Historia

Polak papieżem. "Nie wybrano go na złość ZSRR"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 05:55
- Kardynałowie nie chcieli wyborem Karola Wojtyły na papieża zagrozić Związkowi Radzieckiemu. To są późniejsze interpretacje - oceniał Jacek Moskwa, wieloletni korespondent Polskiego Radia z Watykanu. Dziś mija 45 lat od wyboru Polaka na biskupa Rzymu. 
Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r.
Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1991 r.Foto: PAP/Janusz Mazur

Jednocześnie Jacek Moskwa, autor książki "Tajemnice konklawe 1978", podkreślał, że pochodzenie papieża Polaka nie było bez znaczenia. - Kardynałowie chcieli wybrać kogoś, kto zna doskonale rzeczywistość kraju komunistycznego, ale kto jednocześnie potrafi w sposób pokojowy kierować Kościołem właśnie w takich warunkach - wyjaśniał.

40.rocznica wyboru papieża Polaka - zobacz serwis historyczny

Faworyt Pawła VI 

Młody, błyskotliwy i energiczny biskup krakowski Karol Wojtyła dał się poznać purpuratom z całego świata podczas prac Soboru Watykańskiego II. Sobór, który został zwołany w celu odnowy i dostosowania Kościoła rzymskokatolickiego do zmieniających się warunków współczesnego świata, prowadzony był przez papieża Jana XXIII, a po jego śmierci dzieło soborowe kontynuował Paweł VI. 

- Kardynał Andrzej Deskur, wielki przyjaciel Karola Wojtyły, wtedy jeszcze tylko biskup, mówił mi, że Paweł VI miał dwóch kandydatów na następstwo po sobie. Pierwszym z nich był kardynał Albino Luciani, patriarcha Wenecji, a drugim metropolita krakowski Karol Wojtyła - mówił Jacek Moskwa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. 

Tradycja przeszkodą na drodze do papiestwa 

Gdy Paweł VI zmarł 6 sierpnia 1978 roku, na jego następcę wybrano Albino Lucianiego, który przyjął imię Jana Pawła I. Zdaniem Jacka Moskwy już na sierpniowym konklawe Karol Wojtyła był liczącym się kandydatem, który otrzymał poważną liczbę głosów.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski - zobacz serwis specjalny

- Była wielka, licząca cztery i pół wieku tradycja wybierania kandydatów włoskich. Za kandydaturą włoską opowiadał się kardynał Stefan Wyszyński, opowiadał się kard. Joseph Ratzinger. Sam Karol Wojtyła chyba też myślał, że papieżem, czyli biskupem diecezji rzymskiej, której wierni są głównie Włochami, powinien być Włoch - wyjaśniał były korespondent Polskiego Radia w Watykanie. 

Arturo Mari 1200.jpg
Arturo Mari, osobisty fotograf Jana Pawła II: podróż do Polski była podróżą do innego świata

Pat między frakcjami

Jan Paweł I zmarł po zaledwie 33 dniach zasiadania na tronie Piotrowym. Kardynałowie ponownie zebrali się na konklawe. Przeprowadzono 8 głosowań. Wybór papieża miał być również sprawdzianem poparcia dla reform Soboru Watykańskiego II - głównych kandydatów, kardynałów Giuseppe Siriego i Giovanniego Benellego popierały odpowiednio stronnictwo przeciwne zmianom soborowym i aprobujące jego postanowienia. 

- Te dwie frakcje nawzajem się zablokowały. W tej sytuacji zwolennicy kandydatury kard. Wojtyły, przede wszystkim metropolita Wiednia Franz König i kard. John Król z Filadelfii, przeforsowali kandydaturę metropolity krakowskiego - wyjaśniał Jacek Moskwa.

bm

Czytaj także

Jan Paweł II – papież z dalekiego kraju

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 06:01
16 października 1978 Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Wynik konklawe ogłoszono o godzinie 18.44. Był to początek niezwykłego, trwającego 26 lat pontyfikatu papieża Polaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jan Żaryn: Komuniści byli totalnie zaskoczeni wyborem Karola Wojtyły na papieża

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 19:35
– Było to kompletne zaskoczenie. Władze PRL nie były w stanie przewidzieć tej nominacji – powiedział historyk prof. Jan Żaryn. 16 października minęła 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na tron papieski. W audycji „Kulisy Spraw” rozmowa o reakcji władzy komunistycznej na to wydarzenie i o tym, komu najbardziej nie spodobała się informacja, że Polak został papieżem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bujak. Fotograf Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 01:10
Po wyborze Karola Wojtyły na papieża fotografował go jako Jana Pawła II w trakcie licznych pielgrzymek. Jest autorem ponad 100 albumów, plakatów i kalendarzy. Adam Bujak to światowej sławy artysta i laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Fotograf był gościem audycji "Nos Kleopatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bujak - fotograf Jana Pawła II: nasze życie musi się opierać na nauce Ojca Świętego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 16:38
- Nauka Jana Pawła II powinna nas nastawić na dobrą drogę. Nasze życie musi być przemyślane i związane z Pismem Świętym - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bujak, fotograf papieża.
rozwiń zwiń