Historia

Masaryk, czy Lenin? Znajdź trzy różnice

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 07:00
Przeciętny Rosjanin uważa, że jest to pomnik Lenina. Faktem jest, że twarz postaci na pomniku jest trudno rozpoznawalna.
Audio

Czy można mylić pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomasza Masaryka z wodzem Rewolucji Październikowej Włodzimierzem Leninem ? Można w znanym czeskim uzdrowisku Karlove Vary.

W kurorcie mieszka na stałe kilka tysięcy Rosjan. Zjeżdżają też tysiące rosyjskich turystów. Na jednym z głównych deptaków miasta składają kwiaty i zapalają świeczki przed brązową rzeźbą prezydenta Masaryka. Robią to przede wszystkim z niewiedzy ponieważ na postumencie pomnika nie ma żadnego napisu kogo posąg przedstawia.

Przeciętny Rosjanin uważa, że jest to pomnik Lenina. Faktem jest, że twarz postaci na pomniku jest trudno rozpoznawalna. Jego autorowi nie udało się odtworzyć twarzy Tomasza Masaryka i wyszła mu spod dłuta twarz Lenina w średnim wieku. Ktoś z Rosjan umieścił pod posągiem tabliczkę z nazwiskiem wodza rewolucji. Wisiała krótko. Zdjęła ją policja a władze miejskie postanowiły nieprzyjemną pomyłkę naprawić i umieścić na pomniku trwałą tablicę wyjaśniającą przede wszystkim Rosjanom, że jest to pomnik Tomasza Masaryka.

Czytaj także

Lenin nie będzie reklamował Euro

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 14:00
Z klipu reklamowego, promującego Ukrainę przed Euro usunięto pomnik Lenina, który stoi w Charkowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto kocha twórczość Lenina?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 06:00
Znaleziono zamurowany regał z dziełami przywódcy bolszewików.
rozwiń zwiń