Historia

Bieszczady. Na górze Manyłowa pochowano żołnierzy z czasów I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:33
Szczątki 509 żołnierzy z czasów I wojny światowe pochowano na bieszczadzkim szczycie Manyłowa (ob. Łysy Wierch), koło Baligrodu. Tak zakończyły się trwające miesiąc prace archeologiczne.
Bieszczady. Zdjęcie ilustracyjne
Bieszczady. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Większość ofiar walk jest bezimiennych. Ze znalezionych nieśmiertelników udało się odczytać tylko 5 węgierskich nazwisk. Na uroczystości - przyjechali krewni jednego z nich Janosa Gabora - m.in wnuk jego brata Zoltan Csoregh.

- Wzruszenie to nie jest wystarczająco mocne słowo. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić piękniejszego momentu niż ten. Podziwiam tych, którzy przeprowadzili badania, że jako wolontariusze poświęcili czas także, żeby nas odnaleźć. Bardzo im dziękujemy - podkreślił Zoltan Csoregh. 

Szczyt Manyłowej porządkują miłośnicy historii przy pomocy leśników. W ubiegłym roku pogrzebano tam już szczątki ponad 100 żołnierzy. Skala tegorocznych odkryć zaskoczyła archeologów. Kości były mocno zmieszane - wskazują badacze. 

- Zaskoczyły nas skupiska powkopywane "od góry". Wydaje nam się, że cześć z nich może być nawet powojenna: okoliczni mieszkańcy chowali w ten sposób porozrzucane tutaj kości - wskazywał Mirosław Mazurek z Fundacji Badań Nad Ochroną Dziedzictwa Kulturowego.

Na początku 1915 roku na Manyłowej toczyły się ciężkie walki. W końcu wojska austro węgierskie wysadziły szczyt broniony przez Rosjan. Lej po wybuchu wykorzystano jako zbiorowy grób żołnierzy obu armii.

IAR/Jaracz/Radio Rzeszów/bm

Czytaj także

Bitwa pod Gorlicami - przełom I wojny światowej na froncie wschodnim

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 05:35
2 maja 1915 roku rozpoczęła się bitwa pod Gorlicami, dzięki której wojskom niemieckim i austro-węgierskim udało się przełamać front rosyjski. Najwyższą ofiarę poniosło w tej operacji blisko 200 tysięcy żołnierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa nad Marną. Jak taksówki uratowały Francję

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 05:35
- Bitwa ta przekreśliła szansę pokonania Niemców w wojnie błyskawicznej i w zasadzie przesądziła o ostatecznej klęsce Niemców w całej wojnie - słyszymy w audycji z cyklu "Podręcznik historii" z archiwum Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa nad Sommą. Milion poległych i debiut czołgów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 05:40
15 września 1916 roku pod Sommą po raz pierwszy wykorzystano w boju czołgi. Brytyjskie pojazdy Mark I rozpoczęły tym samym historię nowego rodzaju uzbrojenia, który miał zmienić na zawsze obraz działań wojennych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyposażenia mundurów, guziki i nieśmiertelniki. Pamięć o żołnierzach I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 13:40
Manyłowa to historyczna nazwa góry Łysy Wierch. Na jej zboczach w marcu 1915 roku rozegrała się wielka bitwa pomiędzy wojskami armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. W potyczce zginęły setki żołnierzy. Obecnie w miejscu bitwy trwają prace archeologiczne. Badacze poszukują szczątków żołnierzy poległych w Bieszczadach w czasie I wojny światowej.
rozwiń zwiń