Historia

Na zakrętach historii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 07:00
Opowieśc o Józefie Mackiewiczu i historia represji wobec wileńskiej AK - to kolejne tematy prac nominowanych do Książki Historycznej Roku.

Trwa druga edycja konkursu Książka Historyczna Roku. Celem konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Organizatorem konkursu jest Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa, opisująca losy Polski i Polaków w okresie XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. W drugim etapie jury  konkursu wybrało po 10 książek w każdej z kategorii.


 Od 12 października o godzinie 7. 50  w Programie 2 Polskiego Radia można wysłuchać rozmów na temat nominowanych książek.


Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Hanny Marii Gizy z prof. Piotrem Franaszkiem na temat książki Piotra Niwińskiego -  „Działania komunistycznego aparatu represji wobec środowisk kombatantów wileńskich AK 1945 – 1980”.  Oraz rozmowy z prof. Wojciechem Roszkowskim na temat książki Grzegorza Eberhardta - „Pisarz dla dorosłych. Opowieść i Józefie Mackiewiczu”.

  Do 31 października na stronie internetowej konkursu www.ksiazkahistorycznaroku.pl  można oddać głos na najlepszą książkę w obu kategoriach.

Czytaj także

Historia w eterze

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 12:09
Architektura zabytkowa w czasach socrealizmu i kryzysy w PRL - to kolejne prace nominowane w konkursie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2009 14:49
Legenda Legionów Piłsudskiego i historia pijaństwa w PRL - przedstawiamy kolejne prace nominowane w konkursie historycznym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynie prawda jest ciekawa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2010 06:46
Józef Mackiewicz to jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jego talent prozatorski doceniano niemal jednogłośnie. Wśród jego czytelników był Hertz, Gombrowicz czy Wittlin, Czesław Miłosz nazywał go „najlepszym polskim prozaikiem powojennej Polski”. W styczniu minęło 25 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń