Redakcja Polska

Georgette Mosbacher dziękuje polskiemu MSZ za poparcie ostatnich kroków USA ws. Nord Stream 2

17.07.2020 11:46
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podziękowała w piątek na Twitterze polskiemu MSZ za poparcie ostatnich amerykańskich kroków w sprawie powstrzymania realizacji rurociągu Nord Stream 2.
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2© Nord Stream 2 / Axel Schmidt

"Dziękujemy @MSZ_RP! Nord Stream 2 nie jest projektem komercyjnym - to kluczowe narzędzie rosyjskiego rządu do zwiększania i wykorzystywania zależności Europy od rosyjskich dostaw energii. Musimy wspólnie dążyć do zatrzymania rosyjskich prób osłabiania bezpieczeństwa Europy" - brzmi wpis na Twitterze.

Mosbacher odniosła się do tweeta zamieszczonego w czwartek wieczorem na koncie polskiego MSZ. "Najnowsze dodatkowe środki USA mające na celu # StopNS2 (powstrzymanie realizacji) rurociągu przyczynią się do długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego Europy. UE i USA powinny ściślej współpracować, aby powstrzymać szkodliwy wpływ Kremla na erozję więzi transatlantyckich".

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w środę, że Departament Stanu USA zniesie klauzulę, która chroni gazociąg Nord Stream 2 przed sankcjami przewidzianymi w Ustawie o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA). Pompeo zapowiedział, że jest to "jasne ostrzeżenie" dla firm zaangażowanych w projekty rosyjskich gazociągów.

Nazajutrz rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił groźbę sankcji amerykańskich wobec gazociągu Nord Stream 2 jako "wywieranie brutalnej presji" na biznes europejski. Pieskow oświadczył też, że USA próbują "zmusić Europejczyków do kupowania droższego gazu". 

PAP/dad

Negocjacje w Brukseli. Polska za hojnym funduszem odbudowy i silnym budżetem UE

17.07.2020 09:01
Duże pieniądze i duże różnice zdań - europejscy przywódcy podejmą dziś próbę porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii. O kompromis będzie trudno, bo istnieją rozbieżności wśród państw członkowskich. Szczyt rozpoczyna się o 10.00, ma potrwać do soboty, ale nie jest wykluczone, że przedłuży się do niedzieli. To jedno z kluczowych spotkań dla przyszłości Europy na najbliższe lata - napisał wczoraj na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Politolog University of Sussex: UE będzie musiała zaakceptować współpracę z polskim rządem

17.07.2020 14:00
Wygrana Andrzeja Dudy oznacza, że UE będzie musiała zaakceptować konieczność współpracy z tym polskim rządem, nawet jeśli nie był on przez nią preferowany – uważa prof. Aleks Szczerbiak, politolog z University of Sussex w Wielkiej Brytanii.

Prezes PKN Orlen: oceny Moody’s i Fitch Ratings potwierdzają słuszność naszych decyzji

17.07.2020 11:14
Oceny Agencji Moody’s, a także Fitch Ratings, opierają się na rzeczowej analizie danych oraz planów koncernu i są potwierdzeniem słuszności naszych decyzji biznesowych, dotyczących przejęcia Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej także Grupy Energa - ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.