X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szef MSZ: w naszym interesie jest jak najbliższa integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z UE

30.04.2021 08:53
W naszym długoterminowym i strategicznym interesie leży jak najbliższa integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podczas wideokonferencji z udziałem m.in. szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rautwitter.com/@MSZ_RP

- Doceniamy strategiczne znaczenie Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Jej wschodni wymiar czyli Partnerstwo Wschodnie pozostaje nieodmiennie jednym z filarów i priorytetowych kierunków polskiej polityki wschodniej - powiedział cytowany w czwartkowym komunikacie resortu minister Rau w czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego.

Dodał że "dla Polski, podobnie jak dla państw Grupy Wyszehradzkiej, utrzymanie Partnerstwa Wschodniego na liście priorytetów UE miało zawsze duże znaczenie z uwagi na jego stabilizacyjną rolę oraz promocję postępu gospodarczego w Europie Wschodniej". - Razem inwestujemy w rozwój, bezpieczeństwo i stabilność w regionie - powiedział.

Spotkanie - poinformowało MSZ - odbyło się w ramach polskiego przewodnictwa w V4 i było elementem przygotowań do szczytu Partnerstwa Wschodniego, zaplanowanego na październik 2021 r. w Brukseli.

Na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji w spotkaniu uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych Portugalii, Finlandii i Szwecji, komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi oraz sekretarz generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Stefano Sannino.

Ścisła współpraca

Jak podało MSZ, ministrowie podkreślili rolę i szczególne zaangażowanie państw V4 w politykę Partnerstwa Wschodniego oraz omówili przygotowania do szczytu PW w Brukseli. Rozmówcy uznali Partnerstwo Wschodnie za jedną z najbardziej udanych inicjatyw polityki zagranicznej UE, które przyniosło pozytywne zmiany w regionie i ma nadal znaczący potencjał transformacyjny w zakresie rozwoju gospodarczego, społecznego i regionalnego – zrelacjonowało MSZ.

- W naszym długoterminowym i strategicznym interesie leży jak najbliższa integracja krajów PW z Unią Europejską, połączona z dalszą demokratyzacją i modernizacją krajów regionu. Szczególnego znaczenia cele te nabierają w kontekście coraz bardziej agresywnej polityki rosyjskiej w tej części kontynentu - powiedział Rau.

- Musimy nadać Partnerstwu ambitną wizję polityczną, która zawierać będzie konkretne cele do osiągnięcia w najbliższej i dalszej przyszłości. Zaś deklaracja Szczytu powinna odzwierciedlać różne aspiracje partnerów i oferować krajom stowarzyszonym perspektywę europejską, zgodnie z ich indywidualnymi wyborami - dodał.

Ministrowie zwrócili uwagę na znaczenie wsparcia dla krajów PW w walce z pandemią i rolę współpracy gospodarczej.

Rosja i kwestie bezpieczeństwa

Jednym z wątków były kwestie bezpieczeństwa. - To nie przypadek, że właśnie teraz zaczynamy dyskusję o bezpieczeństwie w ramach Partnerstwa Wschodniego. Związane z tym wyzwania w Europie stale rosną. Uważamy, że debaty o bezpieczeństwie UE nie da się oddzielić od tego, co dzieje się u boku jej granic – na wschodzie i na południu. Jeśli chodzi o sąsiedztwo wschodnie, musimy przyznać, że sytuacja jest bardzo trudna. Wiele konfliktów pozostaje nierozwiązanych, a pojawiły się i nowe źródła napięć. Niemal we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z Rosją - powiedział Rau.

Ministrowie V4 przyjęli oświadczenie w sprawie przyszłości Partnerstwa Wschodniego, w którym podkreślili, że polityka UE wobec wschodnich partnerów "musi być wiarygodna, dynamiczna i atrakcyjna; powinna odzwierciedlać wspólne wartości, stanowiące fundament Partnerstwa Wschodniego" – przekazało MSZ. Ministrowie zadeklarowali wolę utrzymania wsparcia i dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego po 2020 roku.

Spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego odbywają się w ramach każdego przewodnictwa Polski w tym formacie, którego 30-lecie przypada w bieżącym roku.


IAR/PAP/dad

Komisja Europejska rozkłada ręce w sprawie Nord Stream 2

29.04.2021 12:17
Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borell uznał, że instytucje unijne nie mogą zatrzymać Nord Stream 2 i sprzeciwił się sankcjom USA wobec tego projektu. Parlament Europejski może przyjąć rezolucję wzywającą Brukselę do działania.

Podpisano umowy na dostawy pocisków do moździerzy RAK i wyrzutni Langusta

29.04.2021 15:07
Jak poinformował szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak umowy na dostawy dla polskich sił zbrojnych amunicji do moździerzy samobieżnych Rak i pocisków rakietowych do wyrzutni Langusta zostały podpisane. Zamówienie zrealizuje polski przemysł zbrojeniowy. 

Parlament Europejski wspiera Związek Polaków na Białorusi

29.04.2021 18:43
Parlament Europejski potępił destabilizujące i agresywne działania Rosji. Wezwał do nałożenia sankcji, zaapelował o zablokowanie budowy Nord Stream 2 i wsparł Związek Polaków na Białorusi. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie. Za było 569 deputowanych, przeciwko 67, wstrzymało się 46.