X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Białoruś żąda od Litwy wydania Cichanouskiej. Szef litewskiego MSZ: szybciej piekło zamarznie

05.03.2021 13:09
Litwa nie wyda Białorusi byłej kandydatki na prezydenta tego kraju Swiatłany Cichanouskiej. - "Szybciej piekło zamarznie" niż podejmiemy się rozpatrywania wniosku o ekstradycję Cichanouskiej – oznajmił w piątek szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis.
Audio
  • Białoruś chce ekstradycji S.Cichanouskiej. Litewski MSZ odmawia. Materiał Kamila Zalewskiego
Swietłana Cichanouska
Swietłana CichanouskaPAP/EPA/MANUEL DE ALMEIDA

- Litwa była i pozostanie murem, za którym znajdą schronienie wszystkie siły demokratyczne prześladowane przez reżimy - zapewnił Landsbergis, komentując wniosek władz Białorusi o wydaniu Cichanouskiej, która od ponad pół roku przebywa na Litwie.

Szef litewskiej dyplomacji podkreślił że "każdy, kto znalazł azyl na Litwie, może czuć się bezpiecznie", być pewnym, że "nie zostanie wydany reżimom ani z powodu swej walki o demokrację, ani z powodu walki o wolność słowa czy wyznania". - Reżimowi na Białorusi możemy natomiast powiedzieć, że szybciej piekło zamarznie, niż podejmiemy się omawiania wszystkich jego żądań - oznajmił Landsbergis.

Wniosek Białorusinów

Prokuratura Generalna Białorusi w piątek skierowała do władz Litwy wniosek o wydanie byłej kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej w celu pociągnięcia jej "do odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko systemowi rządzenia, bezpieczeństwu publicznemu i państwu".

Prokuratura Generalna Litwy twierdzi, że nie może wypowiadać się na temat tego, czy otrzymała taki wniosek z Białorusi, gdyż "taka jest zasada współpracy międzynarodowej".

Cichanouska po wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia 2020 roku, których zwycięzcą został ogłoszony Alaksandr Łukaszenka, zmuszona była wyjechać na Litwę. Jeszcze przed wyborami na Litwę zostały przewiezione jej dzieci.

Sfałszowane wyniki wyborów

Opozycja białoruska i państwa Zachodu twierdzą, że wyniki wyborów prezydenta Białorusi zostały sfałszowane. Po wyborach odbywają się w tym kraju protesty zwolenników opozycji. Reżim tłumi je w brutalny sposób.Lojalne wobec reżimu Łukaszenki organa bezpieczeństwa ogłosiły, że "są w posiadaniu informacji o tym, że osoby z najbliższego otoczenia Cichanouskiej przygotowują masowe zamieszki oraz zagarnięcie budynków instytucji państwowych na terytorium Homla".Cichanouska w komunikacie, który cytuje w piątek agencja BNS podkreśla, że zawsze opowiadała się za metodami pokojowymi.

- W ramach kampanii przedwyborczej oraz w trakcie trwających kilka miesięcy protestów powyborczych ekipa Swiatłany Cichanouskiej utrzymywała i nadal utrzymuje kontakty z mnóstwem Białorusinów. Część z nich zawsze była i nadal pozostaje zorientowana na radykalne środki, jednak Swiatłana Cichanouska nigdy nie uczestniczyła w tworzeniu takich planów - napisano w komunikacie biura opozycjonistki.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Litwa

Jarmark Kaziukowy w Wilnie. Tradycja i nowoczesność

05.03.2021 09:03
Tradycyjny Jarmark Kaziukowy w Wilnie z powodu pandemii koronawirusa przeniósł się do Internetu. Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej na wileńskich ulicach nie będzie tradycyjnych straganów z wyrobami rzemieślniczymi.

Jacek Sasin deklaruje: na jesień ma być gotowa linia do rozlewania szczepionek w Polfie

05.03.2021 10:49
Linia do rozlewania szczepionek przeciw koronawirusowi w Polfie Tarchomin jest budowana. W maju staną pierwsze maszyny i na jesieni rozlewnia będzie gotowa - zadeklarował w czwartek w TVP Info minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Profesor Ryszard Legutko w Le Figaro o "kapitulacji konserwatystów w Europie"

05.03.2021 11:24
"W Europie konserwatyści całkowicie skapitulowali" - stwierdził europoseł Prawa i Sprawiedliwości profesor Ryszard Legutko w wywiadzie opublikowanym na łamach Le Figaro. Zdaniem polskiego filozofa, dominacja nurtów lewicowo-liberalnych w Europie doprowadziła do poważnego kryzysu moralnego który może zniszczyć Unię Europejską.