
Augustyn zdecydował się na chrzest i oddalił kobietę, z którą związek uznał za nielegalny. Razem z synem przyjął sakrament z rąk biskupa Ambrożego w Wielkanoc 387 roku (24-25 kwietnia). Po śmierci matki wrócił do Tagasty, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. W 396 został biskupem, rok później zaczął urzędować w Hippony.
- Za jego życia miał się rozpaść dotychczasowy świat. Afrykę, w którego królewskim mieście Hipponie został biskupem, opanowali barbarzyńscy Wandalowie. Wcześniej, w roku 455 zdobyli i złupili Rzym. Kiedy Augustyn umierał na swojej biskupiej 28 sierpnia 430 roku oblegali od kilku miesięcy miasto. Nie dożył jego zdobycia – mówił gość audycji Lidii Nowickiej.
Augustyn został uznany za jednego z Ojców i Doktorów Kościoła. O jego wielkości świadczy choćby to, że to on postulował jako pierwszy połączenie wiary i wiedzy, tak jak nieomal 2000 lat później  Jan Paweł II.13listopada Augustyn z Hippony, święty katolicki, jeden z doktorów Kościoła, filozof.

13 listopada 354 roku urodził się Augustyn, jeden z najważniejszych chrześcijańskich filozofów i teologów. Przyszedł na świat w małym, afrykańskim miasteczku Tagasta (obecnie Suk Ahras w Algierii), w średniozamożnej berberyjskiej rodzinie. Ojciec Patrycjusz był radcą miejskim i poganinem, matka Monika - chrześcijanką (później uznana za świętą).

Posłuchaj
09:10 święty augustyn.mp3 Rozważania Jerzego Romana Kaczyńskiego nad postacią św. Augustyna w audycji Lidii Nowickiej z cyklu "Finezje literackie". (PR, 11.03.1997) 

- Czwarty wiek po Chrystusie, stan rzymskiego imperium nie jest już najlepszy, ale w Afryce wydaje się, że splendor rzymskiego państwa w niczym nie stracił na swoim blasku - wyjaśniał filolog klasyczny Jerzy Roman Kaczyński w audycji Lidii Nowickiej z cyklu "Finezje literackie".

Młody Augustyn odebrał klasyczne, rzymskie wykształcenie. Później w swoich dziełach potępiał tę drogę edukacji.

- Był uczniem często karconym - wyjaśnia filolog.

Choć znał chrześcijaństwo od dziecka, nie był ochrzczony. Podczas studiów i początków pracy wykładowcy retoryki  jego styl życia daleki był od chrześcijańskiego ideału: związał się z kobietą i miał z nią syna, Adeodata.

Nawrócenie

Augustyna interesowało zagadnienie dobra i zła. Początkowo odpowiedzi na pytanie o obecność zła na świecie szukał u manichejczyków, z ich koncepcją dualistycznego świata, którego nieodzownym i dopełniającym elementem jest zło. Ku chrześcijaństwu zwróciły go wpływ matki, lektura Pisma Świętego i dzieł biskupa Ambrożego. 

- Wszystko zaczęło się dość banalnie: spotkanie z niejakim Pontycjanem (zresztą rodakiem z Afryki), jego opowieść o nawróceniu dwóch agentes in rebus, po naszemu "tajniaków", którzy znaleźli książkę o pustelniku Antonim Wielkim - wyjaśniał Jerzy Roman Kaczyński.

Biskup Hippony

Augustyn zdecydował się na chrzest i oddalił kobietę, z którą związek uznał za nielegalny. Razem z synem przyjął sakrament z rąk biskupa Ambrożego w Wielkanoc 387 roku (24-25 kwietnia). Po śmierci matki wrócił do Tagasty, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. W 396 został biskupem, rok później zaczął urzędować w Hipponie. Swoją siedzibę biskupią przekształcił w swego rodzaju dom zakonny. Nałożył na swoją wspólnotę zasady, co czyni go twórcą pierwszej reguły zakonnej na Zachodzie.

- Za jego życia miał się rozpaść dotychczasowy świat. Afrykę, z jej królewskim miastem Hipponą, której został biskupem, opanowali barbarzyńscy Wandalowie, którzy później w roku 455 zdobyli i złupili Rzym. Kiedy Augustyn umierał na swojej biskupiej stolicy 28 sierpnia 430 roku, oblegali od kilku miesięcy miasto. Nie dożył jego zdobycia - mówił gość audycji Lidii Nowickiej.

Augustyn został uznany za jednego z Ojców i Doktorów Kościoła. O jego wielkości świadczy choćby to, że to on postulował jako pierwszy połączenie wiary i wiedzy, tak, jak nieomal 2000 lat później Jan Paweł II.

Posłuchaj audycji z cyklu "Finezje literackie" poświęconej Augustynowi z Hippony.

bm

Czytaj także

Marcin Luter. Wielki reformator Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 05:40
- Aż do momentu, kiedy jego wystąpienia uwikłały go w konflikt z Rzymem, Luter sądził, iż jest rzecznikiem i przywódcą ewangelickiej grupy w łonie jednego Kościoła – mówi ks. prof. Alfons Skowronek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka schizma wschodnia, czyli rozłam w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 05:40
Przyczyny rozłamu w Kościele powszechnym na rzymskokatolicki i prawosławny tkwią w odmiennych warunkach życia politycznego, ekonomicznego i religijnego zachodniej i wschodniej części dawnego Cesarstwa Rzymskiego. W głębokiej odmienności ducha rzymskiego i greckiego.
rozwiń zwiń