Historia

Powstanie Warszawskie. Dramatyczny rozkaz o ewakuacji kanałami rannych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 05:50
Pięćdziesiąty dzień powstania, wtorek. Na Czerniakowie trwa wielkie natarcie niemieckie wzdłuż ulic Wilanowskiej i Zagórnej. Niemcy używają czołgów, broni ciężkiej i maszynowej. Mordują wziętych do niewoli powstańców i cywili.
Widok na ulicę Wilczą w kierunku zachodnim z okna kamienicy nr 29. Skrzyżowanie z ulicą Marszałkowską zabarykadowane przewróconymi tramwajami i płytami chodnikowymi. W sierpniu i początku września panował względny spokój na ulicach południowej części śródmieścia, które dopiero w ostatnich tygodniach Powstania ucierpiały od ognia, bombardowań lotnic
Widok na ulicę Wilczą w kierunku zachodnim z okna kamienicy nr 29. Skrzyżowanie z ulicą Marszałkowską zabarykadowane przewróconymi tramwajami i płytami chodnikowymi. W sierpniu i początku września panował względny spokój na ulicach południowej części śródmieścia, które dopiero w ostatnich tygodniach Powstania ucierpiały od ognia, bombardowań lotnicFoto: Wiesław Chrzanowski/Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj
02:24 A47405 19.09 Powstancze kalendarium_1323552_1.mp3 - W porównaniu ze szturmowym wyposażeniem nieprzyjaciela Polacy posiadali bardzo niewiele sprzętu i ludzi. (PR, 2014)

 

Bardzo ciężki dzień dla powstańczego Czerniakowa. Niemieckie lotnictwo nasila bombardowanie. Pociski niszczą ul. Wilanowską, Zagórną, spadają na Idzikowskiego, Solec.

Nieoczekiwanie dla powstańców ląduje pomoc w okolicach mostu Poniatowskiego 2 bataliony 8. pułku piechoty, kompania fizylierów, kompania rusznic przeciwpancernych 1. Armii Wojska Polskiego. W sumie 1056 żołnierzy. Jednak nie udaje im się wyjść na brzeg Przyczółku Czerniakowskiego. Większość z nich ginie, tylko nielicznym udaje się przeprawić z powrotem na praski brzeg.


Posłuchaj
15:09 Dni Walczącej Stolicy, 19.09.mp3 Wspomnienia m.in. pchor. Mieczysława Kurzyny ps. Miecz, dowódcy plutonu "Mieczyków" w batalionie AK "Czata 49", uczestnika walk na Woli i Starym Mieście; Wacława Zagórskiego, ps. Lech Grzybowski (czyta lektor). Cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984)

 

Na Powiśle przeprawia się przez Wisłę 370 żołnierzy 6. pułku piechoty 2. dywizji 1. Armii Wojska Polskiego. Osaczeni niemieckim ostrzałem na wybrzeżu nie mają szans na wsparcie powstańczych oddziałów.

Dowodzący obroną Czerniakowa ppłk. Jan Mazurkiewicz ps. Radosław wydaje rozkaz o ewakuacji kanałami na Mokotów części rannych.


Posłuchaj
01:49 02 19 wrzesnia.mp3 - Prowadziłyśmy grupę w kanale i udało nam się szczęśliwie wyjść przy ul. Wiktorskiej - wspomina Urszula Katarzyńska ps. Ula. (Archiwum PR)

 


Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Rozpoczął się desant na Czerniakowie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 06:00
16 września 1944 roku rozpoczął się desant na Czerniaków 3 Dywizji Wojska Polskiego, stacjonującej z Armią Czerwoną na warszawskiej Pradze. Z walk o przyczółki warszawskie powróciło tylko 423 żołnierzy z 2289 przeprawiających się przez Wisłę na pomoc Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 15 września 1944. "Wolał odebrać sobie życie, niż wpaść w ręce wroga"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 05:50
Czterdziesty szósty dzień powstania. Na Przyczółku Czerniakowskim toczą się ciężkie walki. Do tragedii dochodzi na Solcu, kiedy to w czasie przeprawy przez Wisłę żołnierze 1. Armii Polskiej otwierają ogień do powstańców przebranych w niemieckie mundury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 17 września 1944. "Przez dwa dni słyszano jęki rannych"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 06:00
Czterdziesty ósmy dzień powstania, niedziela. Walki na Czerniakowie stają się coraz uciążliwsze. Podejmowane są starania, żeby Armia Czerwona ruszyła na pomoc walczącej Warszawie. Jak wspomina po latach gen. Tadeusz Bór-Komorowski, dowództwo radzieckie cały czas podstępnie zachęca Polaków do walki i obiecują pomoc, ale tak naprawdę Sowieci pomóc nie chcą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. "To była ogromna armada samolotów. Amerykańska pomoc przyszła za późno"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 05:50
Czterdziesty dziewiąty dzień powstania, poniedziałek. Na Przyczółek Czerniakowski przeprawia się 63 żołnierzy z 9. pułku piechoty pod dowództwem mjr. Stanisława Łatyszonka. Nad warszawskim niebem pojawiają się długo wyczekiwane amerykańskie samoloty z pomocą dla powstańców.
rozwiń zwiń