Redakcja Polska

Niemcy i Rosja zgodne: interesy zamiast ideałów, gdy chodzi o Nord Stream 2

14.01.2020 12:33
W niemieckich mediach nie milkną echa komentarzy po ostatnim spotkaniu kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Władimira Putina w Moskwie. Jak zauważają komentatorzy, rozmowa przywódców obu państw trwała blisko cztery godziny, a tematy kontrowersyjne, takie jak zamordowanie w Berlinie imigranta z Gruzji, zostały świadomie wykluczone z agendy. Przeważały wspólne sprawy - ocenił autor atrykułu w dzienniku "Tagesspiegel". Z kolei "Bild" stwierdził, że Merkel przestała już być równorzędnym przeciwnikiem Putina.
Audio
  • Rosja i Niemcy chcą dokończyć budowę Nord Stream 2. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Angela Merkel i Władimir Putin
Angela Merkel i Władimir PutinPAP/EPA/SERGEY GUNEEV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Była to pierwsza wizyta kanclerz Angeli Merkel na Kremlu od 2015 roku. To, co się podczas niej stało, ma historyczne znaczenie: po trzyipółgodzinnej rozmowie szefowa rządu RFN znalazła zaskakująco przyjazne słowa dla rosyjskiego prezydenta. Putin otrzymał same pochwały" - zauważa w komentarzu zamieszczonym na stronie internetowej dziennik "Bild" i podkreśla, że ton wypowiedzi Merkel był znacznie chłodniejszy, gdy chodziło o USA. Waszyngton był tylko "sojusznikiem". O partnerstwie transatlantyckim - ani słowa.

Podobnie jak o zabójstwie obywatela Gruzji pod koniec sierpnia w Berlinie, o którego wykonanie są podejrzewane rosyjskie tajne służby - przypomina tabloid. Tematy kontrowersyjne zostały świadomie wykluczone z agendy, a wspólne sprawy - takie jak umowa z Iranem czy gazociąg Nord Stream 2 - przeważały. 

Kanclerz Niemiec - petentką

Jednocześnie "Bild" przypomina negocjacje prowadzone przez niemiecką kanclerz w nocy z 11 na 12 lutego 2015 roku w Mińsku. " Przez 16 godzin niemiecka kanclerz walczyła z Putinem o zatrzymanie rosyjskiej ofensywy we wschodniej Ukrainie. Dzięki dyplomatycznej zręczności i groźbie twardych sankcji udało się doprowadzić do przełomu" – pisze dziennik.

"Pięć lat później wszystko jest inaczej. Putin wyznacza kierunek, wszystko jedno, czy chodzi o Ukrainę, Syrię, Libię czy Iran. Merkel wszystkiemu grzecznie przytakuje, akceptuje każdą cyniczną prowokację" - czytamy w "Bildzie". "Dawniej byli równoprawnymi rywalami, obecnie mamy do czynienia z dyrygentem i petentką" – podsumowuje autor tekstu w dzienniku. Jego zdaniem Merkel nie dysponuje żadnymi atutami, które mogłaby przeciwstawić Putinowi.

Merkel staje przeciwko USA

Z kolei dziennik "Die Welt" zwraca uwagę, że podczas wizyty Merkel zademonstrowała jednomyślność z Putinem w kilku punktach. "I wystąpiła przy tym również przeciwko USA" - dodaje.

Kwestie, w których kanclerz i prezydent mówili jednym głosem, to przede wszystkim budowa gazociągu Nord Stream 2, którą Rosjanie mają zamiar dokończyć na własną rękę mimo amerykańskich sankcji. Merkel i Putin są też zgodni, że należy zachować porozumienie atomowe z Iranem, mimo że USA z niego wystąpiły. Oboje ostrzegli wreszcie przed otwartym konfliktem między Waszyngtonem a Teheranem.

Niemcy chcą zabezpieczenia

Podsumowując cel wizyty Merkel w Moskwie, ekonomiczny dziennik "Handelsblatt" konstatuje: "Kanclerz chodziło o coś dużo więcej niż uzyskanie zapewnienia gospodarza Kremla, że mimo trudności Rosja nadal trzyma się projektu Nord Stream 2. Dużo bardziej chodziło o uzyskanie zabezpieczenia dla niemieckich i europejskich inicjatyw politycznych na Bliskim Wschodzie, które nie zawsze pokrywają się z (pomysłami) USA".


PAP/dw.com/dad

Krzysztof Szczerski: w Auschwitz prezydent nie będzie polemizował z Putinem

14.01.2020 10:25
W Auschwitz prezydent Andrzej Duda wygłosi "przemówienie pamięci i szacunku". To nie będzie wystąpienie, które ma być polemiczne względem prezydenta Rosji - powiedział w radiowej Trójce szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Zgłoś firmę do konkursu „Teraz Polska” – niebawem mija termin!

14.01.2020 10:59
Konkurs „Teraz Polska” to inicjatywa promująca krajową gospodarkę już niemal 30 lat  

Lwów: młodzieżowe spotkanie kolędnicze "Z kolędą ku przyjaźni"

14.01.2020 11:22
W domu parafialnym przy kościele św. Antoniego we Lwowie, studenci polskiego pochodzenia i wolontariusze zrzeszeni w klubie "Strefa Młodzieży" spotkali się na spotkaniu opłatkowym "Z kolędą ku przyjaźni". Wspólnie kolędowano, dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia.