Historia

Historia z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2009 14:49
Legenda Legionów Piłsudskiego i historia pijaństwa w PRL - przedstawiamy kolejne prace nominowane w konkursie historycznym Polskiego Radia.

Trwa druga edycja konkursu Książka Historyczna Roku. Celem konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Organizatorem konkursu jest Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa, opisująca losy Polski i Polaków w okresie XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. W drugim etapie jury  konkursu wybrało po 10 książek w każdej z kategorii.


 Od 12 października o godzinie 7. 50  w Programie 2 Polskiego Radia można wysłuchać rozmów na temat nominowanych książek.


Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Hanny Marii Gizy z prof. Wiesławem Wysockim na temat książki Krzysztofa  Kosińskiego  „Historia pijaństwa w PRL. Polityka- obyczaje – szara strefa – patologie”. Oraz rozmowy z prof. Tomaszem Nowakiem na temat książki „Legenda Legionów”, pracy zbiorowej, której autorami są:  Marek Cisek, Joanna Dufrat, Krzysztof Filipow, Krzysztof Jeżewski, Michał Klimecki, Mirella Kurkowska, Jarosław Kurkowski, Jacek Majchrowski, Wacława Milewska, Tomasz Nałęcz, Hanna Szczechowicz, Maria Zientara.


Do 31 października na stronie internetowej konkursu www.ksiazkahistorycznaroku.pl  można oddać głos na najlepszą książkę w obu kategoriach.

Czytaj także

Na zakrętach historii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2009 07:00
Opowieśc o Józefie Mackiewiczu i historia represji wobec wileńskiej AK - to kolejne tematy prac nominowanych do Książki Historycznej Roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia w eterze

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 12:09
Architektura zabytkowa w czasach socrealizmu i kryzysy w PRL - to kolejne prace nominowane w konkursie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy naszej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 07:00
Rola Piłsudskiego w obronie Polski i Europy przed komunizmem i biografia gen. Maczka, to kolejne prace nominowane w konkursie historycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia i pamięć

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 07:00
Spory wokół pamięci nazistowskich obozów i zniszczony świat Kresów, to kolejne tematy prac nominowanych w konkursie na Książkę Historyczną Roku.
rozwiń zwiń