Redakcja Polska

Polska policja pomoże zabezpieczać litewską granicę. Szef MSWiA: mamy do czynienia z odwetem białoruskiego reżimu

30.08.2021 13:57
- Na granicach Polski i Litwy mamy do czynienia cyniczną grą białoruskiego reżimu. To odwet, zemsta za to, że państwo polskie i państwo litewskie stały się bezpiecznymi miejscami schronienia dla przedstawicieli opozycji białoruskiej - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Audio
  • Polska policja pomoże zabezpieczać litewską granicę. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Mariusz Kamiński
Mariusz KamińskiMSWiA/Twitter

W poniedziałek rano minister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk spotkali się z policjantami, którzy wyjeżdżają na Litwę, aby wspierać tamtejsze służby w związku z presją migracyjną z Białorusi.

Mariusz Kamiński, mówiąc o przyczynach problemów na Litwie i w Polsce związanych z próbą masowego naruszania granic tych państw, wskazywał, że "mamy do czynienia z cyniczną grą reżimu białoruskiego". - Jest to odwet, zemsta za to, że państwo polskie, państwo litewskie stały się bezpiecznymi miejscami schronienia dla przedstawicieli opozycji białoruskiej - oświadczył minister.

- Rok temu naród białoruski pokazał swą prawdziwą twarz. Powiedział dość reżimowi. Ludzie na Białorusi walczą o demokrację, walczą o podstawowe prawa człowieka. Więzienia białoruskie są zapełnione więźniami politycznymi - powiedział.

Mariusz Kamiński: dosyć nielegalnej imigracji na masową skalę

Szef MSWiA przypomniał, że wśród więźniów na Białorusi są przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej. - Pani Andżelika Borys, pan Andrzej Poczobut. Pamiętamy o nich. Pamiętamy o tym, co tam się dzieje, i pokazujemy reżimowi Łukaszenki, że nie ma możliwości, aby w Europie tak traktowano obywateli - zaznaczył.

- Odpowiedzią reżimu Łukaszenki jest właśnie to, co się dzieje w tej chwili na granicach Polski i Litwy, na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej. Łukaszenka pamięta, jak wielkim problemem dla całej Europy był rok 2015 - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Według szefa MSWiA Łukaszenka chce powtórzyć ówczesny kryzys migracyjny. - Chce zaszkodzić Polsce, chce zaszkodzić Litwie, chce zaszkodzić naszym obywatelom i chce zaszkodzić Unii Europejskiej, cynicznie wykorzystując i dezinformując ludzi, których zwożą białoruskie samoloty tysiące kilometrów z Bliskiego Wschodu, z Afryki, że granice Unii Europejskiej są otwarte. Nie, nie są otwarte i nie mogą być otwarte. Dosyć nielegalnej imigracji w Europie na masową skalę - powiedział Mariusz Kamiński.

IAR/PAP/ho


Migranci na granicy polsko-białoruskiej. Nowe posiłki wojska i policji w Usnarzu Górnym

29.08.2021 10:24
Nowe posiłki wojska i policji przyjechały wcześnie rano w niedzielę na granicę polsko-białoruską nieopodal miejscowości Usnarz Górny (woj. podlaskie). Po stronie białoruskiej od około trzech tygodni koczuje grupa migrantów.

Ponad sto osób z rodzinami otrzymało wsparcie w Centrum Pomocy Polakom na Białorusi

29.08.2021 18:13
- Około stu osób i ich rodziny znalazło wsparcie w działającym w Białymstoku Centrum Pomocy Polakom na Białorusi i uciekającym przed reżimem - poinformowała Anna Kietlińska, prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska, przy którym działa to centrum.

"Łukaszenka przegra, bo UE wyciągnęła wnioski z kryzysu migracyjnego". Wiceszef MSZ o sytuacji na granicy

30.08.2021 13:00
- Cel Aleksandra Łukaszenki, w najprostszych słowach, to dążenie do destabilizacji UE, w szczególności tych krajów, które postrzega jako swoich wrogów, czyli przede wszystkim Polski i Litwy - mówi w "Polska Times" wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.