Historia

Historia przyjaźni polsko - radzieckiej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 07:00
Jaki był zakres politycznej i gospodarczej zależności Polski od sowieckiej Rosji?
Audio

Ukazała się "Historia dyplomacji polskiej" dotycząca okresu PRL.

O moskiewskiej kurateli nad władcami Polski Ludowej napisali m.in. Wojciech Materski, Piotr Madajczyk i Andrzej Paczkowski.

Zdaniem prof. Wojciecha Materskiego, podstawowym problemem, który dotyczy polskiej dyplomacji z okresu 1945-1989, jest polityczna i gospodarcza zależność Polski od sowieckiej Rosji. W tym czasie bowiem to w Moskwie był ośrodek kierowniczy, który wyznaczał strategię, a niejednokrotnie zadania praktyczne dyplomacji Polski "lubelskiej", a następnie PRL.

POSŁUCHAJ RELACJI POLSKIEGO RADIA Z WIZYTY GOMUŁKI W MOSKWIE W 1956 ROKU. TOWARZYSZ WIESŁAW WYZNAJE MIŁOŚĆ DO ZWIĄZKU RADZECKIEGO.

Przyjaźń polsko - radziecka

 

W książce znajduje się 12 szkiców, m.in. "Lubelska alternatywa dla rządu RP na wychodźstwie", "Dyplomacja polska wobec zimnowojennego podziału świata", "Dyplomacja czasów kryzysu (1980-1989)".

Na ponad 1100 stronach książki historycy tacy jak prof. Jacek Tebinka, prof. Piotr Madajczyk, prof. Andrzej Paczkowski, omawiają między innymi kulisy powstania - kontrolowanego przez Stalina - Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, problem granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej oraz stosunków z RFN, kwestie integracji gospodarczej krajów socjalistycznych, a także trudności dyplomacji PRL po wyborze Karola Wojtyły na papieża.

Prof. Wojciecha Majerskiego podkreśla, że autorom towarzyszyły podstawowe pytania dotyczące moskiewskiej kurateli nad rządami PRL.

- Czy można mówić o dyplomacji państwa nie w pełni suwerennego, a jeśli można mówić to na ile? Czy można różnicować okresy jeśli chodzi o historię tej dyplomacji? Czy można śledzić jej możliwości i na czym one polegały na przykład w drugiej połowie lat 40., w pierwszej połowie lat 50., po XX Zjeździe KPZR w 1956 roku? Jak to wyglądało za późnego Gomułki, a jak za Gierka, a potem w okresie stanu wojennego?" - zastanawiał się historyk.

POSŁUCHAJ RELACJI POLSKIEGO RADIA Z WIZYTY BREŻNIEWA W WARSZAWIE.

Breżniew w Warszawie

 

Publikację pozytywnie ocenił obecny na prezentacji były minister spraw zagranicznych prof. Adam Daniel Rotfeld. "Trzeba powiedzieć, że tę książkę się czyta z ogromnym zainteresowaniem, miejscami jest ona frapująca. A trzeba pamiętać, że niezwykle trudno jest pisać historię o czasach, kiedy uczestnicy wydarzeń jeszcze żyją" – podkreśla dyplomata.

Czytaj także

Marszałek Spychalski odwiedza bratnią Mongolię

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2008 09:15
Marszałek Spychalski odwiedza bratnią Mongolię
rozwiń zwiń
Czytaj także

O tym, jak Gomułka Władysław do Moskwy jechał...

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2008 09:15
O tym, jak Gomułka Władysław do Moskwy jechał...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cztery pory Gierka

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 10:00
Moda, życie codzienne, oficjalne festiwale i uroczystości, fiat dla każdego. To trzeba zobaczyć!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka przyjaźń polsko-radziecka

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 09:15
Wizyta Leonida Breżniewa w Polsce w 1965 roku.
rozwiń zwiń