Historia

"Mazowsze" tańczy i śpiewa od 73 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:35
8 października 1948 roku powołano Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Jego kierownikiem został prof. Tadeusz Sygietyński. 
Występ zespołu Mazowsze na Przystanku Woodstock. Sierpień 2013. Wikimedia Commonscc
Występ zespołu Mazowsze na Przystanku Woodstock. Sierpień 2013. Wikimedia Commons/ccFoto: Ralf Lotys (Sicherlich)

- Jechali z całej Polski, jedni wyszukani po wsiach przez prof. Tadeusza Sygietyńskiego, inni dowożeni ze wsi. Tak było z Krysią Jusińską, którą przywiózł z Klembowa podwarszawski organista – opowiadał w Polskim Radiu członek "Mazowsza", Tadeusz Kruk.

Posłuchaj
23:09 Mazowsze w anegdocie i piosence - cz. 1.mp3 "Mazowsze w anegdocie i piosence" - nabór do zespołu, praca Tadeusza Sygietyńskiego, pierwszy występ w Teatrze Polskim w Warszawie. Wspomnienia Tadeusza Kruka, jednego z członków zespołu, cz. 1. (PR, 19.10.1960)

 

Idea utworzenia zespołu, który będzie, poprzez śpiew i taniec, prezentować tradycje i zwyczaje polskiej wsi, powstała na długo przed ukazaniem się dekretu Ministerstwa Kultury i Sztuki. Tadeusz Sygietyński był kompozytorem i miłośnikiem folkloru. Jego żona Mira Zimińska-Sygietyńska należała w czasach dwudziestolecia międzywojennego do grona najpopularniejszych aktorek filmowych i kabaretowych. W murach zbombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół, spełniając tym samym jedno z największych marzeń kompozytora.

Następcy Oskara Kolberga

Tadeusz Sygietyński czytał rozprawy Oskara Kolberga, zbierał oryginalne pieśni ludowe i w oparciu o nie tworzył repertuar zespołu. Mira Zimińska-Sygietyńska porzuciła po wojnie karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi. Dołączyli  do nich Henryk Wiśniewski, organista z Klembowa oraz jego żona Teresa. Wspólnie jeździli po mazowieckich wsiach, szukali strojów, ale też utalentowanej młodzieży.

Zespół miał uchronić folklor ludowy przed zatraceniem, pokazać  jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno. Początkowo program artystyczny składał się z piosenek przeplatanych tańcami z terenów centralnej Polski – Opoczna i Kurpi. Szybko jednak twórcy "Mazowsza" sięgnęli po piosenki i tańce z innych regionów Polski.

Walka o siedzibę

W archiwum Polskiego Radia zachowała się audycja pt. "Mazowsze w anegdocie i piosence", nadana w listopadzie 1960 roku z okazji 10. rocznicy pierwszego występu zespołu na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Gościem programu był jeden z członków "Mazowsza”"– Tadeusz Kruk.

- Gdy już powstała myśl o utworzeniu zespołu pieśni i tańca, by uzdolnione dzieci mogły sobie pośpiewać i potańczyć, na tapetę weszła sprawa budynku – wspominał. - Długie boje trwały o pałacyk w Karolinie. Aż dwa ministerstwa: zdrowia i kultury wiodły spór czy budynek ten przyznać zespołowi, czy też utrzymać w nim dom wypoczynkowy.


Posłuchaj
25:30 Mazowsze w anegdocie i piosence - cz. 2.mp3 "Mazowsze w anegdocie i piosence" - występy w Polsce, wojaże zagraniczne - cz. 2. ( PR, 19.10.1960)

 

Karolin

Ostatecznie siedzibą zespołu stał się pałac w Karolinie. Pod koniec 1948 roku zaczęli do niego zjeżdżać młodzi ludzie z okolicznych mazowieckich wiosek i miasteczek.

- Przyjeżdżali piekarze jak np. Mietek Piwkowski z Tomaszowa Lubelskiego – słyszymy w audycji - Przyjeżdżali dziewczęta i chłopcy z wianem przynoszonym w posagu i bez.  A tym wianem były stroje, przyśpiewki i tańce. Na Sygietyńskich spoczął obowiązek nie tylko zadbania o wikt i opierunek, ale przede wszystkim zapewnienia podopiecznym wykształcenia.

Nabór do zespołu

- Barbara Milewska z Niecborza w powiecie ciechanowskim w tym posagu przywiozła piosenkę "Kawaliry" – opowiadał Tadeusz Kruk. - Nauczyła się jej od Kurpiów, którzy zjeżdżali do jej wsi podczas żniw i wykopów.

A jak do "Mazowsza" trafił sam Tadeusz Kruk? - Przyszedłem do zespołu 14 sierpnia 1949 roku - powiedział. - Miałem wtedy 14 lat i 142 cm wzrostu. Bał się, że będzie za niski, ale zdał egzamin i został w zespole.

Pierwszy występ, sylwetka Tadeusza Zimińskiego, rosnąca popularność i wojaże zagraniczne – te wątki przewijają się w audycji Mazowsze w anegdocie i piosence".

Występy w Londynie

Równie barwnie brzmi rozmowa z członkami zespołu nagrana w 1957 roku przez Sekcję Polską radia BBC w czasie tournée "Mazowsza" w Londynie. - "Mazowsze" podbiło serca publiczności angielskiej – mówił prowadzący program – w sumie zespół dał 42 przedstawienia.

"Polacy to urodzeni tancerze. Oberek, krakowiak, mazur przepojone są narodowym charakterem, temperamentem i wyczuciem" – cytował jednego z angielskich krytyków.

- Jestem szczerze zachwycona przyjęciem jakie zgotowali nam Polacy w Londynie i sercem jakie nam okazali – stwierdziła Mira Zimińska-Sygietyńska, która po śmierci męża w 1955 roku została kierownikiem zespołu.

Pytana o liczne występy w różnych częściach świata odpowiedziała: - Chcemy się przekonać, czy ziemia jest naprawdę okrągła.


Posłuchaj
21:09 Mazowsze w Londynie.mp3 "Mazowsze w Londynie" - owacyjne przyjęcie, rozmowa z Mirą Zimińską-Sygietyńską i członkami zespołu na temat tournée, zderzenie świata PRL-u ze światem zza żelaznej kurtyny. Moda, muzyka, londyńska ulica widziana oczami młodych tancerzy i śpiewaków z Polski. (BBC, 1957)

 

W "Mazowszu" karierę zaczynały Irena Santor i Lidia Korsakówna. Przez kilkadziesiąt lat z zespołem był związany Stanisław Jopek – ojciec popularnej piosenkarki, Anny Marii. Jak trafił do Karolina? Posłuchaj archiwalnych audycji Polskiego Radia. 

bs

Czytaj także

Mazowsze ma 71 lat, ale cały czas jest młode

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:02
Listopad to bardzo ważny miesiąc dla Mazowsza. Wtedy zespół obchodzi rocznicę powstania. 8 listopada 1948 roku ówczesny minister kultury podpisał odpowiedni dokument, na mocy którego powstał zespół. Teraz świętuje 71. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kobieta stulecia" - Mira Zimińska - Sygietyńska

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 05:05
22 lutego przypada 119. rocznica urodzin Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej legendy polskich kabaretów międzywojennych, znakomitej aktorki i… współzałożycielki zespołu Mazowsze. Mira Zimińska została uhonorowana przez Polskie Radio tytułem "Kobieta stulecia". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mira Zimińska-Sygietyńska – z salonów na wieś

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 12:53
Gwiazda przedwojennych filmów, teatrów i kabaretów nie myślała o przenosinach z miasta na wieś. Pełna temperamentu świetnie się czuła jako dusza towarzystwa, podczas zabaw i rautów. Ale jej drugi mąż Tadeusz Sygietyński miał taką ideę, żeby zbierać teksty ludowych pieśni, więc wraz z nim zamieszkała w łowickiej wiosce. Razem stworzyli zespół Mazowsze, choć w nazwie ludowy, to ekskluzywny.
rozwiń zwiń