Historia

Marek Kamiński. Człowiek dwóch biegunów, który nie wyklucza wyprawy w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 05:40
23 maja 1995 roku Marek Kamiński wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny. Pół roku później Marek Kamiński zdobył biegun południowy i tym samym został pierwszym polarnikiem, który został zdobywcą obu biegunów Ziemi.
Marek Kamiński w drodze na biegun
Marek Kamiński w drodze na biegunFoto: archiwum Marka Kamińskiego/PAP

- Jak doszliśmy na biegun byliśmy potwornie zmęczeni. Pierwszą naszą myślą było, żeby od razu rozbić namiot i pójść spać. To była taka cicha, wspaniała radość - mówił Marek Kamiński po zdobyciu wspólnie z Wojciechem Moskalem bieguna północnego.

- Trzeba było pokazać, że coś można. To jest najfajniejsze, że nam się udało, że  w tym całym bałaganie, jaki jest w Polsce udowodniliśmy, że zwykli ludzie, tacy jak my, mogą zrobić ważną rzecz - dodawał tuż po powrocie do kraju Wojciech Moskal.


Posłuchaj
01:25 Zdobywcy bieguna północnego- 7 dni w kraju i na świecie.mp3 Zdobywcy bieguna północnego - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (11.06.1995)

 

Po kilku miesiącach, 27 grudnia Kamiński samotnie doszedł na biegun południowy. "Zostałem pierwszą osobą, która zdobyła oba krańce Ziemi w jednym roku. To było spełnienie marzeń, ale nie zwieńczenie moich podróży. Wciąż pojawiają się kolejne wyzwania, pomysły, wartościowe rzeczy, którymi chcę się zająć" – pisał Marek Kamiński o swoim wyczynie.

Marek Kamiński jest polskim polarnikiem, podróżnikiem i przedsiębiorcą. Na koncie ma wiele wypraw polarnych i wysokogórskich, a także rejsy oceaniczne i eksploracje Afryki i Ameryki Południowej. "Przede mną nowe pomysły i wyzwania: kontynuowanie cyklu wypraw z rodziną "Z Polą przez Świat", nauka kolejnych języków, następne podróże, kto wie, może wyprawa w kosmos…" - to najbliższe plany Marka Kamińskiego o których informuje na swojej stronie internetowej. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrań archiwalnych, w których Marek Kamiński opowiada o stawianiu celów i pokonywaniu nawet największych barier. 


Posłuchaj
19:23 Moja i twoja nadzieja.mp3 ”Razem na biegun” - aud. Agnieszki Kozłowskiej (18.11.2006)

 

ah

Czytaj także

Edmund Hillary: "Dokonaliśmy tego, weszliśmy na Mount Everest!"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 05:55
Co przeżywał stojąc na dziewiczym szczycie najwyższej góry świata? Moment uniesienia, ekstazy? – posłuchaj pierwszego zdobywcy Mount Everest, sir Edmunda Hillary’ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roald Amundsen. Pierwszy człowiek na biegunie południowym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 05:35
96 lat temu, 18 czerwca 1928 roku, w Arktyce zaginął Roald Amundsen, norweski badacz polarny, który jako pierwszy człowiek stanął na biegunie południowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyprawa "Belgiki" – z polskimi badaczami naprzeciw lodowemu pustkowiu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 05:45
5 listopada 1899 roku do portu w Antwerpii przybił statek "Belgica”. Tak się zakończyła ponad dwuletnia wyprawa. Jej uczestnicy byli pierwszymi ludźmi, którym udało się przezimować na Antarktydzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Falcon Scott – śmierć na biegunie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 05:40
"Żałuję, ale wydaje mi się, że nie będę już mógł dalej pisać. Wielki Boże, miej w opiece naszych najbliższych" – tak brzmiały ostatnie słowa zapisane przez Roberta Scotta, nim zmarł z wyczerpania na lodowym pustkowiu Antarktyki. Drugi człowiek, który zdobył biegun południowy zapisał je dokładnie 111 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Centkiewicz – talent pisarski odnaleziony pod biegunem północnym

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 05:45
27 lat temu, 10 lipca 1996, zmarł pisarz i polarnik Czesław Centkiewicz. – Życie przynosi niespodzianki. Mnie w darze przyniosło wyprawę polarną, spełnienie moich młodzieńczych marzeń – mówił na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń