Historia

Kto się krył pod pseudonimem "Bolesław Prus"? "On całe życie tajniaczył"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 06:01
– W stereotypowym obrazie tego pisarza, poczciwego, dobrego serca, gubi się cała jego komplikacja wewnętrzna – podkreślał prof. Andrzej Makowiecki, opowiadając o autorze "Lalki". Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
Serwis specjalny prus.polskieradio.pl
Serwis specjalny prus.polskieradio.pl Foto: PR/Grzegorz Lipiński

Prus.polskieradio.pl – serwis przygotowany z okazji 175. rocznicy urodzin znakomitego pisarza – składa się z dwóch równorzędnych części: poświęconej biografii Aleksandra Głowackiego (bo tak w istocie nazywał się Bolesław Prus) oraz jego twórczości.

To spojrzenie z dwóch stron na autora "Lalki" opiera się na fakcie, o którym po wielokroć mówili przed radiowym mikrofonem znawcy: biografia Aleksandra Głowackiego jest wciąż mało znana, pisarz niechętnie się odsłaniał, ale jednocześnie – w swoich książkach pozostawił wiele ukrytych śladów życiowych doświadczeń.

Dlaczego, jak mówiła prof. Ewa Paczoska w jednym z prezentowanych w serwisie nagrań, "Prus robił wszystko, by swoją biografię przed nami utaić"? Dlaczego "całe życie tajniaczył"? W jakim sensie stanowił – jako osoba zmagająca się z różnymi fobiami, a jednocześnie tworząca z takim rozmachem – zagadkę już dla sobie współczesnych? Między innymi odpowiedzi na te pytania znajdzie użytkownik serwisu prus.polskieradio.pl.

***
Prof. Ewa Paczoska dla Polskiego Radia: "Prus chciał się odciąć od Głowackiego i zacząć nowe życie"

***

Tadeusz Boy-Żeleński, tłumacz i publicysta, w wygłoszonym przed radiowym mikrofonem 19 maja 1937 roku szkicu literackim mówił: "Prus poczciwy, Prus gołębiego serca, Prus społecznik, Prus dickensowski – oto obraz pisarza najczęściej przekazywany jakby w utrwalonej kliszy. Może i był tym wszystkim, ale to pewna, że to nie jest cały Prus".

Próbą pokazania Aleksandra Głowackiego/Bolesława Prusa w szerszej, nieupraszczającej perspektywie jest właśnie serwis prus.polskieradio.pl.


Czytaj także

"Opowieść o ludziach, którzy nie mogą się porozumieć". "Lalka" Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 11:00
– Prus sądził, że nasze serca należy krzepić inaczej, niż robił to Sienkiewicz. Dlatego napisał powieść, która może i dziś irytować czytelnika i z którą ów czytelnik będzie miał pewien kłopot – mówił prof. Józef Bachórz o najsłynniejszym dziele Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Prus usunął Rosjan z "Lalki"? "Pisarz chciał nam coś przez to powiedzieć"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 05:50
- Autor "Lalki" wypreparował w swojej książce prawie doszczętnie rosyjskość Warszawy - podkreślił w rozmowie z portalem Polskiego Radia Paweł Waszak, znawca twórczości Bolesława Prusa. Powody, dla których pisarz zdecydował się na ten ruch, okazują się bardzo intrygujące.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Wokulski. Bezduszny finansista czy nieszczęśliwy romantyk?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 06:00
- Wokulski jest szalenie wieloznaczny, pisarz chciał go właśnie takim pokazać - podkreślał w Polskim Radiu prof. Józef Rurawski, opowiadając o głównym bohaterze "Lalki" Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie mieszkał Stanisław Wokulski? Warszawa śladami Bolesława Prusa i Aleksandra Głowackiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 06:00
Bolesław Prus był warszawiakiem z wyboru - urodził się w Hrubieszowie, ale Warszawę pokochał i stał się jej najświetniejszym kronikarzem. W nowym serwisie specjalnym Polskiego Radia prus.polskieradio.pl przypominamy ważne warszawskie miejsca związane zarówno z biografią pisarza, jak i z jego dziełami.
rozwiń zwiń