Historia

"Niecodzienna wizyta". Najkrótsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 05:40
29 lat temu Jan Paweł II przybył do Polski z V pielgrzymką apostolską. Była to niecodzienna wizyta, ponieważ trwała zaledwie kilka godzin.
Papież Jan Paweł II w trakcie celebracji Liturgii Słowa na rynku w Żywcu, 22 maja 1995
Papież Jan Paweł II w trakcie celebracji Liturgii Słowa na rynku w Żywcu, 22 maja 1995Foto: PAP/Paweł Kopczyński

Jan Paweł II w 1995 roku odwiedził Polskę przy okazji pielgrzymki do Czech, w których przebywał od 20 maja. Papież 21 maja w Ołomuńcu na Morawach kanonizował księdza Jana Sarkanda i Zdzisławę Czeską. W ostatnim dniu podróży po raz kolejny odwiedził Polskę.

22 maja 1995 roku Jan Paweł II najpierw przybył do Skoczowa. Miejscowość była związana z kanonizowanym dzień wcześniej Janem Sarkandem. Święty urodził się, został ochrzczony i wychowywał się w mieście położonym na Śląsku Cieszyńskim. Jan Paweł II w Skoczowie dał wyraz swojemu ekumenizmowi i odwiedził tamtejszy kościół ewangelicko-augsburski, w którym wspólnie z ewangelickimi duchownymi odmówił modlitwę "Ojcze Nasz".

Następnie spotkał się z katolickimi pielgrzymami. Do niewielkiego 15-tysięcznego miasta, którym był Skoczów, przybyły tłumy. Z Janem Pawłem II na wzgórzu Kaplicówka spotkało się aż 300 tysięcy Polaków.

Jan-Paweł-II_663_364.jpg
Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

Po mszy świętej papież wyjechał do Bielska-Białej. W mieście pozdrawiali go mieszkańcy licznie zgromadzeni na trasie przejazdu kolumny z papamobile. Władze miasta wręczyły Janowi Pawłowi II dokument z 1932 roku, który upamiętniał zmarłego wówczas brata papieża, Edmunda Wojtyłę. Był on lekarzem i zmarł w trakcie leczenia dotkniętej szkarlatyną pacjentki, od której zakaził się chorobą. Jan Paweł II na spotkaniu z mieszkańcami miasta wspomniał także swoją ostatnią wizytację kanoniczną przed wyborem na papieża, która odbyła się właśnie w Bielsku-Białej.

Ostatnim przystankiem Ojca Świętego w Polsce był Żywiec. Jan Paweł II pozdrowił mieszkańców Żywiecczyzny i na miejskim rynku celebrował nabożeństwo Liturgii Słowa. Wypowiedział również przestrogę o wyzwaniach, które stały przed światem u progu nowego tysiąclecia.

– Muszą wzbudzić niepokój również dzisiaj dające się zauważyć w naszej Ojczyźnie tendencje zmierzające do laicyzacji społeczeństwa. Ataki na Kościół, ośmieszanie wartości chrześcijańskich, które przecież były u podstaw tysiącletnich dziejów narodu – mówił wówczas Jan Paweł II.


Posłuchaj
78:46 jan paweł ii w żywcu___13221_95_i_tr_0-0_1002316137393de9[00].mp3 Relacja z wizyty papieża Jana Pawła II w Żywcu. (PR, 22.05.1995)

 

Ojciec Święty z Żywca wyruszył śmigłowcem do Ostrawy w Czechach, z której wyleciał w powrotną drogę do Watykanu.

sa

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II pielgrzymka
Czytaj także

Jan Paweł II: "Wołam ja, syn polskiej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 05:55
2 czerwca 1979 roku w Warszawie na powitanie Ojca Świętego i mszę świętą na ówczesnym placu Zwycięstwa zgromadziły się tłumy. Padły ważne słowa: "Nie lękajcie się!"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Paweł II: "Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 05:55
- W chwili, w której przychodzi mi wracać do Watykanu, spoglądam raz jeszcze na Was wszystkich. Z wielką radością dziękuję Bogu, że dane mi było znowu przebywać w ojczyźnie - mówił papież Jan Paweł II podczas ostatniego pożegnania z Polską, 19 sierpnia 2002. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Paweł II. 104. rocznica urodzin Papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 05:38
18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, który do historii przeszedł jako papież Jan Paweł II, ogłoszony świętym przez swojego następcę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jan Paweł II był Polakiem na tronie papieskim"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 05:50
– Pontyfikat Jana Pawła II współkształtowały doświadczenia z Polski oraz polska formacja kulturalna i patriotyzm. Była to jednak droga, którą Jan Paweł II podążał do uniwersalności katolicyzmu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl historyk dr hab. Paweł Skibiński.
rozwiń zwiń