Historia

Luwr - skarbiec arcydzieł świata, Mekka artystów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 06:00
Jedno z najstarszych, największych i najsłynniejszych muzeów na świecie, z którego Napoleon zabrał do swojego gabinetu jeden obraz - "Mona Lisę" Leonarda da Vinci. Bezcenny portret wisiał w Luwrze od momentu jego powstania - prawdopodobnie artysta namalował go w czasie swojego pobytu we Francji i podarował go królowi Franciszkowi I w pierwszych latach XVI wieku.
Audio
  • Luwr - największy pałac i najsłynniejsze muzeum, Polskie Radio 1980 r.
Muzeum Luwr w Paryżu, zdjęcie z 2004 roku
Muzeum Luwr w Paryżu, zdjęcie z 2004 roku Foto: PAP/Radek Pietruszka

8 listopada 1793 otwarto muzeum w paryskim Luwrze.

Dzieje Luwru sięgają średniowiecza

W średniowieczu był to zameczek myśliwski w sezonie odwiedzany przez łowców wilków. Potem powstał tu zamek obronny, przebudowany w XIV wieku w rezydencję mieszkalną przez króla Karola V.
Najważniejszą rolę w dziejach Luwru odegrał król Franciszek I, ponieważ to on zamieścił tu bezcenne zbiory mistrzów włoskiego renesansu, m.in. Rafaela, Tycjana i Leonarda da Vinci.
Ten ostatni był gościem króla Franciszka I. Władca kupił od niego obraz "Mona Liza". Portret do dziś jest bezcennym dziełem sztuki i do Luwru przyciąga rzesze turystów, znawców i wielbicieli  malarstwa.

Posłuchaj, jakie skarby francuskich królów i królowych zgromadzone są w Luwrze.

W połowie XVIII wieku oddano część Luwru do użytku publicznego i urządzano pierwsze publiczne pokazy części zbiorów. Od tego czasu zaczęto też planowo gromadzić najwybitniejsze dzieła sztuki europejskiej.
Po rewolucji w 1793 roku zbiory królewskie stały się własnością ogółu i zostały wzbogacone dziełami zabranymi Kościołowi i arystokracji.
W kolejnych dziesięcioleciach cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte ściągnął z całego świata blisko 5 tysięcy dzieł, które przywiózł jako łupy wojenne. Po Kongresie Wiedeńskim, który przypieczętował koniec wojen napoleońskich, większość zagrabionych dzieł powróciła na swoje miejsce. Był wśród nich także "Sąd ostateczny” Hansa Memlinga z gdańskiej katedry.

Posłuchaj, co mówi legenda o strażniku dzieł w Luwrze - Dominique Vivant Denon, dlaczego Napoleon mianował go dyrektorem Luwru.
Dowiedz się, kiedy i kto postanowił spalić Luwr i co wspólnego z tą sprawą miał Polak Florian Trawiński.

Kiedy w Europie upadły monarchie, rolę mecenasów sztuki zaczęli pełnić francuscy miłośnicy malarstwa i rzeźby, wywodzący się ze sfer mieszczaństwa. Wtedy też do Luwru trafiły najpiękniejsze obrazy impresjonistów, kiedyś wyśmiane, a teraz najcenniejsze. Ten dział do dziś uchodzi za najbardziej wartościową kolekcję.

Największe muzeum świata

Muzeum przerasta powierzchnią Watykan. Ma 198 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Zgromadzono w nim ponad 380 tysięcy dzieł sztuki, z których prezentowane jest około 35 tysięcy. Zbiory podzielono na osiem działów. Są dzieła sztuki greckiej i rzymskiej. Wśród arcydzieł jest rzeźba Wenus z Milo i Nike z Samotraki. Jest dział z wykopaliskami z Mezopotamii, skarbami sztuki Wschodu. Tu wszyscy szukają Kodeksu Hammurabiego, który jest najcenniejszym zabytkiem historii prawa babilońskiego i uważany jest za najcenniejszy zabytek Luwru. Zgromadzono też skarby straożytnego Egiptu. Tu znajduje się m.in. Wielki Sfinks z ok. 2000 p.n.e.; rzeźby Francji i Włoch, a wśród nich dzieła Michała Anioła. Kolejny dział to malarstwo, a tam: Tycjan, Rubens, Rembrandt, Bosch, Poussin, Watteau i inni najznakomitsi malarze niemieccy, flamandzcy, holenderscy. Jest też dział rzemiosła artystycznego, rysunku i grafiki.

Czytaj także

Obrazy Rafaela i jego uczniów w Luwrze

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 19:37
"Rafael, ostatnie lata artysty” - to tytuł otwartej w Luwrze wystawy poświęconej wielkiemu mistrzowi. Ekspozycja czynna będzie do 14 stycznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luwr najchętniej odwiedzanym muzeum w 2012 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 19:49
Zwiedzających było 9,7 miliona, czyli o milion więcej niż rok wcześniej - informuje BBC za branżowym magazynem "The Art Newspaper", który przedstawił coroczny ranking.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auguste Renoir. Jeden z najwybitniejszych impresjonistów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 05:35
– Renoir był nie tylko wielkim malarzem – mówiła Anna Burzyńska w aud. "Sztuka bez ram". – Budził podziw nie tylko jako artysta, lecz także jako człowiek pełen zdrowego rozsądku, żywej inteligencji, który zastanawiając się nad swoją sztuką, twórczością, zastanawiał się nad życiem.
rozwiń zwiń