Historia

Hiram Bingham - odkrywca Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 06:05
- Nagle znalazłem się twarzą w twarz ze ścianami zrujnowanych domów, zbudowanych w najlepszym stylu inkaskiej kamieniarki. Trudno było je dojrzeć, gdyż częściowo pokryte były narastającymi przez stulecia drzewami i mchami – pisał w swoich wspomnieniach.
Audio
  • Machu Picchu - audycja z cyklu "Magia miejsc niezwykłych" (PR, 20.04.1995)
Hiram Bingham w 1917 roku fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Hiram Bingham w 1917 roku fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

19 listopada 1875 urodził się Hiram Bingham,, amerykański odkrywca inkaskiego miasta Machu Picchu.

Państwo Inków

Inkowie rozpoczęli budowę swojego imperium w połowie XV wieku. Stopniowo podbili wszystkie liczące się w Andach szczepy i stworzyli największe państwo w prekolumbijskim świecie. Jednak ich potęga trwała zaledwie jedno stulecie.

W 1532 roku w Ameryce Południowej wylądowała III wyprawa Francosco Pizarra. Tocząca się wojna domowa ułatwiła stosunkowo niewielkiej grupie hiszpańskich konkwistadorów uwięzienie, a następnie zamordowanie władcy Inków Atahualpy.

Trzy lata później jego następca Manco Inca zorganizował powstanie przeciwko Hiszpanom. Szturm na Cuzco, dotychczasową stolicę Inków, zakończył się niepowodzeniem. Wycofał się w góry. Wysoko w Andach stworzył nowe państwo ze stolicą Vilcabambą. Neoinkaskie imperium przez blisko czterdzieści lat toczyło z Hiszpanami rodzaj wojny partyzanckiej. Ostatecznie uległo w 1572 roku. Przez następne stulecia wielu poszukiwało legendarnej, ostatniej stolicy państwa Inków.

Poszukiwania legendarnego miasta

Do tego Rona należał Hiram Bingham. Absolwent prestiżowych uniwersytetów Yale, Berkeley i Harvarda pasjonował się historia państwa Inków. W 1911 roku zebrał fundusze i zorganizował ekspedycję w poszukiwaniu zaginionego miasta Vilcabamba.

"Nagle znalazłem się twarzą w twarz ze ścianami zrujnowanych domów, zbudowanych w najlepszym stylu inkaskiej kamieniarki. Trudno było je dojrzeć, gdyż częściowo pokryte były narastającymi przez stulecia drzewami i mchami. W głębokim cieniu, ukryte w bambusowym gąszczu i plątaninie pnączy, ukazywały się tu i ówdzie mury z białych granitowych ciosów, starannie wyciętych i znakomicie do siebie dopasowanych" – pisał w swoich wspomnieniach.

Był to 24 lipca 1911. Dzień, w którym Bingham odkrył zapomniane inkaskie miasto Machu Picchu.

Historia miasta do dziś budzi wiele wątpliwości. Badacze spierają się o genezę miasta i jego kres. Pełnioną funkcję i jego mieszkańców. O tajemnicach Machu Picchu posłuchaj w audycji z cyklu "Magia miejsc niezwykłych".

Czytaj także

Peru walczy o zwrot zabytków z Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 12:04
Czy Uniwersytet w Yale zwróci wywiezione artefakty?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Said i orientalizm

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 06:02
Said nie używa pojęcia orientalizm w tradycyjnym znaczeniu. Rozumie je jako orientalistykę, czyli naukę zajmującą się badaniem Orientu. - Dla niego to pseudonauka, która służyła kolonialnemu opanowaniu tego, co dziś nazywamy Trzecim Światem - mówił prof. Janusz Danecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Gloger. Badacz narodowej kultury

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 05:35
"Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest - swoje, obowiązek" - ta maksyma przyświecała jego niezwykle pracowitemu życiu. Zygmunt Gloger opatrzył nią swoje pomnikowe dzieło - "Encyklopedię staropolską".
rozwiń zwiń