Redakcja Polska

Kraje Europy Środkowej zapowiadają wspólną walkę z kryzysem i dalszą współpracę przy inwestycjach

09.07.2021 14:09
W Sofii dobiegł końca szczyt inicjatywy Trójmorza, z udziałem przedstawicieli z dwunastu krajów naszego regionu. Polskę na miejscu reprezentował prezydent Andrzej Duda. Kraje Trójmorza przyjęły deklarację, w której zobowiązały się wspólnie mierzyć z bieżącymi wyzwaniami, w tym m.in. z kryzysem wywołanym przez pandemię.
Audio
  • Kraje Europy środkowej zapowiadają wspólną walkę z kryzysem i dalszą współprace przy inwestycjach drogowych, kolejowych czy biznesowych. Materiał Karola Surówki (IAR)
Prezydenci: Polski Andrzej Duda (2P), Bułgarii Rumen Radev (3L), Rumunii Klaus Iohannis (2L) oraz Łotwy Egils Levits (3P), a także minister transportu Republiki Bułgarii Georgi Todorov (L)
Prezydenci: Polski Andrzej Duda (2P), Bułgarii Rumen Radev (3L), Rumunii Klaus Iohannis (2L) oraz Łotwy Egils Levits (3P), a także minister transportu Republiki Bułgarii Georgi Todorov (L)Fot.: PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda mówił w Sofii, że pod tym względem widzi w krajach naszego regionu optymizm: - Patrząc z perspektywy pandemii, która, mam nadzieję, dobiega końca, powiem tak: kiedy mówimy o tym, że współpraca między krajami powinna być zacieśniana, a łańcuchy produkcyjne skracane, to Trójmorze jest awangardą. My zaczęliśmy takie działania jeszcze zanim ktokolwiek pomyślał o tym że coś takiego jak pandemia koronawirusa może nas spotkać - powiedział prezydent.

Trójmorze to zrzeszenie dwunastu krajów regionu, które powstało sześć lat temu z inicjatywy Polski i Chorwacji. Projekt ma zbliżać wszystkie te kraje do siebie: poprzez tworzenie więzi biznesowych i politycznych, ale też np. przez budowę połączeń kolejowych czy autostrad, takich jak Via Carpatia. To projekt międzynarodowej autostrady, która będzie przebiegała od krajów bałtyckich m.in. przez Polskę, Słowację i Węgry aż po Morze Czarne. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył w Sofii, że trwa już budowa tej trasy, w wielu krajach. - W Polsce na całej swojej długości Via Carpatia jest w realizacji; na Litwie trwają również prace; szlak jest przebudowywany w Estonii, podobnie jest i na Łotwie; Bułgarzy mówią o tym, że ich priorytetem jest budowa brakujących odcinków Via Carpatia na ich terenie; Na Węgrzech - co ciekawe - w sierpniu oddana zostanie już cała Via Carpatia - mówił minister.

Przywódcy krajów Europy Środkowej chcieli w Sofii wypromować inicjatywę Trójmorza również wśród potencjalnych inwestorów. Na miejscu były delegacje ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii, przyjechali też przedstawiciele około czterystu prywatnych firm, w tym z Amazona i Google’a - mówił o tym prezydent Bułgarii Rumen Radew. Jak dodał: - Jest to dowód na to, że inicjatywa Trójmorza jest formatem coraz bardziej uznawanym nie tylko lokalnie, ale na całym świecie.

W piątek prezydencję w Trójmorzu od Bułgarii przejęła Estonia. Tam też odbędzie się kolejny szczyt tej inicjatywy.


IAR/dad

Prezydent Litwy z małżonką złoży w niedzielę wizytę w Polsce

09.07.2021 09:21
W niedzielę wizytę w Polsce złoży prezydent Litwy Gitanas Nauseda z małżonką. Razem z prezydentem Andrzejem Dudą oraz Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w krakowskich uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt - przekazał prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Litwa rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią

09.07.2021 12:43
Litwa rozpoczęła budowę ogrodzenia, które ma za zadanie powstrzymać nielegalną migrację z Białorusi. Tymczasem premier kraju uważa, że nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie sytuacja mogła się zmienić.

Sukcesy i historia odkryć polskich archeologów w Ameryce Południowej

09.07.2021 12:54
Polscy archeolodzy od lat z sukcesem prowadzą prace badawcze na terenie Ameryki Południowej. Na tym kontynencie posiadamy własną placówkę naukowo-badawczą w Cusco, w Peru, którą założył i kieruje profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.