Redakcja Polska

Polska kończy dwuletnią kadencję w Radzie Bezpieczeństwa

12.12.2019 16:35
Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid zadeklarowała w Warszawie, że jej kraj skupi się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na takich kwestiach jak cyberbezpieczeństwo, zmiany klimatyczne oraz ochrona kobiet i dzieci w konfliktach. Od stycznia tego roku Estonia będzie po raz pierwszy w historii niestałym członkiem tego gremium. Polska, której członkostwo dobiega końca, zasiada w Radzie Bezpieczeństwa po raz szósty. Prezydenci wzięli udział w Forum Przywództwa "Polska-Estonia, wspólnota celów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ".
Audio
  • Polska kończy dwuletnią kadencję w Radzie Bezpieczeństwa. Relacja Sylwii Białek (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Estonii Kersti Kaljulaid  podczas forum Polska-Estonia, wspólnota celów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w Warszawie.
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Estonii Kersti Kaljulaid podczas forum "Polska-Estonia, wspólnota celów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

Andrzej Duda powiedział, że Polska nie traktowała swojego członkostwa w radzie bezpieczeństwa ONZ jako celu samego w sobie. Przypomniał, że zwracaliśmy uwagę na wiele zagadnień, które do tej pory nie były bezpośrednim tematem prac Rady. Mówił, że kładliśmy nacisk na poszanowanie prawa międzynarodowego. Prezydent powiedział, ze obecność w Radzie przyczyniła się do umocnienia wizerunku Polski jako państwa stabilnego, przewidywalnego i angażującego się na rzecz rozwiązywania globalnych problemów.

Prezydent Kersti Kaljulaid przypomniała, że Polska w czasie dwuletnich prac w Radzie Bezpieczeństwa podniosła kwestie Ukrainy i Gruzji. Powiedziała, że nie udało zaoferować się rozwiązania, ale udało się ludziom w tych dwóch krajach przywrócić nadzieję, dlatego ważne jest, aby utrzymać tę dyskusję na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Andrzej Duda powiedział, że Polska jestem zdeterminowana, aby kontynuować misje rozpoczęto w Radzie Bezpieczeństwa promując fundamentalne dla nas tematy i zagadnienia w trakcie rozpoczynającej się w styczniu trzyletniej kadencji w Radzie Praw Człowieka.

Prezydent Estonii powiedziała, że jej kraj zajmie się także kwestiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Powiedziała, że przydatne jest przyjmowanie nowych technologii i sprawianie, by ludzie byli bliżej administracji. - Mam nadzieję, że w ciągu dwóch lat członkostwa uda nam się upowszechnić rozumowanie, że gdziekolwiek zdarza się konflikt, element cyberbezpieczeństwa musi również być brany pod uwagę jako rozwiązanie tego konfliktu - powiedziała Kersti Kaljulaid.


IAR/dad


Zobacz więcej na temat: ONZ POLSKA Estonia

Niemiecki biznes grozi sankcjami odwetowymi wobec USA

12.12.2019 10:08
- Powinniśmy sankcjami odpowiedzieć na sankcje, które szkodzą Europie - powiedział szef niemiecko-rosyjskiej Izby Handlowej Matthias Schepp. Odniósł się on do ustawy o budżecie Pentagonu, w projekcie której wpisano sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2. Ustawę przyjęła wcześniej w środę Izba Reprezentantów USA.

Kompromis w UE ws. transportu międzynarodowego. Polacy niezadowoleni

12.12.2019 09:08
Jest porozumienie w Unii w sprawie przepisów dotyczących transportu międzynarodowego, polscy europosłowie są niezadowoleni.

Rosja zdecydowała o wydaleniu niemieckich dyplomatów

12.12.2019 10:49
Rosja wyrzuca dwóch niemieckich dyplomatów. To oficjalna odpowiedź Moskwy na wcześniejsze wydalenie przez Berlin dwóch rosyjskich dyplomatów. Władze Niemiec uznały, że Rosja stoi za zabójstwem obywatela Gruzji, do którego doszło w sierpniu w Berlinie.