Redakcja Polska

Ambasador RP przy NATO: antypolskie wypowiedzi Putina bez echa

28.12.2019 11:19
Ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski powiedział, że antypolskie wypowiedzi prezydenta Rosji nie osiągną sukcesu na arenie międzynarodowej.
Audio
  • Tomasz Szatkowski o wezwaniu do MSZ ambasadora Rosji w Polsce w zw. z wypowiedziami prezydenta Rosji (Sygnały Dnia/Jedynka)
Tomasz Szatkowski
Tomasz Szatkowski Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W radiowej Jedynce Tomasz Szatkowski mówił, że głównym odbiorcą słów Władimira Putina mogło być społeczeństwo rosyjskie. Podkreślał, że Rosja nie odnosiła ostatnio sukcesów w polityce zagranicznej. - Przypomnę o fiasku spotkania normandzkiego w sprawie przyszłości Ukrainy. Wydawało się, że Rosji uda się 'wycisnąć' z Ukrainy pewne ustępstwa, a do tego nie doszło. Są sankcje, które zostały nałożone przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Są też wyroki europejskich sądów, które zakazują, by gazociągi w Niemczech były zapełnione, zapchane rosyjskim gazem. Jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce, jest adaptacja NATO. Te wszystkie kwestie w jakiejś mierze utrudniają dalszą ekspansję rosyjską - zwrócił uwagę.

Posłuchaj
00:33 10151355_2.mp3 W Sygnałach Dnia Tomasz Szatkowski podkreślał, że Rosja nie odnosiła ostatnio sukcesów w polityce zagranicznej (IAR)

 

Tomasz Szatkowski uważa, że fałszujące historię słowa Władimira Putina nie będą miały wpływu na opinię międzynarodową, bo już teraz pojawiły się wypowiedzi wpływowych zachodnich polityków i środowisk, krytykujące to, co powiedział prezydent Rosji. W tym kontekście wymienił m.in. wypowiedź liberalnego europosła Guy Verhofstadta, który napisał, że podważanie tego, że Stalin wszedł w zmowę z Hitlerem i zniszczył Polskę jest "szalone". Według Tomasza Szatkowskiego możliwe jest, że Putin swoje słowa kierował w pierwszej kolejności do rosyjskiego społeczeństwa. - Pytanie, czy głównym odbiorcą nie mają być kręgi wewnętrzne, a to też świadczy o pewnym kryzysie wsparcia dla władzy w Rosji - mówił ambasador.

Władimir Putin stwierdził między innymi, że przyczyną drugiej wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Mówił też, że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

Wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało ambasadorowi Rosji w Warszawie sprzeciw Polski wobec insynuacji historycznych rosyjskiego rządu. W ubiegłą sobotę MSZ wydało oświadczenie w tej sprawie. "Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym Prezydenta Władimira Putina dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej" - napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

IAR/dad

Pociski Awangard weszły do służby w rosyjskiej armii. Są utrapieniem USA

27.12.2019 13:51
Na uzbrojenie rosyjskiej armii wszedł hipersoniczny pocisk Awangard. Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szohjgu poinformował prezydenta Władimira Putina, że pierwszy pułk uzbrojony w najnowszy system rakiet strategicznych Awangard jest "w stanie gotowości". Jak wcześniej poinformowano w Strategicznych Siłach Rakietowych, pułk stacjonuje w obwodzie orenburskim.

Powrót z Danii. "Polska rozwija się dynamicznie"

27.12.2019 16:14
Byłem zachwycony dynamizmem z jakim rozwija się Warszawa i cały kraj. No, może poza ścieżkami rowerowymi. Tu liczę na kreatywność włodarzy miast i miejscowości – mówi Maciej Wiśniewski, który wrócił z Danii.

Strajk w KWK "Piast"- najdłuższy strajk stanu wojennego

28.12.2019 10:39
Przez dwa tygodnie 650 metrów pod ziemią ponad tysiąc górników protestowało przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Ich strajk zakończył się po dwóch tygodniach, 28 grudnia 1981 roku.