X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Bix Aliu: kolejne Herculesy zwiększą polskie zdolności i interoperacyjność

15.04.2021 08:32
Kolejne samoloty transportowe C-130 Hercules dla Polski zwiększą jej zdolności transportowe i interopercyjność wojsk Polski i USA – napisał chargé d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu.
Samolot Lockheed C-130 Hercules
Samolot Lockheed C-130 HerculesWIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Dyplomata skomentował informację o zawarciu umowy na przekazanie Polsce pięciu używanych maszyn, z których pierwsza ma zostać dostarczona w tym roku. "Kolejne dobre wieści o pogłębianiu polsko-amerykańskiej współpracy obronnej! C-130H zwiększą zdolności transportowe Polskich Sił Powietrznych i polsko-amerykańską interoperacyjność. Razem wzmacniamy NATO" – napisał Aliu w środę na Twitterze.

O podpisaniu umowy poinformował wcześniej tego dnia minister obrony Mariusz Błaszczak. Pięć samolotów trafi do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie stacjonują już eksploatowane przez Polskę starsze o kilkanaście lat C-130H.

Samoloty z nadwyżek

Samoloty C130H pochodzą z nadwyżek amerykańskiego sprzętu wojskowego i zostaną przekazane w programie Defense Excess Articles nieodpłatnie, Polska będzie musiała natomiast ponieść koszty "częściowego doposażenia i odtworzenia zdatności do lotu oraz przelotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

Jak poinformował Inspektorat Uzbrojenia, wartość umowy wynosi 14,3 mln USD, przy czym wartość samych pięciu samolotów C-130H została oszacowana przez stronę amerykańską na 60 mln dolarów. Dostawy wszystkich statków powietrznych powinny zostać zrealizowane do połowy 2024 r., a przylot pierwszego samolotu C-130H do Polski ma nastąpić bieżącym roku.

Maszyny przejdą serwis

Zanim trafią do 33BLTr w Powidzu samoloty przejdą obsługi okresowe (ang. Programmed Depot Maintenance – PDM) w WZL2 w Bydgoszczy, otrzymają też dodatkowe wyposażenie zgodnie z wymaganiami Sił Powietrznych.

Przekazywane Polsce samoloty C-130H zostały wyprodukowane w 1985 r. i zakończyły służbę w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) w 2017 r., a następnie były przechowywane w konserwacji na terenie 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group. Są o 15 lat młodsze od obecnie eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP samolotów C-130E sprowadzonych w latach 2009-12.

IU podkreślił, że w Polsce "znajduje się zaplecze obsługowo-remontowe samolotów C-130, zarówno w Siłach Zbrojnych RP, jak i w podmiotach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., co daje możliwość utrzymania wysokiego poziomu dostępności operacyjnej przy zaangażowaniu krajowego przemysłu".

Zapytanie ofertowe dotyczące przekazania pięciu Herculesów niż posiadane przez Polskę MON wystosowało we wrześniu 2019 r., wcześniej zgodę na ich przekazanie wyraził amerykański Kongres.

Zobacz więcej na temat: wojsko USA Wojsko Polskie

Białoruś: polscy działacze Andrzej Pisalnik i Iness Todryk zatrzymani przez służby

14.04.2021 13:54
Polscy dziennikarze i aktywiści z Grodna: Andrzej Pisalnik i Iness Todryk są najprawdopodobniej przewożeni do aresztu w Mińsku. W środę nad ranem do mieszkania tego małżeństwa w Grodnie weszła milicja. Potem urwała się z nimi łączność telefoniczna. Jak dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio, Iness Todryk zadzwoniła do swojej mamy i poinformowała, że wraz z mężem jest wieziona do Mińska - prawdopodobnie do aresztu.

Niemcy: poseł CDU składa mandat. Był orędownikiem Nord Stream 2 i Putina

14.04.2021 16:27
Niemiecki polityk Joachim Pfeiffer oddaje mandat posła Bundestagu po tym, jak został oskarżony o związki z biznesem. Pfeiffer, który był rzecznikiem CDU do spraw gospodarki oraz energetyki, wielokrotnie sprzeciwiał się sankcjom nakładanym na gazociąg Nord Stream 2 oraz współpracował z przedstawicielem partii Władimira Putina w Europie.

Polacy wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa 2021"

14.04.2021 17:01
Nasi rodacy znaleźli się wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa 2021". Do finału trafił znany na Litwie fotograf ze Stargardu Bartosz Frątczak, wśród nominowanych jest też Polak z Wilna, fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej Waldemar Dowejko.