X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Trwają uzgodnienia ws. udziału prezydenta Polski w Światowym Forum Holokaustu

05.01.2020 17:09
Trwają uzgodnienia w sprawie udziału prezydenta Andrzeja Dudy we współorganizowanym przez Instytut Jad Waszem 5. Światowym Forum Holokaustu. Polsce zależy, aby podczas tego wydarzenia prezydent Rzeczpospolitej Polskiej mógł zabrać głos, szczególnie, że zaplanowano tam wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina.
Audio
  • Adam Bielan o ewentualnym udziale prezydenta w uroczystościach w Yad Vashem (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaPAP/Leszek Szymański

Zdaniem europosła Porozumienia Adama Bielana, który był gościem Polskiego Radia 24, polski prezydent powinien przyjechać na uroczystości do Jerozolimy tylko, jeśli będzie mógł w nich uczestniczyć na równi z przedstawicielem Rosji.

- Natomiast jeśli okaże się, że jest to zwykła ustawka organizowana przez bliskiego Putinowi rosyjskiego oligarchę z korzeniami żydowskimi, czyli Mosze Kantora, to absolutnie nie. Wówczas prezydent Andrzej Duda, moim zdaniem, powinien się odnieść do ewentualnych kłamstw Putina cztery dni później podczas uroczystości w obozie Auschwitz, które z całą pewnością będą pod względem prestiżowym znacznie ważniejsze - powiedział Adam Bielan. Gość PR24 zwrócił też uwagę, że Mosze Kantor kilka lat temu próbował przejąć w Polsce należącą do Skarbu Państwa strategiczną spółkę Grupa Azoty.

Trudna sytuacja

Władysław Teofil Bartoszewski z PSL również zwraca uwagę, że Światowe Forum Holokaustu jest sponsorowane przez bliskiego sojusznika Władimira Putina. Dodaje, że sytuacja jest bardzo niekomfortowa, dlatego ostateczną decyzję należy spokojnie przemyśleć.

Posłuchaj
00:24 10161566_3.mp3 Poseł Teofil Bartoszewski z Koalicji Polskiej również zwraca uwagę, że Światowe Forum Holokaustu jest sponsorowane przez bliskiego sojusznika Władimira Putina (IAR)

 

- Prezydent Andrzej Duda powinien być na tej uroczystości, ale jeżeli będzie miał siedzieć i słuchać dwóch prezydentów, którzy mogą mówić rzeczy bardzo niekorzystne dla nas, albo kłamliwe na nasz temat, to go postawi w trudnej sytuacji. Będzie wyglądało na to, że albo będzie musiał wyjść z takiej sali, co też jest niewłaściwą demonstracją polityczną, albo będzie siedział cicho, co także jest niedobre, więc nie ma tu dobrego rozwiązania, ale jeśli nie będzie miał prawa głosu, to chyba lepiej, żeby nie wyjeżdżał - uważa poseł PSL.

Relacje polsko-izraelskie

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki uważa, że brak możliwości zabrania głosu przez prezydenta kraju, który miał dramatyczną historię związaną z Holokaustem i losem Polaków oraz polskich Żydów w czasie II wojny światowej, jest czymś nieprawdopodobnym.

Posłuchaj
00:30 10161566_1.mp3 Andrzej Halicki uważa, że brak możliwości zabrania głosu przez prezydenta Polski jest czymś nieprawdopodobnym (IAR)

 

- Zawsze powinien to być głos pierwszy po gospodarzu. Nie wyobrażam sobie innej sytuacji, a tutaj nagle okazuje się, że prezydent Andrzej Duda musi zabiegać dyplomatycznym środkami o zabranie głosu. To po pierwsze, dowód na słabość tych relacji dyplomatycznych obecnego rządu. Po drugie rządzący mogą podziękować sobie, albo bardziej Zbigniewowi Ziobro i Patrykowi Jakiemu, bo to oni spowodowali pogorszenie relacji polsko - izraelskich wprost, myślę tu o nowelizacji ustawy o IPN - mówił Andrzej Halicki.

Obchody wyzwolenia Auschwitz

5. Światowe Forum Holokaustu w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie zaplanowano na 23 stycznia. Jego głównym organizatorem jest fundacja, której założyciel to doktor Mosze Kantor, rosyjski oligarcha żydowskiego pochodzenia. W wydarzeniu ma wziąć udział około 40 przywódców i ważnych osobistości z Europy, Ameryki Północnej i Australii, między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Włoch, czy Austrii.

Kilka dni później, 27 stycznia w Polsce odbędzie się uroczystość 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Jej organizatorem jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Prowokacje Putina

W grudniu ubiegłego roku Władimir Putin kilkukrotnie publicznie podważał znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow jako umowy, która przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a przedwojennemu ambasadorowi II RP w Berlinie Józefowi Lipskiemu zarzucił antysemityzm.

W oświadczeniu, opublikowanym tydzień temu (29.12.) premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska była pierwszą ofiarą wojny. Przypomniał fakty historyczne dotyczące paktu Ribbentrop-Mołotow i sprawę współpracy hitlerowskich Niemiec i Związku Radzieckiego. Polski premier napisał, że "prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie".

 

IAR/PAP/PR24/dad

Ambasador Izraela o słowach Putina: II wojna światowa zaczęła się od Niemiec

30.12.2019 20:39
To Niemcy zaczęły II wojnę światową, a Polska była jej pierwszą ofiarą, potem były inne kraje - podkreślił ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi komentując wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina sugerujące współudział Polski w rozpętaniu II wojny światowej.