Historia

Jan Paweł II. 104. rocznica urodzin Papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 05:38
18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, który do historii przeszedł jako papież Jan Paweł II, ogłoszony świętym przez swojego następcę.
Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Warszawa, 14 czerwca 1987
Trzecia pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Warszawa, 14 czerwca 1987Foto: PAP/Wojciech Kryński

Kapłan, aktor, poeta

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 r., a w następnym roku wyjechał do Belgii i Francji, by tam prowadzić działalność duszpasterską wśród Polonii. Po powrocie do kraju był wikariuszem w powiecie bocheńskim, potem w Krakowie.

Duchowny, ale też poeta, aktor i pedagog. Jednym z pierwszych utworów literackich Karola  Wojtyły był, powstały w czasach okupacji, poemat "Kamień i bezmiar". Przyszły papież uczył się wówczas na kursach konspiracyjnych i pracował jako robotnik w kamieniołomach. Współorganizował w Krakowie konspiracyjny Teatr Rapsodyczny, w którym był aktorem i reżyserem. W latach 1945-51 napisał sztukę teatralną "Brat naszego Boga".

W drugiej połowie lat 40. wykładał w Arcybiskupim Seminarium Duchownym. Studiował filozofię we Włoszech, Belgii i Francji. Był także wykładowcą katolickiej etyki społecznej w latach 1953-54 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1981 roku, już jako papież Jan Paweł II, przekształcił Wydział w Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie.

Droga do papiestwa

W 1958 został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej, w czerwcu 1967 - kardynałem. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, był członkiem Rady Stałego Sekretariatu światowego Synodu Biskupów. Nominowany przez papieża Pawła VI na członka Komisji Soborowej dla Apostolstwa Świeckiego. Na nadzwyczajnym zgromadzeniu Synodu Biskupów w 1969 roku przedstawił projekt dokumentu "II Nadzwyczajny Synod Biskupów o sobie".

W 1976 roku na specjalne zaproszenie papieża prowadził w Watykanie doroczne rekolekcje, wydane potem w książce "Znak, któremu sprzeciwiać się będą".

"Habemus papam"

16 października 1978 zgromadzeni na Palcu św. Piotra dziennikarze i wierni kolejny już dzień wyczekiwali na decyzję konklawe. Wszyscy z niecierpliwością spoglądali w stronę Kaplicy Sykstyńskiej. I nagle nad kaplicą pojawił się biały dym - znak, że decyzja o wyborze następcy św. Piotra zapadła. Chwilę później z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: "Habemus papam!". Mało kto przypuszczał wtedy, że nowym papieżem został Polak - metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła.

Jan Paweł II chwilę po ogłoszeniu wyboru nowego papieża Jan Paweł II chwilę po ogłoszeniu wyboru nowego papieża

22 października 1978 roku Karol Wojtyła jako papież Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat. Historia pokazała, że zapisał się w dziejach jako najbardziej aktywny papież, który odbył ponad 100 podróży zagranicznych. Przesłaniem jego pontyfikatu był m.in. dialog ekumeniczny.


Posłuchaj
30:11 Papa Wojtyła!.mp3 Papa Wojtyła! - audycja specjalna Rozgłośni Polskiej RWE po wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża. (RWE, 20.10.1978)

 

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

src="https:\/\/static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

Polak papieżem!

- Skubałem sobie spokojnie dojrzewające winogrona, kiedy nagle z wypiekami na twarzy wybiegł ze swego domu mój sąsiad Santo Cassoni, krzycząc: "Papa nuovo anche polacco!" - mówił Zygmunt Jabłoński na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa po wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża.


Posłuchaj
04:50 Wybór Kardynała Wojtyły na papieża - oświadczenie Episkopatu Polski.mp3 Wybór Kardynała Wojtyły na papieża - oświadczenie Episkopatu Polski. (PR, 1978)

 

Tadeusz Nowakowski, specjalny wysłannik Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa do Rzymu, relacjonował rozentuzjazmowany na antenie stacji: - Przyjemnie było słuchać ze wszystkich stron słowo "Polska" odmienianego w różnych językach świata, przyjemnie było oglądać biało-czerwone flagi, powiewające na ulicach Rzymu. Z każdego kiosku z gazetami spoglądała na nas uśmiechnięta twarz nowego następcy św. Piotra.


Posłuchaj
01:17 Polak papieżem - korespondencja BBC.mp3 Polak papieżem - korespondencja BBC, 16.10.1978

 

"Nie lękajcie się!"

Wybrany w trzecim dniu konklawe kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Przyjął imię Jan Paweł II. Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".


Posłuchaj
06:12 Inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II.mp3 Inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II - audycja Rozgłośni Polskiej. (RWE, 23.10.1978)

 

W czasie pierwszej, specjalnej audiencji dla Polaków, tuż po inauguracji pontyfikatu Jan Paweł II zwrócił się do kardynała Stefana Wyszyńskiego: - Czcigodny i umiłowany księże Prymasie! Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna swój pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary.

Dziennikarze Rozgłośni Polskiej RWE, w przeciwieństwie do mediów w Polsce, szeroko komentowali wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, relacjonowali mszę pontyfikalną, spotkania z rodakami.

Kraków 10.06.1987. III pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Spotkanie Ojca Świętego z mieszkańcami Krakowa na Błoniach połączone z liturgią słowa. PAP/Jerzy Ochoński
Kraków 10.06.1987. III pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Spotkanie Ojca Świętego z mieszkańcami Krakowa na Błoniach połączone z liturgią słowa. PAP/Jerzy Ochoński

Jan Paweł II nazwany został papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 krajów, był na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Podczas jego 26-letniego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Odbył 144 podróże po Włoszech.

Rzym, 25.09.1983 r. Spotkanie z wiernymi na Pl. św. Piotra. Nz.: Jan Paweł II oraz Peter and Bridie Murphy. Wikimedia Commons/dp. Fot.: Peter Murphy
Rzym, 25.09.1983 r. Spotkanie z wiernymi na Pl. św. Piotra. Nz.: Jan Paweł II oraz Peter and Bridie Murphy. Wikimedia Commons/dp. Fot.: Peter Murphy

Jan Paweł II Wielki

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Następnego dnia, w homilii wygłoszonej podczas żałobnej mszy św. na Placu św. Piotra, kard. Angelo Sodano nazwał naszego rodaka "Wielkim". Sześć lat później Jan Paweł II został beatyfikowany, a świętym ogłoszono go w kwietniu 2014 roku.

bs/im

Czytaj także

10. rocznica wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 05:40
27 kwietnia 2014 roku wraz z papieżem z Polski kanonizowany został Jan XXIII. Na uroczystości do Watykanu zjechało 800 tysięcy wiernych z całego świata, prezydenci, premierzy oraz oficjalne delegacje z prawie stu krajów, przedstawiciele innych wyznań i religii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2 kwietnia 2005 roku, godzina 21.37. "Świat się na chwilę zatrzymał"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 05:55
Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. - Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca - poinformował arcybiskup Leonardo Sandri wiernych obecnych na placu św. Piotra. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podeptanie człowieczeństwa". 45 lata temu Jan Paweł II odwiedził obóz zagłady Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 05:50
Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który odwiedził Auschwitz. W słowach swojej homilii odniósł się do bohaterskiej postawy św. Maksymiliana Kolbego, który w obozie oddał swoje życie za współwięźnia, Franciszka Gajowniczka.
rozwiń zwiń