Historia

Powstanie Warszawskie. 13 września 1944. Niemcy wysadzają most Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 05:50
Czterdziesty czwarty dzień powstania, środa. Oddziały Armii Czerwonej wkraczają na przedmieścia Pragi. Niemcy wysadzają wszystkie warszawskie mosty.
Sanitariuszki I Batalionu Szturmowego Armii Krajowej Nałęcz udzielają pomocy rannemu powstańcowi: san. Krystyna Kamał ps. Szafrańska, san. Maria Jezierska ps. Bogdańska, nad torbą pochylona kpr. Elżbieta Skrzyńska ps. Żabska
Sanitariuszki I Batalionu Szturmowego Armii Krajowej "Nałęcz" udzielają pomocy rannemu powstańcowi: san. Krystyna Kamał ps. Szafrańska, san. Maria Jezierska ps. Bogdańska, nad torbą pochylona kpr. Elżbieta Skrzyńska ps. ŻabskaFoto: Joachim Joachimczyk/Wikipedia/domena publiczna
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Posłuchaj
02:18 A46968 13.09 Powstancze Kalendarium_1320844_1.mp3 - Rotę przysięgi powstańcy składali na walkę aż do odzyskania przez Polskę wolności - mówił Władysław Bartoszewski ps. Teofil. (Archiwum PR)

 

Nieprzyjaciel kontynuuje ataki na Czerniaków. Opanowuje m.in. Port Czerniakowski, parzystą stronę ulicy Łazienkowskiej, gmach ZUS i szpital św. Łazarza przy ul. Książęcej. Ciężkie walki toczą się na Ludnej. Natarciom nieprzyjaciela towarzyszy ogień artylerii. W budynku ZUS żołdacy mordują rannych.


Posłuchaj
00:43 Maria Stypulkowska - Chojecka Maria Stypułkowska - Chojecka ps. Kama opowiada o zniszczeniu mostu Poniatowskiego. (Archiwum PR)

 


Posłuchaj
17:55 Dni Walczącej Stolicy, 13.09.mp3 Niemcy wysadzają mosty. Rosjanie zrzucają ulotki z zapowiedziami zrzutów żywności i broni. Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Tego dnia odbywa się pierwszy sowiecki zrzut broni i żywności dla walczącej stolicy. Zrzut i obserwacje kolumn niemieckich żołnierzy wycofujących się z Pragi na zachód dają złudną nadzieję na rychłe nadejście oddziałów Armii Czerwonej. Poprawia się morale powstańczej Warszawy. Względny spokój panuje w Śródmieściu. Tam najważniejszym epizodem jest natarcie nieprzyjaciela od strony ulicy Wroniej odparte przez powstańców.

Żoliborz, z uwagi na niemal całkowite przejęcie dzielnicy przez powstańcze władze, nazywany "republiką żoliborską", przygotowuje się do obrony. Dzielnica odpiera trzy natarcia od strony Marymontu.

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 8 września 1944. "Ogień był piekielny, ulice zasłane trupami"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 06:00
Trzydziesty dziewiąty dzień powstania, piątek. Oddziały niemieckie usiłują się wedrzeć do Śródmieścia. Walki toczą się głównie od strony Nowego Światu i Królewskiej, o domy przy ulicach Świętokrzyskiej, Czackiego, Traugutta, Chmielnej i Wareckiej. Powstańcy wycofują się z budynków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Policji przy Krakowskim Przedmieściu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 9 września 1944. "Wytrzymałość żołnierzy u kresu możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 05:50
Czterdziesty dzień powstania, sobota. O godz. 9 rano zamilkły strzał. Na dwie godziny ogłoszono zawieszenie broni. W tym czasie na wezwanie Czerwonego Krzyża stolicę opuszczają cywile - w ciągu dwóch dni blisko 8 tysięcy osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 10 września 1944. "Stalin chciał, żeby powstanie się poddało"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 06:00
Czterdziesty pierwszy dzień powstania, niedziela. Trwa zaciekły bój o Śródmieście-Północ. Niemcy atakują rejon Nowego Światu, placu Napoleona i ulicy Brackiej. Na Chmielnej, Wareckiej i Świętokrzyskiej toczą się walki o każdy dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 11 września 1944. Armia Czerwona zbliża się na przedpola Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 05:50
Czterdziesty drugi dzień powstania, poniedziałek. Rozmowy w sprawie kapitulacji powstania zostają zerwane. Słychać odgłosy walk na Pradze. Niemcy wstrzymują natarcia na inne dzielnice, wszystkie siły kierując na Czerniaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 12 września 1944. Brud i głód wyniszczały mieszkańców stolicy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:50
Czterdziesty trzeci dzień powstania, wtorek. Trwa silny ostrzał artyleryjski i bombardowanie Czerniakowa. Niemcy za wszelką cenę starają się odciąć powstańców od Wisły.
rozwiń zwiń